Cmentarz w m. Prusy szukam poległego

/ 19 odpowiedzi
Czy znajduje się cmentarz żołnierzy rosyjskich, którzy zginęli w 1914 roku we wsi jest Prusy – wieś w woj. łódzkim, w pow. skierniewickim, w gminie Głuchów. Tam pochowany stabs-Kapitan Varron Georgiy Fedorovich 86-cie Vilmanstrandsky Pułk Piechoty. Zmarł w nocy z 12 na 13 października 1914 na wysokości ataku we wsi.
Redakcja

Postaramy się sprawdzić jak najszybciej, o ile na tym cmentarzu zostały jakieś groby. Czy jest ktoś na forum z tego rejonu Polski? (2011/08/06 00:52)

Horhe

Od czwartku będę w Głuchowie,więc mogę sprawdzić (2011/08/06 08:34)

jager139

Dziękuję !!!!! jeśli to nie jest trudne (2011/08/07 17:35)

jager139

Od czwartku będę w Głuchowie,więc mogę sprawdzić

Dziękuję !!!!! jeśli to nie jest trudne

(2011/08/07 17:36)

Horhe

Byłem tam i niestety mam kiepskie wieści. Jedyne imienne groby,to 4 mogiły niemieckich oficerów. Zdjęcie wkrótce. Mile jestem zaskoczony tym cmentarzem,bo stoi w środku pól uprawnych,a zadbany jest, krzaki wykoszone, trawa skoszona. Niestety jak miejscowa plotka mówi,to jakieś miejscowe hieny cmentarne przed laty rozkopały te groby. (2011/09/16 22:45)

jager139

Byłem tam i niestety mam kiepskie wieści. Jedyne imienne groby,to 4 mogiły niemieckich oficerów. Zdjęcie wkrótce. Mile jestem zaskoczony tym cmentarzem,bo stoi w środku pól uprawnych,a zadbany jest, krzaki wykoszone, trawa skoszona. Niestety jak miejscowa plotka mówi,to jakieś miejscowe hieny cmentarne przed laty rozkopały te groby.

Dzięki za pomoc i zrozumienie !!!!

(2011/09/21 07:35)

nieznany

Witam, przepraszam że odzywam się po tak długim czasie, ale jestem tu nowy. Bitwa pod Białyninem, jak nazywają ją Niemcy lub pod Jeżowem ( http://www.grwar.ru/library/Strateg_Essay_2/SE_02_04.html ) miała miejsce według kalendarza gregoriańskiego 25-27 października. W okolicy po bitwie powstało kilka cmentarzy wojennych w miejscowościach; Prusy, Michowice, Głuchów ( cmentarz parafialny), Janisławice (mogiła zbiorowa na cmentarzu parafialnym), Skoczykłody, Gzów. 86 pp po przełamaniu pozycji niemieckich na wzgórzach w m. Gzów zaatakował w nocy z 26 na 27 XI około godz 3-4, zaplecze głównej pozycji obronnej Niemców w lesie koło m.Prusy bronionej przez 72 pułk Landwery. Atak po krwawych walkach został odparty. Ponieważ rosyjski atak przebiegał z kierunku Białynina i przechodził przez miejsce gdzie obecnie znajduje się cmentarz w Prusach istnieje duże prawdopodobieństwo, że tam został pochowany sztabskapitan Fedorowicz, na zdjęciu z epoki tego cmentarza widać prawosławne krzyże. Jest jednak również możliwe, że został pochowany na dużym cmentarzu na wzgórzach na pozycjach niemieckich w Gzowie w miejscu przełamania obrony. Niestety cmentarz ten już nie istnieje i na razie nie jesteśmy w stanie określić jacy żołnierze tam byli pochowani, ani dokąd zostali ekshumowani.    (2014/03/23 01:33)

fuchsi

Witam,

pozwole sobie jeszcze cos dolozyc......Kiedy juz nie ma cmentarze - ale jeszcze istneja dokumentacje i archiwy. Ekshumacje prowadzone nie wiecej tylko w celu  gromadzic pojedyncze groby w miejscach wiekszych cmentarzach. Tam gdzie byli male cmentarze albo grupowe mogily - ich nie naruszone. Wpadli oni poznej w zapomieci.

O cmentarzu w Prusach/Prusy nie posiadaminformacje. 

Michowice: Znajdowal sie tam Feldlazarett 7 XX. Armeekorps 12.1914/01.1915. Zmarlych pochowano  na cmentarzu prawdopodobnie miejscowym: Hauptmann/kapitan BAARS +29.12.1914 ---Pionier/saper Konrad DROSZKOWSKI *Neumünster +29.12.1914 --- Pionier/saper Karl SCHILITZ *Darethen +29.12.1914---Pionier/saper Gustav WIENS *Mierau +30.12.1914

Wszyscie z 1. Feldkompanie Pionierbatallion 26.

Tyle na dzisiaj ........wiecej nastepnym razem - kiedy jestecie zainteresowani...........pozdrawiam serdecznie    fuchsi

(2014/03/23 11:22)

nieznany

Witam.
Co do ekshumacji, dokumentacji i archiwów. Fushi żyjesz w naszym kraju już parę lat i sam wiesz jak to wygląda (: . ale poszukiwania prowadzić trzeba, czasem jakieś dokumenty i strzępy informacji pojawiają się w zupełnie niespodziewanych okolicznościach, tak jak w wypadku tej bitwy. W każdym razie nadzieja umiera ostatnia.

Co do zaginionego cmentarza w Michowicach. Do tej pory jego powstanie wiązałem z bitwą pod Białyninem. Rosyjskie pozycje wyjściowe przed bitwą znajdowały się na południowym skraju tej wsi. Na dodatek w skład 18 dyw. landwery też wchodził Pionierbatallion 26, tylko jego 2. Reserve-Kompanie z Poznania.

