Cmentarz w Borzymówce - renowacja

/ 98 odpowiedzi / 50 zdjęć
Dzień 15 listopada 2014 r. był kolejną sobotą, podczas której od godz. 10.15 do zmroku (przy świetle ogniska) ludzie z pasją i dobrej woli, nie oglądając się na zaszczyty (te ziemskie), przystąpili do wyrywania z niepamięci zaniedbany i zapomniany teren cmentarza wielkiej wojny w Borzymówce. Osobiście bywam tam w kratkę, bo raz mogę a drugi raz nie, natomiast koledzy Łukasz Konopacki i Maciej Górski jak dotychczas pracują zawzięcie w każdą sobotę. Oczywiście nieustannie zapraszamy do współpracy każdego, kto tylko poczuje ochotę czynnego odpoczynku na powietrzu. Na dzień dzisiejszy odkrzewiliśmy środkiem pas w głąb cmentarza i doszliśmy ok 10 metrów od pomnika. W planach mamy posadowienie pomnika w miejscu, GDZIE ZROBILI TO PRZODKOWIE. Celowo wyróżniłem ten fakt, gdyż są zamiary (nie podaję osób) zniszczenia kontekstu historycznego i przeniesienia pomnika pod samo wejście czyli przy drodze. Kolejnym absurdalnym pomysłem jest wylanie czy wybrukowanie alejki przez środek cmentarza. Po odkryciu powierzchni okazuje się, że przez środek idą całe wyraźnie uwydatnione mogiły. I ładnie to tak będzie po tych kościach deptaczek zrobić niczym ścieżkę odbioru zamówionego jedzenia w przydrożnej żygodajni? Osobiście uważam to za barbarzyństwo i już nie wspomnę o aspekcie prawnym takiego naruszenia. Dochodzą nas również słuchy jakoby niezłe pieniądze na naszej spontanicznej pracy zarabiamy. A niech im wszystkim będzie, przynajmniej o cmentarzu zaczęło się mówić i go dostrzegać. Po inwentaryzacji myślimy o tablicy informacyjnej, którą będzie można umieścić przy wejściu, ale żeby ona była treściwa potrzebujemy jakiś konkretnych zdjęć. Może nam koledzy pomożecie?

slupski1

poprzednie zdjęcie z widokiem na kierunek pomnika natomiast to zdjęcie z tego samego miejsca po skierowaniu obiektywu na wejście do cmentarza , w tle asfaltowa droga

(2014/11/18 13:43)

slupski1

Łukasz dzielnie przebija się w okolicę pomnika (2014/11/18 13:45)

slupski1

Maciej utylizuje krzaczory (2014/11/18 13:47)

slupski1

a było w październiku tak. Zdjęcie zrobione z drogi asfaltowej (2014/11/18 13:49)

fuchsi

Drogie Przyjaciele,

z wielkim respektem czytam o Waszych staranniach. Na prawde jesztecie nie same - ale wyjatkowe.

Zycze Wam duzo zdrowia i wytrzymalnosc. Klaniam sie nisko.

(2014/11/18 20:32)

ziobor

Witam serdecznie. Szukam mogiły dziadka i jego kilku żołnierzy łącznościowców z I/2ppleg., którzy w straży przedniej zabezpieczali odwrót 2 DPleg z Bolimowskich lasów na pierwotnym kierunku Bolimów-Szymanów-Warszawa  10 września 1939 r . Główne siły dywizji zmieny jednak kierunek na Wiskitki , a tych łącznościowców w tym dniu dopadły bomby lotnicze "4 km. od skrzyżowania dróg na zachód od Szymanowa pow. sochaczewski " jak głosi Karta poległego otrzymana z PCK. Niedawno przeczytałem, że na cm. w Borzymówce jest kilka mogił pochowanych żołnierzy z września 1939 r. W tym roku chciałem odwiedzić i sprawdzić to miejsce oraz stary cmentarz katolicki w Kurdwanowie i cm. z I wś. w  miejscowości Czerwona Niwa Parcel jednak się nie udało. Czy w Waszym dzialaniu w zakresie odnowienia i identyfikacji mogił mógłbym liczyć na pomoc ? Szczegółowy biogram dziadka plut. Jana OLEJNICZAKA  z-cy d-cy pl. łącz. I/2ppleg w portalu Bohaterowiw 1939. Pytania proszę kierować na  [email protected]  . Wasza inicjatywa i działanie wielce patriotyczne i godne naśladowania, a swoją drogą pomoc samorządów lokalnych też by się przydała w tym temacie. Pozdrawiam serdecznie. (2014/11/20 10:31)

