Co to za armia?

/ 28 odpowiedzi / 10 zdjęć
Witam bardzo zalezy mi na rozpoznaniu do jakiej armii naleza zolnierze na zdjeciu.Za wszelkiie sugestie z gory dziekuje.

edward1949

na pierwszy rzut oka żołnierze bardzo delikatnie ubrani jak na warunki zimowe .Być może mundury francuskie  ,być może Polacy. (2013/06/28 22:38)

scuter0

Pewnie zdjecie jest pozowane,nie wiem gdzie jest ono robione.Moze ktos rozpoznaje rodzaj broni jakie posiadaja?

(2013/06/29 13:48)

Rumcajs

Karabiny robią wrażenie długich berthierów lub lebeli. W pierwszej dwójce prawy ma na kołnierzu coś jakby 2 gwiazdki/rąbiki w układzie jedna nad drugą. Kilku ma coś na podobieństwo jednej belki, z tym że już na naramiennikach.
Te lekkie ubrania to raczej kombinezony naciągnięte na mundury. Widać wełniane skarpety i jakieś golfy lub szaliki, ale rękawice to chyba ma tylko jeden. (2013/06/29 14:53)

shimada

A co jest napisane na odwrotnej stronie fotografii ??? Żołnierze na ćwiczeniach, to pewne. Może KOP ? W załączeniu żołnierze na nartach KOP "Wołożyn". (2013/06/29 19:21)

scuter0

Niestety na odwrocie nie ma nic napisane,dzieki za zdjecie widze duze podobienstwo w umundurowaniu srodkowego zolnierza (2013/06/29 19:36)

stas2000

A może to są Serbowie? Jak to są berthiery albo lebele to raczej nie KOP, a na mausery, ich karabiny są za długie. W Jugosławii zostało dużo francuskich karabinków z I WŚ. Dałbyś radę zamieścić zbliżenie jednego z żołnierzy? (2013/06/30 10:12)

WachmistrzKOP

A może to są Serbowie? Jak to są berthiery albo lebele to raczej nie KOP, a na mausery, ich karabiny są za długie. W Jugosławii zostało dużo francuskich karabinków z I WŚ. Dałbyś radę zamieścić zbliżenie jednego z żołnierzy?

Akurat w pierwszym okresie działalności KOP używało bardzo dużo broni francuskiej, zaczęto ją wycofywać na rzecz unifikacji uzbrojenia w system Mausera po 1926r. ale oczywiście trwało to długo i tak naprawdę nie zakończyło się ostatecznie do wybuchu wojny. Oczywiście nie twierdzę, że to napewno KOP, bo nie ma ku temu jasnych przesłanek, ale jeśli to wogóle Wojsko Polskie, to sprawa jest wielce prawdopodobna.

Zgodzę się z Rumcajsem, że "lekkie" okrycia wierzchnie wyglądają na kombinezony nałożone na coś cieplejszego. Martwi mnie jedynie obuwie: na wszystkich znanych mi zdjęciach narciarzy KOP są oni w wysokich butach. Furażerki przejdą, jeśli uznać, że zdjęcie jest zrobione na ćwiczeniach a nie na służbie. (2013/06/30 10:54)

Rumcajs

Martwi mnie jedynie obuwie: na wszystkich znanych mi zdjęciach narciarzy KOP są oni w wysokich butach.

Nie znam tematu, ale podchodzę na logikę. Wszelkiego rodzaju saperki i buty w tym stylu moim skromnym zdaniem średnio nadają się do poruszania na nartach. Pomijając stabilność stopy to cholewy zbierają śnieg do środka. Zdecydowanie lepsze są kamasze, co widać u żołnierza na drugim zdjęciu. Rożnica jedynie w tym, że u żołnierzy na zdjęciu górnym żołnierze mają albo wysokie, sznurowane kamasze (wysokość cholewki porównywalna z obecnym obuwiem wojskowym) z wpuszczonymi w cholewki końcówkami nogawek lub też kamasze o normalnej wysokości lecz z końcówkami spodni spiętymi opinaczami.
(2013/06/30 12:08)

scuter0

Jeden z zolnierzy ma jakas odznake na pasku. (2013/06/30 12:23)

scuter0

A to jest chyba dowodca,jego bron jest zdecydowanie krotsza od pozostalych.Na pagonach widac dwie belki a u pozostalych widac po jednej. (2013/06/30 12:28)

scuter0

A to zblizenie butow pierwszej pary (2013/06/30 12:33)

