Cmentarze Armii Czerwonej w Polsce

/ 219 odpowiedzi / 168 zdjęć

Witam.

Po wątku dotyczącym cmentarzy pierwszo wojennych postanowiłem założyć nowy wątek gdzie będą gromadzone fotografie i opisy miejsc pochówku żołnierzy Armii Czerwonej, którzy brali udział w pochodzie na zachód, a którzy spoczęli na zawsze w polskiej ziemi.

Zapraszam do współpracy.

Pozdrawiam.

Rafał Podsiadło

marcin12345

U mnie w kielcach jest cmentarz żołnierzy radzieckich na telegrafie . (2010/01/29 20:59)

JaRost

Wolsztyn województwo wielkopolskie.

na cmentarzu spoczywa ok 360 żołnierzy, których ciała w 1945 r. zwożone były koleją z całego Środkowego Nadodrza. Na nagrobkach widnieją gwiazdy, imiona, nazwiska, stopnie wojskowe, daty urodzin i śmierci poległych. cmentarz jest wyjątkowo zadbany, w mieście nikt nie chce mówić o przeniesieniu czy likwidacji, mimo że znajduje się on w centrum miasta.

W wolsztynie znajdują się także zbiorowe mogiły radzieckich jeńców wojennych z Stalagu XXI C.

Dodam tylko że zdjęcie znalezione zostało w sieci.

Nie wiem czy to jest na miejscu ale mam w planach stworzenie bazy internetowej poległych. (2010/01/30 00:22)

JaRost

Wolsztyn. Dwa cmentarze żołnierzy ACz.

Jeden to cmentarz oficerów poległych w 45 roku i zwożonych z całego rejony środkowego nadodrza. 360 nagrobków

Drugi to zbiorowe mogiły (8?) radzieckich jeńców wojennych z Stalagu XXI c.

Oba obiekty zadbane. na każdym znajduje się pomnik, mogił zbiorowych strzegą dodatkowo dwie armaty ZiS-3. zdjęcia są podlinkowane.

nie wiem czy to dobre miejsce na ogłoszenia ale mam w planach stworzenie internetowej bazy danych o poległych.

Pozdrawiam (2010/01/30 00:31)

RP

Cmentarz w Proszowicach.

Według źródeł ma się znajdować na nim 582 żołnierzy Armii Czerwonej. Żołnierze ci zginęli w walkach o same Proszowice jak również w walkach w okolicach doliny Szreniawy.

Według moich ustaleń po rozmowach z ludźmi pamiętającymi jeszcze tamte czasy część z nich ma również pochodzić z miejscowości Gruszów. Po zakończonych walkach około 30-40 Rosjan wraz z około 100 Niemcami zostało wrzuconych do okopów a następnie zostali oni przysypani ziemią Po wpływie około roku Rosjanie zostali wykopani i w skrzyniach przewiezieni na cmentarz do Proszowic. Zwłoki te były transportowane przez mojego pradziadka oraz mojego wujka. O Niemców nikt nie zadbał.  

Zamieszczam kilka zdjęć w scenerii zimowej. (2010/01/31 11:19)

RP

Cmentarz Proszowice. (2010/01/31 11:20)

RP

Cmantarz Proszowice. (2010/01/31 11:21)

RP

Cmantarz Proszowice (2010/01/31 11:22)

RP

Cmentarz Proszowice (2010/01/31 11:23)

Jarek85

cmentarz żołnierzy radzieckich w Tarnowie
zd.1 (2010/01/31 20:41)

JaRost

Oto i najświeższe fotki cmentarza w Wolsztynie: pomnik na cmentarzu (2010/02/02 22:23)

JaRost

jeden z 360 nagrobków (2010/02/02 22:24)

JaRost

na cmentarzu mają swoje groby żołnierze wszystkich rodzajów wojsk (poza marynarką) każdy rodzaj symbolizuje tablica (2010/02/02 22:27)

KrisDG

Podczas wchodzenia na teren Zagłebia i Śląska, Armia Czarwona została zatrzymana na kilka dni w rejonie Gołonoga,Strzemieszyc,Łośnia,Ostrów Górniczych,Sławkowa i  Maczek. Były to jedne z krwawszych walk w tym rejonie.Zamieszczam parę zdjeć pomników-mogił.Pod kazdym spoczywa po kilkudziesieciu żołnierzy Armii Czerwonej.Wszystkie znajdują sie w centralnych punktach miejscowości tak że łatwo znależć.Pierwsze zdjęcie - Ostrowy Górnicze.         

(2010/02/04 10:34)

KrisDG

Pomnik w Gołonogu. (2010/02/04 10:36)

KrisDG

Pomnik w Łośniu - po wojnie przeniesiono na niego zwłoki żołnierzy z lużnych mogił w okolicy.Tak że leżą tam polegli w boju a także ofiary ostrzelania szpitala polowego przez niemieckie samoloty.Miejsce to jest oznaczone nieduzym pomniczkiem przy drodze na Niegowonice. (2010/02/04 10:43)

KrisDG

Zdjecie pomnika w Strzemieszycach - stoi w parku przed kościołem.W tym miejscu niemcy i oddziały ROA spaliły żywcem kilku młodych żołnierzy.Związano ich drutem i wrzucono do ogniska. (2010/02/04 22:14)

KrisDG

Troszke ładniejsze zdjęcie pomnika w Łośniu.Robi wrażenie,szczególnie w słoneczny dzień-postacie wykonano z nierdzewnej stali. (2010/02/04 22:21)

KrisDG

Kolejny zestaw zdjęc.Cmentarz wojskowy w Baligrodzie.Pogranicze w ogniu i zawikłane losy.. Ofiary walk z Niemcami i nacjonalistami z UPA. Duzy obiekt i widac ze zadbany.Przy zwiedzaniu Bieszczad warto zajrzeć w to miejsce. (2010/02/04 22:51)