co to za mundur? proszę o pomoc

/ 12 odpowiedzi / 3 zdjęć
Witam,
jeśli umieściłam ten wątek w złym miejscu to przepraszam i proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem nowym użytkownikiem forum.
Jestem kobietą i nie orientuję się zbyt dobrze w umundurowaniu. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć co to za mundur? Przeglądając internet wywnioskowałam, że może to być policjant jednak kolor munduru jest nieco dziwny (czyt. jasny). Proszę o odpowiedź.

edward1949

wszelkie wątpliwości rozwiałoby rozpoznanie patek. (2012/11/28 23:22)

zylkos

Czy to nie plutonowy PP-Policji Państwowej,chociaż,przy tej ostrości to orzełek jak V wyglada...... (2012/11/28 23:38)

zylkos

Może też być KOP i szwoleżer JP,potrzebne większe i ostre powiększenie!!! (2012/11/29 08:11)

edward1949

stopnia plutonowego w Policji Państwowej nie było. (2012/11/29 10:31)

martyna88

Niestety z ostrzejszym powiększeniem będzie ciężko ponieważ po zeskanowaniu zdjęcie miało właśnie taką jakość...chyba, że można to zrobić w jakiś inny sposób.
Dodam, że zdjęcia leżały na strychu pod strzechą i nikt się nimi nie przejmował dlatego teraz są w złym stanie. Również skłaniałabym się ku KOP lub policji.
Mam jeszcze jedno zdjęcie...i również proszę o Waszą pomoc. Co to za mundur...może miejsce...może ktoś posiada podobną fotografię z podpisem... (2012/11/29 11:20)

edward1949

Niestety z ostrzejszym powiększeniem będzie ciężko ponieważ po zeskanowaniu zdjęcie miało właśnie taką jakość...chyba, że można to zrobić w jakiś inny sposób.
Dodam, że zdjęcia leżały na strychu pod strzechą i nikt się nimi nie przejmował dlatego teraz są w złym stanie. Również skłaniałabym się ku KOP lub policji.
Mam jeszcze jedno zdjęcie...i również proszę o Waszą pomoc. Co to za mundur...może miejsce...może ktoś posiada podobną fotografię z podpisem...

Na pewno obóz szkoleniowy Policji Państwowej .Na namiocie na napis MSW 1925 .Być może szkoły policji.Jeden ma naszywkę na lewym rękawie. (2012/11/29 12:51)

jarema

MSWojsk na namiocie. Policję można wykluczyć. Zdjęcie z namiotem było zrobione na obozie Przysposobienia Wojskowego (patki, naramienniki i mankiety), natomiast co do pierwszego: Policja nosiła drelichowe, oliwkowe mundury, ale tylko na mobilizację. Zdjęcie wykonane koło 1938-39 roku. Warunki Techniczne na ten wzór drelichu pochodzą z 1938. Stan kurtki (wyblakła) wskazuje na zdjęcie na krótko przed mobilizacją.jest parę możliwości: PP, KOP, 1PSzwol, 3PSzwol, i parę innych jednostek.Czy jakieś nazwy miejscowości się przewijają w okolicach tych zdjęć? ;) (2012/11/29 14:11)

zylkos

Tak plutonowego nie-przodownik...itp....tak z szybkiego napisałem i chyba tylko 2 belki są-okrągła odznaka z jakby kwadratem w środku.... (2012/11/29 14:27)

martyna88

Jeśli chodzi o miejsce wykonania zdjęcia to też nie jest takie łatwe do określenia. Cechą charakterystyczną mojej rodziny jest to, że pozostawili po sobie mnóstwo zagadek i czasem "ciężko za nimi nadążyć" np. przy robieniu drzewa genealogicznego :)
Mój dziadek i jego brat, który jest na 2 zdjęciu zajmowali się fotografią, tzn. fotografowali wesela, chrzciny, śluby i inne ważniejsze uroczystości w okolicznych wsiach. Było to przed wojną. Mieszkali w województwie świętokrzyskim (obecnie) w okolicach Jędrzejowa ale na pewno mieli też jakiś związek z Warszawą, Otwockiem (jeszcze nie wiem jaki). Pierwsze zdjęcie jest wykonane na 80% w okolicy (może powiat jędrzejowski), drugie...nie wiem. Wiem, że jeśli te zdjęcia były w albumie na pewno są ważniejsze (cenniejsze) od pozostałych robionych "na zamówienie".
Kto wstępował do takich obozów przysposobienia wojskowego? W rodzinie mówiono, że brat mojego dziadka był partyzantem...ale to chyba na partyzantkę nie wygląda...jeśli się mylę proszę mnie poprawić. (2012/11/29 15:36)

edward1949

Tak plutonowego nie-przodownik...itp....tak z szybkiego napisałem i chyba tylko 2 belki są-okrągła odznaka z jakby kwadratem w środku....

to może być coś takiego. (2012/11/29 17:07)

WachmistrzKOP

Duża okrągła odznaka na piersi wskazywałaby na Policję. To co ciemniejsze w środku to numer. KOP na podstawie tego materiału wykluczam. Zresztą wygląda to trochę tak, jakby do drelichu założono czapkę wyraźnie ciemniejszą, prawdopodobnie granatową.
To, że na jednym zdjęciu jest obóz PW nie znaczy, że na drugim nie może być Policjant. (2012/11/29 22:07)

martyna88

No więc policjant :)
a co do drugiej fotografii to chciałam zapytać kto do takiego obozu mógł przystąpić? (2012/11/30 17:26)