WachmistrzKOP

Karabinek żołnierza z dwiema belkami (jeśli to WP to kaprala) to prawdopodobnie krótki Berthier (wycior z boku łoża).
Odznaka na pasku ... nigdy nie spotkałem się z noszeniem odznak na pasie do broni.
Zwróćcie uwagę na jeszcze jedną sprawę: broń francuska a ładownice od Mausera. U nas było to normą w pewnym okresie, a w innych armiach (zakładając cały czas, że to może nie być WP)? Nie mam wiedzy na ten temat.
Buty nie pasują do WP w żaden sposób, no chyba, że WP po roku 90-tym :)
No i jeszcze jedna rzecz mnie martwi: na żadnej z furażerek nie widzę niczego co choć w zarysie przypominałoby orzełka.
Sławek, zgodzę się, że na zdrowy rozsądek kamasze do jazdy na nartach wydaja się dużo lepszym rozwiązaniem. Napisałem tylko, że na wszystkich znanych mi zdjęciach narciarzy KOP (ponad wszelką wątpliwość tej formacji) są oni w butach wysokich, ale takich zdjęć mam ledwie 5 czy 6. (2013/06/30 13:04)

Rumcajs

No i jeszcze jedna rzecz mnie martwi: na żadnej z furażerek nie widzę niczego co choć w zarysie przypominałoby orzełka.

No to dalsza analiza:
Nawet bez powiększenia widać, że ów "dowódca" ma na głowie coś w kształcie odmiennego od pozostałych. Na zbliżeniu faktycznie przypomina to furażerkę z serii jugosłowiańskich. W powiększeniu widać też na niej górną cześć emblematu. Również, ale już bez powiększenia widać emblemat u pana stojącego jako 5 od prawej i odwróconego bardziej frontem do fotografa. Może powiększenie jego furażerki pozwoli coś mniej rozmazanego spostrzec.
Co do butów, to może być i tak, że oddziały stacjonujące na równinach mogły używać saperek, bo narty miały im ułatwić tylko chodzenie po śniegu. Natomiast oddziały w okolicach bardziej pagórkowatych, umożliwiających zjazdy mogły używać zima innego obuwia.
(2013/06/30 14:18)

Stary Kojot

Jeden z zolnierzy ma jakas odznake na pasku.

To nie odznaka, a zapięcie pasa nośnego M 1907 od amerykańskiego karabinu Garand M 1 lub Springfielda M 1903..  (2013/06/30 15:04)

scuter0

Na zamieszczonym przezemnie zdjeciu na pewno jest jeden Polak-jest to dziadek mojego kolegi,i niestety na tym konczy sie jego wiedza bo nigdy nie chcial na ten temat rozmawiac.

(2013/06/30 17:29)

Rumcajs

Biorąc pod uwagę sugestię Kolegi Steinera warto by było przeanalizować wszystkie drewna karabinów. Broń przez Niego wskazana nie była zbyt popularną w okresie międzywojnia w Polsce (zakładam, że mamy do czynienia z jakąś formacja krajową). Przy dobrym powiększeniu można by było przyjrzeć się górnym bączkom i koźlikom. Może być też tak, że trafił się w tym oddziale tylko jeden taki karabin, który dla wyrównania wysokości został podczepiony na dolne mocowanie pasa. Czy któryś z Kolegów biegłych w broni długiej spróbuje dokonać analizy tego tematu? Zapraszam do dyskusji bo temat ciekawy. (2013/06/30 17:46)

scuter0

Zamieszczam zdjecia broni (2013/06/30 18:15)

WachmistrzKOP

Sławek dowódca ma inne nakrycie głowy, czy poprostu inaczej ułożone? Plama to emblemat, czy skaza na starym zdjęciu? N te pytania chyba nie odpowiemy.
Karabiny to Berthiery, na powiększeniu widać to dość wyraźnie (boczny koźlik), a pasek od M1 ... może z dostaw, pomocy itp? W każdym razie w tej kwestii kierunek Steinera wydaje się słuszny. (2013/06/30 20:44)

Rumcajs

Skoro Koledze Scuter0 powiększenia detali wychodzą tak dobrze, to proszę o powiększenie furażerki żołnierza stojącego jako 5 od prawej. Licząc również tego, który niewiele zza niego wystaje. Tam emblemat wydaje się być wyraźniejszy i na pewno nie jest to plama lub skaza na starym zdjęciu. (2013/06/30 21:03)

scuter0

Mam nadzieje ze chodzilo o tego.

(2013/06/30 21:43)

WachmistrzKOP

No cóż, wygląda to jak furażerka wz. 23, ale czy ta "plamka" jest jakimkolwiek emblematem, mam wątpliwości. (2013/06/30 22:34)

partyzantczarny

po pierwszym zdjęciu pomyślałem że to armia Jugosławi ale nie zgadzają się stopnie na pagonach , ciężko powiedzieć....

(2013/07/01 12:36)

scuter0

Zblizenie na guziki czolowej pary (2013/07/01 16:52)

WachmistrzKOP

A może to Polacy, ale nie wojsko a jakaś organizacja parawojskowa/paramilitarna (PW, Strzelec). Wyjaśniałoby to ćwiczenia z bronią i używanie wojskowych sortów, oraz brak orzełków i niewojskowe obuwie. (2013/07/01 17:48)