cmentarz pierwszowojenny Wólka Łasiecka

/ 21 odpowiedzi / 8 zdjęć

W dniu 15 i 22 października 2011 dzięki uprzejmości p. Marcina Rzepeckiego z Józefowa, który nieodpłatnie udostępnił motokosę, udało się posprzątać zapomnianą perełkę nieszczęsnego żołnierskiego kresu, cmentarzyk wojenny w Wólce Łasieckiej. Po ostatnim naszym pobycie okazało się, że zbyt słabą dałem mieszankę środków chwastobójczych i dzika róża, jeżyny oraz inne badziewia odrosły zasłaniając wydobyte z mroków zapomnienia płyty nagrobne. Dobrze, że zdążyłem je zinwentaryzować, sfotografować oraz nanieść na plan. Do prac porządkowych bardzo ochoczo przystąpili Piotr Moskwa, Łukasz Rzepecki no i nieco mniej sprawniej, ale zawsze z jakimś tam zapałem mój syn Maciej. Nie mamy możliwości stałej opieki nad szczątkami poległych żołnierzy ( dużo imion i nazwisk polskich), ale jakoś przynajmniej takimi małymi kroczkami i z doskoku staramy się składać hołd tym nieszczęśnikom, którzy nieświadomie rozpoczęli marsz ku naszej niepodległości. Pewnie już w tym roku tam nie pojedziemy. Mają jednak posprzątane, zagrabione, duże znicze zapalone, modlitwę odmówioną a moje dziecko przy pomniku odśpiewało ( bardziej zanuciło) hymny trzech zaborców.

slupski1

stan przed

(2011/10/25 15:30)

slupski1

kolega Łukasz, oj nanosił się tarniny i jeżyn (2011/10/25 15:32)

slupski1

stan przed (2011/10/25 15:33)

slupski1

Maciej zapracowuje na swoją kolację (2011/10/25 15:35)

slupski1

pożyczona motokosa, przyjaciel leniwych ogrodników (2011/10/25 15:37)

slupski1

kolega Piotr Wielki i silny, bez jego pomocy byłoby krucho (2011/10/25 15:39)

slupski1

nikt nie mówił, że będzie lekko. Wymyśliłem to teraz sobie noś (2011/10/25 15:42)

slupski1

Maciej śpiewający poległym a znicze roztaczają poświatę zasłużonego spokoju i pokoju (2011/10/25 15:43)

Redakcja

Panowie chylimy czoła - wasza praca świadczy o Waszym wielkim człowieczeństwie! (2011/10/25 20:34)

zsira

To co zrobiliście to piękna sprawa. Wyrazy szacunku dla Was wszystkich. Jacek gratuluję właściwego wychowania syna, oby takich ojców było więcej. (2011/10/26 14:25)

litwus

Wielkie słowa uznania!!! (2011/10/27 19:37)

mauser

Gratuluję pomysłu i wykonania niezbędnych prac! (2011/11/03 11:55)

fuchsi

Dzien dobry,
ciesze sie, ze ta historia nie spadnie w zapomnieci. Dziekuje Wam za ta robote. Postaram sie przy okazje przekazywac czesciowo spis waszych tam spoczywajacych gosciach.
pozdrawiam serdecznie. (2011/11/04 17:27)

pwoznick

Panowie szukam kontaktu, działam w tej okolicy (Budy Grabskie) z podobnymi intencjami jak Panowie.

