Co to za mundury (Rosja carska)

/ 7 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam serdecznie. 

Chciał bym się dowiedzieć co to za mundury 

Foto zrobione w miejscowości Armavir około roku 1905-1910 (Guziki na piersi i pagonach gładkie) Co to za sznur z prawej strony

http://imageshack.us/a/img213/4254/romanpscan003.jpg

Druga fotografia została zrobiona w obozie jenieckim w Königsbrück w 1915r 

http://imageshack.us/a/img194/149/romanpscan004.jpg 
Rumcajs

Nie wiem dlaczego, ale drugie zdjęcie kojarzy mi się z urzędnikiem państwowym lub policjantem. Cyfry na kołnierzu jakby oznaczenie rejonu. Blacha owalna na prawej piersi w kształcie podobna do znaczka sołtysów albo "licencji" dorożkarzy. Zaznaczam, że pisząc podobna nie mam na myśli, że to dorożkarz lub sołtys. Wyraźnie widać na niej numer służbowy 45 oraz 90 lub 98 lub 38. Guziki wydają się być zwykłe, tj. na 4 dziurki. Dlatego też jakoś nie bardzo widzę tu żołnierza. (2013/02/24 18:11)

romanP

Witam 
Już wyjaśniam co udało mi się ustalić do tej pory.
Są to fotografie najprawdopodobniej dwóch braci. Wydaje mi się, że oboje służyli w armii carskiej. Oboje pochodzili z guberni kaliskiej, powiat słupecki, z miasteczka na granicy zaborów pruskiego i rosyjskiego. 
Pierwsza fotografia została wykonana w miejscowości Armawir u podnóża Kaukazu między 1905 a
1910 rokiem. Na pagonie widać prawdopodobnie rosyjskie litery HZ (ХЗ) lub (Ж З). Guziki na piersi są gładkie (przynajmniej na lewej piersi) poniżej mają już carskiego orła. Z prawej strony ma łańcuszek ze serduszkiem (nie wiem do czego służył). Na fotografii widać też pasek, najprawdopodobniej do szabli. Sugerowano mi, że może to być Zakaukaski Zapasowy Dywizjon Kawalerii (ale nie wiem czy takowy istniał a jeśli tak to gdzie stacjonował i w jakich działaniach wojennych brał udział)
Druga fotografia przedstawia Wojciecha Koperskiego. Została wysłana  z obozu jenieckiego w Königsbrück pod Dreznem w 1915r. Guziki kurtki są zwykłe na cztery dziurki, normalnie przyszyte (nie odlewane metalowe wypukłe jak na innych znanych mi mundurach), na kołnierzu widnieją "13tki". Blacha na piersi podobno wskazuje, że jest on jeńcem wojennym ( co potwierdzałoby miejsce, z którego fotografia została wysłana). Na owej blasze widnieje numer 4533. Czapka z białym otokiem z "okiem cara" na otoku (na innych fotografiach "oko cara" umieszczane było też na rondzie czapek). Sugerowano mi, że mógł to być wojak z 13 Biełozierskiego Pułku Piechoty, który stacjonował w Łomży.  Dlaczego znalazł się w niewoli pod  Dreznem - nie wiem.
Obie fotografie pochodzą z jednego albumu rodzinnego.
Proszę o wszystkie informacje dotyczące tych fotografii - formacje w jakich służyli ci żołnierze, w jakich latach, gdzie stacjonowały ich jednostki i w jakich działaniach wojennych mogli brać udział.

Z góry dziękuję za pomoc
Roman Podgórny  (2013/02/24 23:22)

Rumcajs

Ów łańcuszek na pierwszym zdjęciu robi wrażenie dewizki od zegarka. Czasami podobnie zdobione fanty bywają na aukcjach.
Blacha na drugim zdjęciu może być oznaka jeńca. Czasem bywały zakładane na czapki. Ale czemu ma wszystkie zwykłe guziki? Czyżby stracił wszystkie służbowe? (2013/02/25 00:03)

romanP

Witam
Może mu oryginalne guziki pozabierano jako trofeum...? Choć widziałem w internecie fotki żołnierzy carskich  bez widocznych guzikach na mundurach lub ze zwykłymi guzikami. Cały czas zastanawia mnie ten biały (lub jasny) otok na czapce  - bardzo mało jest podobnych fotek  w internecie oraz te trzynastki na kołnierzu...

Pozdrawiam
Roman (2013/02/25 18:45)

romanP

Witam

Rumcajs, czy udało Ci się może coś ustalić odnośnie tej drugiej fotografii?

Pozdrawiam

Roman (2013/03/06 10:27)