Co to za mundur ? ("Ziemgusar")

/ 3 odpowiedzi
Szanowni Państwo jest to zdjęcie z albumu mojej ś.p. cioci - ten żołnierz, czy sanitariusz to Rosjanin z Rostowa, który ożenił się z jej siostrą.

Otrzymałem taką informację na forum rosyjskim:

ЗЕМГУСАР. Сотрудник( не военнослужащий) санитарного отряда( или передвижного госпиталя) созданного на средства Всероссийского земского союза( отсюда и буквы на погонах ВЗС)

Proszę o podzielenie się uwagami.

darda

Ale jakie tu mogą być uwagi? Odpowiedź, którą dostałeś od kolegów z Rosji jest precyzyjna i wszystko wyjaśnia. Trochę więcej informacji o Всероссийском земском союзе помощи больным и раненым воинам znajdziesz choćby klikając tu

Bardo ładne zdjęcie "ziemgusara" - i to chyba z tych uczciwie przy rannych pracujących, a nie obijających się na zapleczu i szpanujących na frontowców, szyfrówka też bez wymyślnego liternictwa.

Ten był mniej skromny:

Присоединённое изображение
(2013/03/07 09:03)

JaRost

Jeśli spojrzeć na pagony to ma on stopień medbrata czyli po naszemu pielęgniarza. ja bym nie oceniał skromności po szyfrówce bo te z monogramem są bardziej popularne :D (na podstawie fotek) 
Mundur nie jest typowy, widać że produkcja raczej prywatna, a na pewno wojenna. Jest to rubacha (sukienna?), w której górę wystylizowano na mundur oficerski.  (2013/03/07 11:24)

darda

No właśnie - mniej popularny wzór szyfrówki może o niejakiej skromności świadczyć ;-) Bo jeśli wierzyć temu, co "ziemskich huzarach" wówczas sądzono i mówiono, a co można choćby u Wańkowicza przeczytać, właśnie brak jakiejkolwiek skromności i fanfaronada były wśród nich absolutnie powszechne ;-)))

Choć z drugie strony bardzo to złośliwa opinia, wynikająca wprost z faktu, że "ziemgusarzy" byli ze służby wojskowej zwolnieni, prawo do munduru i obwieszania się bronią i przeróżnymi odznaczeniami mieli i na swą udawaną "frontowość" panienki bajerowali :-)

W rzeczywistości WZS (Всероссийский земский союз) obsługiwał m.im. ponad 50 pociągów szpitalnych, prowadził przyfrontowe kliniki, kantyny i obwoźne łaźnie, i do tego stopnia dbał o zaopatrzenie armii w ciepłą odzież, buty, oraz jej higienę, że zdaniem generała Bazylego Gurko armia podczas wojny cieszyła się lepszym zdrowiem, niż czasie pokoju...
(2013/03/07 12:30)