Jeśli jesteście zainteresowani wspólpracą proszę o kontakt [email protected]

(2012/10/18 10:22)

fuchsi

Witam,
widzialem na Olsztynska Strone Rwerowa, ze tam jest/byl cmentarz.
Nie znalazlem jadnych informacjach o tam pochowanych zolnierzow i z ktorych jednostek przychodzili.......
Czy masz jaas wiedze ?

pozdrawiam serdecznie (2012/10/18 22:02)

slupski1

Witam Koleżanki i kolegów. Prace co jakiś czas z małymi doskokami prowadzę. Wszystko jest w miarę pod kontrolą. Zinwentaryzowane nagrobki z rzutem cmentarza i zdjęciami każdego odsłoniętego nagrobka mam. Ostatnio byłem z kolegą Łukaszem i jego niezawodną motokosą gdzieś na początku października i wszystko wykosiliśmy. Z tych wojaży po prostu już nie wysyłam sprawozdań na portal, aby nie przynudzać i nie wzbudzać niepotrzebnych komentarzy typu "chwalą się jak nadchodzi 1 listopad a potem cisza". W rocznicę użycia gazów bojowych postawiłem z kolegami własnoręcznie wykonaną przeze mnie tablicę. Jak byłem teraz na sprzątaniu to spotkałem właściciela wałów (kurczę nie wiedziałem, że wały są prywatną własnością). Na szczęście właściciel pan S. z Bolimowa nie pogonił mnie z tą tablicą i wyraził aprobatę. Wracając do nazwisk, jeszcze ich nie publikowałem, bo obawiam się, że ktoś może to wykorzystać do celów zarobkowych. Do czyszczenia nie było nikogo natomiast do laurów to się pełno chętnych znajduje. Otóż mam taką koncepcję, aby te moje rzuty + wykazy poległych z odniesieniem na planie do konkretnego miejsca + zdjęcia z tego cmentarza z lipca 1915 roku + zdjęcie poległego i tam leżącego Wilego Nawracala nadrukować na dużej płycie i ją wkopać już na terenie cmentarza a nie na grobli, by nie podpaść właścicielowi gruntów. Już mam zgodę właścicieli tych zdjęć. Wówczas wszystkie nazwiska a jest ich sporo, będą dostępne dla ogółu, ponadto prześlę je do portalu "polegli" i niech to stanowi źródło dociekań młodych i starych, uczniów i naukowców. Jako ciekawostkę podaję, że jakaś bobra dusza zatargała nową nieznaną i w dobrym stanie tablicę nagrobkową poległego z 225 IR.

Acha, żeby nie być posądzony o sklerozę dodam,że nie tylko ja interesuję się sprzątaniem cmentarzyka. Uczestniczyli w tych pracach i uczniowie z Bolimowa i członkowie Stowarzyszenia Incjatywa Bolimowska i niektórzy mieszkańcy Wólki. Najważniejsze, że najnowsza historia obeszła się z cmentarzykiem w miarę łagodnie, bo nie zniwelowała go pod autostradę.

(2012/10/22 13:10)

Redakcja

Cenna inicjatywa, czekamy na relację! (2012/10/22 13:50)

mauser

Świetnie, że jesteście na miejscu i dbacie o ten obiekt. Gratulacje.

Nie rozumiem tylko jednego :

Wracając do nazwisk, jeszcze ich nie publikowałem, bo obawiam się, że ktoś może to wykorzystać do celów zarobkowych ".

Nie proszę o te dane bo od 2004 r. je posiadam, natomiast nie wiem w jaki sposób miałyby one posłużyć do celów zarobkowych? 
Wydaje mi się że  naniesienie nazwisk na tablice informacyjną może posłużyć przybliżeniu historii konkretnych ludzi tam pochowanych. (2012/10/22 14:18)

slupski1

Nie sądzę Jakubie, abyś miał wszystkie nazwiska z tego cmentarzyka. Możesz mieć najwyżej ok. 12. Ja natomiast dysponuję wykazem 112. Do liczby 381 oczywiście sporo brakuje ze względu na rozkradzione tablice, ale zawsze jest to coś. Najciekawszy jest 21 J.Batalion, którego żołnierze zginęli w wybuchu miny okopowej 1 kwietnia 1915r. w Mogiłach. Ci nieszczęśnicy uznani za zaginionych znaleźli się po koleżeńsku przy 226 IR właśnie na tej kwaterze. Cierpliwości, udostępnię nazwiska. Priorytet ma łódzkie potem mazowieckie (2012/10/22 14:52)