nieznany

Jacek napisał tekst z dużym ładunkiem emocjonalnym. Ponieważ może on być różnie rozumiany, czuję się w obowiązku lekko go skorygować. Obecnie mamy uzgodnienia dotyczące posprzątania terenu i jego odkrzaczenia. Dalsze prace renowacyjne wymagają jeszcze przemyślenia i rozmów, wiążą się one z kosztami matariałowymi, na które obecnie nie ma środków. Środki się znajdą i wcale nie muszą pochodzić z budżetu gminy. Jeśli spojrzy się na plan tego cmentarza, to widać, że jest to obiekt wyjątkowy. Według nas jego wartość polega na zachowaniu pierwotnego założenia. Jakiekolwiek nieprzemyślane zmiany dokonane przez "pomysłowych Dobromirów", doprowadzą tylko do pogłębienia procesu destrukcji.

Współpraca z władzami, czyli Panem Wójtem, jest wzorowa. Nasze działania jak na razie są w pełni akceptowane. Jeśli chodzi o przyszły wygląd nekropolii, to wydaje mi się, że mamy na ten temat zbliżone poglądy. Jest to dobra prognoza na przyszłość. Natomiast często tak jest w naszym kraju, że jak coś się wywróciło i niszczeje, to większość ludzi nie zaprząta tym sobie głowy uważając być może że jest to sprawiedliwe i słuszne. Zupełnie inaczej mają się sprawy, kiedy ktoś obcy zacznie ten śmietnik sprzątać. Wtedy często pojawiają się jacyś "zatroskani obywatele" którzy mają swoją wizję. Generalnie jesteśmy otwarci na sugestie i dyskusje, wszystkich rozumów nie zjedliśmy, jednak nie możemy pozwolić, aby z tego miejsca zrobiono jakiś jarmarczny Disneyland. Na temat pomówień dotyczących rzekomego finansowania naszej pracy, wypowiadać się nie zamierzam.

23.11.2014 odbyła się kolejna edycja prac porządkowych. Postęp przedstawiam na dołączonym planie. Obszar zakropkowany to teren już z grubsza uprzątnięty kolorem czerwonym zaznaczyłem miejsce ruin pomnika.

Następny termin prac to sobota 30 listopada od godz. 10.30. Wszystkich chętnych do pomocy serdecznie zapraszam.

Ps. Jacek zapomniał o Alku Stańczaku, który w miarę wolnego czasu też się efektywnie udziela i o jego Babci.

(2014/11/25 00:17)

fuchsi

Witam,

w Borzymowie walczylo na przelomie 1914-15.01.1915 Grenadier Regiment 5 (pulk grenaderow nr 5) i Infanterie Regiment 128 (pulk piechoty nr 128). Wchodzili oni w sklad 71. Infanterie Brigade Danzig), czescziem 36. Infanterie Division.

Wiec sluzylo w nich wielu Prusakow polskiego pochodzenia. Sprobuje ustalic straty tych jednostek w podawanym czasie.

Szukam kronike IR 128, GR 5 prawdopodobnie nie posiadal.

pozdrawiam

(2014/11/25 10:21)

jazlowiak

W Borzymówce są przede wszystkim pochówki rosyjskie, myślę, że czas przeszukać zespoły akt w Archiwum Akt Nowych. (2014/11/25 13:14)

fuchsi

Witam,

czy tam przechowane dokumente z Kriegsgraber Abteilung?

pozdrawiam

(2014/11/25 19:02)

nieznany

"Das Garde-Grenadier-Regiment Nr. 5: 1897-1918" - Erinnerungsblätter deutscher Regimenter (preuß. Anteil, Band 122) - Oldenburg 1925, Stalling, 772 Seiten. (2014/11/25 20:18)

Redakcja

Akta Powiatu Sochaczewskiego są w Płocku, tyle na razie udało mi się ustalić. (2014/11/25 21:04)

jazlowiak

Jak myślicie, gdzie znajdowało się wejście na cmentarz - czy z boku, czy od strony drogi? (2014/11/25 21:21)

jazlowiak

Jak myślicie gdzie znajdowało się wejście? Od strony drogi czy z boku? (2014/11/25 21:22)

nieznany

Wejście główne od drogi, być może z boków dodatkowe wejścia.

