co to za Bagnet

/ 9 odpowiedzi
Witam kopiąc pod Fundament znalazłem takie coś, jesto chyba Bagnet czy móglby mi ktoś napisac coś o tym, znalazłem go w metalowym pjemniku owiniętym szmatami, zachował się w praktycznie idealnym stanie czy mogłby ktoś mi też go ocenić? i wycenić jeżeli jest coś wart?

http://imageshack.us/g/546/km9o.jpg/
darda

Czy można jednak prosić o wstawienie zdjęć zgłoszonego do identyfikacji przedmiotu na to forum?
Wielokrotnie już prosiłem o to, by zdjęcia w takich sytuacjach były zawsze wstawiane. Linki powinny prowadzić jedynie do dodatkowych fotek w bardzo wysokiej rozdzielczości. (2013/09/09 08:29)

Rumcajs

Dość powszechny bagnet niemiecki z serii 84/... prawdopodobnie z okresu I Wojny (okładziny wyglądają jeszcze na drewniane). Dwie ostatnie cyfry roku produkcji powinny być widoczne na grzbiecie klingi pod jelcem. Bagnet z tzw. osłoną ogniową rękojeści. Ostrze przeszlifowane dość mocno (widać na zdjęciu), brak śruby w okładkach. Wyceniać nie będę ale majątku na nim Kolega nie zrobi. (2013/09/09 10:31)

mario-dawid-bra

Bagnet ma rękojeść metalową, ostrze nigdy nie było szlifowane tylko Skórą ze świniaka polerowane żeby nie zjadła go rdza. (2013/09/09 10:46)

Rumcajs

"Bagnet ma rękojeść metalową"

Trudno polemizować, bo owszem sam szkielet jest metalowy, ale okładki już metalowe nie są.

"...ostrze nigdy nie było szlifowane tylko Skórą ze świniaka polerowane żeby nie zjadła go rdza".

oraz

"
Witam kopiąc pod Fundament znalazłem takie coś, jest to chyba Bagnet czy mógłby mi ktoś napisać coś o tym, znalazłem go w metalowym pojemniku owiniętym szmatami, zachował się w praktycznie idealnym stanie ... "

Myślę, że tu wszystko zależy od rozpatrywanego okresu. Na zdjęciach wyraźnie widać lekko poszarpany szlif (zakładam, że nie jest to złudzenie optyczne lub niedoskonałość ujęcia). W związku z tym, że bagnet został zakopany i odnaleziony, to:
1. nie napisałem kto go przeszlifował, kiedy i w jakim celu bo to akurat trudno ustalić - równie dobrze może być to efekt podostrzenia bagnetu do celów bojowych, jak i próba naostrzenia go do celów narzędzia pracy dla rolnika, rzeźnika lub innych osób tego potrzebujących;
2. to, że Szanowny Autor wątku sam użył do polerowania świńskiej skóry nie oznacza, że ktoś wcześniej, tj. przed zakopaniem nie ostrzył go na piaskowcu.
Co do idealności stanu nawet nie podejmuję dyskusji. Tu ocena jest raczej subiektywna. Pozwolę sobie jedynie na stwierdzenie, że jest to jeden z bagnetów popularnych ze względu na jego powszechne użycie przez okres kilkudziesięciu lat, więc spotyka się znacznie lepiej zachowane i kompletne egzemplarze.  (2013/09/09 12:34)

Wrotycz

Myślę że autorowi nie o taką odpowiedz, chodziło. :)

Więc ja spróbuje - (Bagnet niezmiernie cenny, wielu prawdziwych kolekcjonerów wiele za niego zapłaci )

- teraz z pewnością poczujesz się lepiej.

(2013/09/10 08:17)

shimada

Mimo słabej jakości zdjęcia, uważam że bagnet niemiecki do Mausera 98k pochodzi z okresu II wojny, a nie z pierwszej. Oczywiście cenny jest że ho, ho ;-) (2013/09/11 21:18)

litwus

okładziny raczej ebonitowe nie drewniane (2013/09/14 22:40)

litwus

dodam jeszcze że drewniane okładziny w bagnetach 84/98 nie były karbowane. (2013/09/14 23:31)