Teraz po twojej informacji o datach śmierci pochowanych cmentarz ten należy raczej połączyć  z walkami nad Rawką na odcinku Niwna- Stara Rawa. Kiedy uda się zlokalizować ten cmentarz i poznać jego losy, będzie wiadomo kto tam jest lub był pochowany.
Pozdrawiam.
(2014/03/24 01:11)

fuchsi

Witam,

wiec doloze jeszcze "Michowice"

- nazwisko "Fuß" imie nie znany *Sohrau (teraz Zory)

Ein Jahrig Freiwilliger 5./IR 150 +05.01.1915 Feldlazarett Michowice

- Hermann PAULS *Thiensdorf, Marienburg

Reservist, 11./IR 152 +28.12.1914 Feldlazarett Michowice

- Emanuel GAWRON *Zernick, Gleiwitz

Wehrmann, 10./IR 175 +06.01.1915 Feldlazarett 7 XX.AK, Michwice 

- Alfred EHLERT *Lützen, Dortmund

Musketier, 12./IR 147 +24.12.1914 Feldlazarett Michowice

- Emil ROHWERDER *Lauenburg

Gefreiter, 1./IR 146 +28.12.1914 Feldlazarett Michowice

- Bruno PHILIPP * nie podane

Pionier, 1. Feldkompanie/ Pionier Bataillon 26 +29.12.1914 Feldlazarett 7 XX.AK Michowice

- Hermann VOGEL *Bielefeld

Gefreiter, 2./IR 150 + 04.01.1915 Feldlazarett Michowice

Wszystkie dane podchodza z Preussische Verlustlisten Berlin.

Wiecej w chwili obecnej nie potwierdzonych.

Pozdrawiam

(2014/03/24 10:55)

nieznany

Czyli wszyscy z XX korpusu zmarli w lazarecie w czasie walk nad Rawką 4-5 km na wschód od tej miejscowości. (2014/03/24 18:48)

fuchsi

Witam,

to sa te, ktore tam wedlug meldunku do Berlina zmarli w Michowice. te dane podchodza z roznych numerach Verlustlisten. Prawdopodobnie bylo ich wiecej - ale te sa udowodniony.

Gluchow:

- OTTO Karl ORLAMÜNDE *nie podane

Musketier 11./Fusilier Regiment 32 +02.01.1915 Lazarett Gluchow

- Bruno ZANDER *Bamme, Westhavelland

Gefreiter, 6. Eskadron/Kurassier Regiment 6

- Josef FRITZ *Gotthardts, Hünfeld

Gefreiter, 1. Feld Kompanie/I. Pionier Bataillon 11 +27.12.1914 Feldlazarett Gluchow

- Anton KOCH *Fulda

Gefreiter, 1. Batterie/ Feldartillerie Regiment 47 +27.12.1914 Feldlazarett  8 XI.AK, beerdigt Friedhof Gluchow

- Karl MAHR *Suhl, Erfurt

Hornist, 9./ IR 71 + 29.12.1914 Feldlazarett 8 XI. AK Gluchow

- August WAHL *Zella, Ohrdruf

Reservist, 1./  IR 82 +03.01.1915 Feldlazarett Gluchow

Tyle podzwierdzonych .....

Daneprzychodza z Verlustlisten, roznych numerow

pozdrawiam 

fuchsi

(2014/03/24 21:14)

nieznany

XI. AK walczył nad Rawką na południe od XX. mniej więcej od m. Niwna, Żydomice, przez Rawę do Cielądza. Jeśli lazaret tego korpusu był w Głuchowie to naturalnym jest, że zmarłych też tam chowano na nieistniejącym obecnie cmentarzu, a nie wieziono do Michowic 6 km. na północ. Potwierdza tą tezę ten wpis; 

- Anton KOCH *Fulda

Gefreiter, 1. Batterie/ Feldartillerie Regiment 47 +27.12.1914 Feldlazarett  8 XI.AK, beerdigt Friedhof Gluchow

Jeśli uda się odszukać miejsce, gdzie ten cmentarz istniał, będzie można mieć pewność.

Pozdrawiam.

(2014/03/24 23:26)

fuchsi

Witam,

"Friedhof Gluchow"`= cmentarz miejscowy wies Gluchow, prawdopodobnie parafialny.

Nie wiem, czy obok jeszcze istnial jakis siedlisko ewangelickie, ktore mieli swoj cmentarz.

pozdrawiam

(2014/03/25 15:00)

nieznany

Najbliższa wieś ewangelicka osadników z końca XVIII w. z cmentarzem to Kochanów 3 km. od Głuchowa. W wykazie cmentarzy I-wojennych z 1920; Głuchów-40 mogił pojedynczych.
Pozdrawiam. (2014/03/27 18:35)

shimada

Jest jeszcze taka strona z nazwiskami poległych;

http://www.polegli.forgen.pl/index.php?lng=pl (2014/03/27 20:53)

fuchsi

Witam,

dziekuje wszystkim za uzupelniace dodatki. Jak widac, bylo ich zawsze wiecej i ja sie ciesze, ze moge pomagac w takich sprawach. Dziekuje tez kolegom, ktore ruszyli ten temat. Moze kazda taka drobnostka pomaga gminie/powiatu/ wojewodstwo w utrzymaniu srodki do poprawi stanu kazdego cmentarza.

Polecam tez zawsze sprawdzic Olsztynska Strone Rowerowa. Zawiera tez przydatne informacje.

zycze powodzenia

fuchsi

(2014/03/27 21:33)