Co to za szabla?

/ 3 odpowiedzi
Witam, od kilku dni jestem posiadaczem czegoś co przypomina szable, lub czegoś co mogło nią być. Przeglądałem sieć w poszukiwaniu jakiś informacji, ale niestety nic konkretnego nie znalazłem. Jeśli ktoś się zna to prosiłbym o udzielenie jakiejś informacji na temat tego przedmiotu, czy jest to jakaś replika, czy może oryginał, z którego roku może to pochodzić, lub jakiejkolwiek innej informacji. Na szabli znajduje się pewien symbol, ale nie mam pojęcia co może przedstawiać. Z góry dzięki.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b3dd931dbb4ea76b.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/049424c858f4745e.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bc1ab5481d042e71.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3d77debb962367f3.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5cb2d3f1ac5b1883.html
shi-go


Zacznijmy od tego, że jesteś posiadaczem głowni szablowej, a nie szabli. Pojęcie szabli tyczy się kompletne oprawionej głowni, czyli posiadającej rękojeść. Tutaj właśnie zaczynają się „schody”.  Po samej głowni ciężko będzie ustalić co to była za szabla, jako że dla większości bronioznawców wyznacznikiem typu szabli (rodzaju) jest właśnie rękojeść. Dużo głowni szablowych oprawiane było (przez lata swojego „życia”) w nowe rękojeści. W taki sposób zmieniał się rodzaj (typ) szabli. Drugą sprawą jest ustalenie, czy to jest oryginał, czy też replika (oczywiście głowni). Tutaj mogło by pomóc „rozszyfrowanie” wszelkiego rodzaju bić, czy to producenckich, czy też zamawiającego daną szablę. Dobrze było by „rozgryźć” co za symbol wybity jest na trzpieniu.

Co możemy o tej głowni powiedzieć. Po pierwsze, że jest w znacznym stopniu zniszczona zębem czasu. Może to być „wykopek”, o czym świadczy korozja powierzchni płazów. Pochodzić może (tak myślę)  z okresu 20-to lecia międzywojennego. Poza tym głownia ta była ( z tego co widać) dosyć dobrej konstrukcji, odkuta ze zbroczem, bruzdą przygrzbietową i krótkim asymetrycznym sztychem. Znaczna krzywizna głowni w połączeniu z tym odkuciem, mogła dawać wyważenie pionowe, a to świadczyło by o tym że szabla z tą głownią doskonale pasowała do walki z konia, co przemawia za tym że szabli z tą głownią używał jeździec. 

(2013/07/06 21:30)

shimada


Twój typ ? Dwa zbrocza, 20-lecie międzywojenne prawie pewne. (2013/07/06 22:22)

shi-go


W przypadku tej głowni nie możemy przyjąć terminu zbrocza podwójnego. Każde ze zbroczy w wersji podwójnej posiada taką samą szerokość, a miejsce styku tych zbroczy tworzy na głowni grań (ość). Ta głownia to klasyczny przykład zbrocza z bruzdą przygrzbietową, która na pewno jest węższa (znacznie) i z reguły jest krótsza od zbrocza (jak przy tej głowni).

Ten sposób odkuwania głowni nie jest rzadkością i możemy go spotkać w wielu typach szabel. Po głowniach odkuwanych z jednym zbroczem, oraz głowniach ze zbroczem podwójnym, jest to następny (w częstotliwości występowania) sposób ciągnięcia głowni szablowych. Można go spotkać również w kordach bojowych jak i myśliwskich.

(2013/07/07 22:40)