Ciekawa sytuacja; mapa WIG 100 z 1922r., cmentarza w Borzymówce brak, są cmentarze niemieckie (pułkowe) w Kurabce.

(2014/11/25 22:53)

nieznany

Mapa 100 WIG z 1936r. nie ma cmentarzy w Kurabce, za to pojawia się w Borzymówce. Kiedy powstał cmentarz? Skąd informacja; "Cmentarz w Borzymówce powstał w czasie I wś., pochowani tam są żołnierze rosyjscy"? Jakie jest jej źródło? (2014/11/25 23:00)

jazlowiak

Z opowieści miejscowych. W 1988 roku żyli ludzie, którzy pamiętali co nieco, choć jestem przekonany, że konieczna jest kwerenda archiwalna, bo w tym czasie zakładaliśmy, że cmentarze po tej stronie Rawki są rosyjskie. Może to być jednak konstatacja błędna, bo przecież w Kościelnej Górze czy jak kto woli Gradówku są resztki takich tablic jak w Bolimowskiej Wsi. Nie wiadomo kto leży również w Gradówku. Młode pokolenia ma jak widać co robić, żeby rozwikłać te zagadki.  (2014/11/26 00:23)

jazlowiak

Zaciekawiłeś mnie z tym cmentarzem w Kurabce - byłeś tam - to wojenny czy ewangelicki? Są jakieś ślady? (2014/11/26 00:44)

nieznany

W Kurabce dwa, na tym skanie słabo widać. Jeden przy skrzyżowaniu z polną drogą do Borzymówki na pewno niemiecki (według trzech niezależnych relacji miejscowych), drugi nie wiem, odkryłem go 3 tygodnie temu. Wyraźnych śladów w terenie brak. Chyba Pawle powinniśmy się znowu spotkać. Może w sobotę na cmentarzu, jeśli oczywiście będziesz miał czas? Pozdrawiam Łukasz (2014/11/26 01:15)

jazlowiak

Od której jesteś? (2014/11/26 09:00)

nieznany

W sobotę  razem z Jackiem, od 10.30-11.00. (2014/11/26 21:22)

Fredek

Dzień dobry,
przeczytałem Pana apel o zdjęcia, chcę poinformować, że p. Andrzej Chmielewski z Muzeum Regionalnego w Łowiczu jest w posiadaniu albumu zdjęć wykonanych w rejonie Rawki i Warszawy. Mnie p. Andrzej pozwolił zeskanować zdjęcia z tego albumu, są tam zdjęcia z Borzymowa, Kęszyc, Kozłowa Szlacheckiego, Kurabki i Sokołowa. Jedno z tych zdjęć próbuję dołączyć do odpowiedzi. (2014/11/27 09:27)

fuchsi

Witam,

ciekawa informacja. Do Kozlowa Szlacheckiego trafilo kilka goscie z wirtembergskiego Grenadier Regiment 119.

(2014/11/27 18:35)

slupski1

Drodzy koledzy, jesteście wspaniali, wspólnymi siłami zrobimy wiele dla tych nieszczęśników leżących w bezimiennych mogiłach. Dziękuje Wam za zaangażowanie i dobre słowo. (2014/11/27 23:00)

meteor2017

Kolejne prace będą w sobotę, czy 30 listopada? ;-) Bo jeśli będziecie w niedzielę 30-ego to może uda mi się dołączyć.

Przejeżdżałem tędy w ostatnią niedzielę i widziałem efekt ostatnich prac porządkowych, niestety nie wiedziałem o nich wcześniej, bo może udałoby mi się dotrzeć. Z tego co widzę, teraz jesteście na karczowaniu największego krzalu by dotrzeć do pomnika... jest on tak zbity, że chyba nawet go widać na zdjęciach lidarowych ;-P

@Łukasz - może ta informacja wynika z tego, że na cmentarzu w Borzymówce jest tablica z napisem "5 NIEZNANYCH ARM. ROS." Jak byłem tam parę lat temu, to starsza pani mieszkająca przy cmentarzu przypomniała sobie, że gdzieś pod jej płotem leży taka betonowa tablica z napisem i po poszukiwaniach udało się ją znaleźć i odwrócić napisem do góry (teraz leży na cmentarzu pod krzyżem).

Z innych ciekawostek - ta sama pani twierdzi, że za pomnikiem są pochowani żołnierze radzieccy, którzy zginęłi czasie II wojny uciekając przez pola i cmentarz przed Niemcami. (2014/11/28 13:07)