Co to za mundur? Czy to kawaleria?

/ 12 odpowiedzi
Witam,
Dostałem ostatnio od rodziny zdjęcie Aleksandra, brata mojego pradziadka który zaginął w 1939 roku. Jakość zdjęcia jest bardzo słaba. Poniżej link do zdjęcia:

http://www.fotopliki.pl/img.php?f=5800a4b886

Nie chciałbym niczego sugerować, ale z przekazów rodzinnych wynika iż był kawalerzystą. Mieszkał w okolicach Torunia.
Będę wdzięczny za pomoc w identyfikacji jednostki w której mógł służyć.

Pozdrawiam,
Wojtek 
formoza58

Na podstawie nawet tego słabego zdjęcia,muszę Cię rozczarować...Kawalerzystą nie był.Nie jestem za bardzo kumaty w temacie piechoty,ale prawdopodobne gryfy na patkach kołnierza wskazują na 66 Pułk Piechoty... (2013/01/13 16:38)

darda

Ze zdjęcia w tej jakości niewiele da się wywnioskować, oprócz jednego: na 100% nie jest to mundur kawalerzysty.

Postaraj się zrobić normalny skan i zamieść go na forum  - może do czegoś dojdziemy. (2013/01/13 16:40)

formoza58

Pułk stacjonował w okresie międzywojennym w Chełmnie i takie gryfy (z archiwum Allegro) zdobiły patki kołnierzy kurtek mundurowych. (2013/01/13 16:46)

edward1949

to mógłby być 63 Toruński Pułk Piechoty.Takie orły z mieczem mieli na patkach. (2013/01/13 17:18)

matusz

Bardzo dziękuję za informację.
Przyznam się iż kiedy dostałem to zdjęcie i poszperałem w Internecie też przestałem wierzyć iż na zdjęciu jest w mundurze kawalerzysty, ale chciałem zasięgnąć opinii osób które lepiej znają tematykę związaną z mundurem, gdyż może były jakieś wyjątki.

Obawiam się iż tak szybko nie uzyskam lepszego zdjęcia. Niestety rodzina nie dysponuje skanerem i zrobili to zdjęcie prawdopodobnie aparatem.
Będę musiał się wybrać osobiście ze skanerem do rodziny a to dosyć spora odległość.

Dla mnie też zagadką pozostaje czy na patkach widnieje orzeł czy gryf.
Zarówno wersja z 66 pułkiem piechoty i 63 toruńskim pułkiem piechoty brzmi jak najbardziej prawdopodobnie.

Pozdrawiam,
Wojtek Matuszewicz

(2013/01/13 18:23)

Stary Kojot

Istniej jeszcze taka opcja, że będąc żołnierzem pułku piechoty, mógł jeździć konno. Na szczeblu pułku była kompania zwiadu z plutonem kawalerii.Ewentualnie jako jezdny w artylerii pułkowej. (2013/01/13 18:46)

matusz

Przesyłam update w temacie identyfikacji munduru. Po paru miesiącach udało mi się uzyskać informację iż chodzi o 63 pułk piechoty z Torunia.
Teraz kolejne zadanie to próba zlokalizowania miejsca gdzie zginął.

Czy ktoś z Was ma informacje odnośnie dokładnego szlaku bojowego tej jednostki we wrześniu 1939? Czy zachował się może wykaz żołnierzy? (2013/04/15 21:31)

formoza58

Uruchom wikipedię i pod hasłem danego pułku,dowiesz się o jego szlaku bojowym.Jeśli koniecznie chcesz  się tego dowiedzieć naprawdę (a myślę,że chcesz) to działaj "z jajem" w tym temacie...Szczerze życzę Tobie Pomyślności w poszukiwaniach (2013/04/15 22:59)

matusz

Do formoza58. Dzięki za życzenia. Co do poszukiwań to nie chodziło mi o wikipedię, czy to co można znaleźć w internecie wpisując w google hasło.... Pytam na forum o 63 pp gdyż może ktoś miał przodka w tej jednostce, grzebał w archiwum CAW lub ma dostęp do innych dokumentów. (2013/04/16 19:52)

formoza58

Jeśli w tym wątku ustaliłeś,że chodzi Tobie konkretnie o 63 PP,powinieneś założyć konkretny wątek,z konkretnym tytułem.Obawiam się,że wątek się zdeaktualizował i,że pod tytułem "Co to za mundur?Czy to kawaleria ?" nie odnajdziesz innej "bratniej duszy" z 63PP... (2013/04/16 20:07)

edward1949

Do formoza58. Dzięki za życzenia. Co do poszukiwań to nie chodziło mi o wikipedię, czy to co można znaleźć w internecie wpisując w google hasło.... Pytam na forum o 63 pp gdyż może ktoś miał przodka w tej jednostce, grzebał w archiwum CAW lub ma dostęp do innych dokumentów.

napisz do Grupy Rekonstrukcji Historycznych 63 Toruńskiego Pułku Piechoty.Jest tam 15 -tu entuzjastów 63 PP którzy może podadzą Ci więcej niż suche fakty z wikipedii.
tel.507 834 672 email [email protected] Edward. (2013/04/16 21:19)

matusz

Wielkie dzięki. Pozdrawiam. (2013/04/16 22:59)