Cmentarz I WŚ- Kamianka nad Narwią (Rzekuń)

/ 2 odpowiedzi
Witam
Wiem,że mój wuj zginął podczas I WŚ i został pochowany na Cmentarzu w Kamiance nad Narwią (gmina Rzekuń) . Mam pytania-w jaki sposób i gdzie mogę potwierdzić,że wuj jest tam pochowany? gdzie mogę otrzymać więcej jakichkolwiek informacji o nim? Kto sporządzał listę pochowanych na tym cmentarzu i gdzie ona może być? Wiem,ze to wiele pytań,ale dzwoniłam do byłego sołtysa gminy Rzekuń i :( niestety on nawet nie wie kto jest administratorem owego Cmentarza. 
A zwracam się tutaj do was chłopacy z moją prośbą-bo zawsze mogłam na Was liczyć z pomocą i choć poddania mi pomysłu-gdzie i co mogę znaleźć i załatwić 
Pozdrawiam. Beata

Nachname Basta Vorname Franz  - Alter k.A. Geburtsort Czarnikau (Posen) Dienstgrad / Beruf Musketier Erkennungsmarke  Truppenteil Infanterie-Rgt. 151, 1. Kp. Todes-/Vermisstendatum 27.07.1915 Todesland Polen Todes- / Vermisstenort bei Kamionka (Kamianka) am Narew Todesart gefallen * Erstbestattungsort  Letzte Ruhestätte/Stadt Kamianka (Kamionka)(Klicken Sie auf den Link für nähere Informationen)> dort Grablage auf diesem Friedhof ? 1.Denkmal/Verlustliste IR 151(Klicken Sie auf den Link für nähere Informationen)> dort 1.mal verzeichnet Ehrentafel des Regiments Weitere Infos  letzter Wohnort  Straße * In der Narewschlacht im Brückenkopf bei Kamianka (Kamionka). AV-VL Ausgabe 698 v. 22.09.1915
fuchsi

Hallo Beata,

jak widze, przedstawisz wyciag ze strony Gefallenendenkmaler. To masz juz duzo.

Podstawowa wiadomosc nie zawiera tyle informacje:

Preussische Verlustlisten Nr. 334 z dniu 22.09.1915 strona 8931 podaje tylko, ze polegl.

(srodlo podane jako "AV-VL Ausgabe 698 v.22.09.1915")

Dalej prowadzone informacje mozesz znlaesz w Archiwum Panstwowym,  albo odpowiednych miejscowych, szukac w materialow dawnej pruskiej administracji.  

Na poczatku tyle. Zycze zdrowia

fuchsi

(2014/02/20 13:23)

PlutonowyKOP

Witam !

Z posiadanej wiedzy wiem, że ustalenie czy rzeczywiscie dana osoba została pochowana na powyższym cmentarzu praktycznie jest nie możliwe. Tak jak pisał Fuchsi posiadasz już bardzo dużo informacji. Raczej w polskich Archiwach, ani u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków tego typu informacji także nie uzyskasz. Ewentualnie może jakieś informacje w odpowiednich archiwach niemieckich mogą się znajdować lub monografiach pułkowych ewentualnie mogłyby coś wnieść do sprawy, o ile nie zostały zniszczone w czasie II w. św. Z regóły karty u konserwatora opisują wygląd obiektu, stan faktyczny i czasami zawierają ewentualnie jakieś informacje dodatkowe np. dot. liczby pochowanych. O ile dobrze pamiętam, na cmentarzu w Kamiance spoczywa ok. 1000 żołnierzy obu walczących stron, zarówno Niemców, jak i Rosjan. Walki o przyczółek były bardzo zażarte. 151 p.p wchodził w skład 37 DP i atakował na lewym skrzydle wojsk pruskich. Zadaniem dywizji było zajecie Ostrołęki. Do walki dywizja weszła 27 lipca i do 3 sierpnia w tej okolicy się znajdowała. Później pomaszerowała w kierunku Ostrowi Mazowieckiej. Cmentarz, jak byłem tam ostanio 10 lat temu znajdował się w opłakanym stanie. Praktycznie jest mało czytelny w terenie. Czas, jak i ludzie zrobili swoje. W czasie II w. św. na rzece Narew stał od września do stycznia frot sowiecko-niemiecki. Sowieci zrobili sobie na cmentarzu pozycje polowe. Resztę zniszczeń dokonali pseudoposzukiwacze. Nie wiem, jak wygląda on na chwilę obecną, ale raczej nie wiele mogło się w tej kwestii zmienić. Jednak nie należy tracić nadzieji, co do poszukiwań. Trzymam kciuki, żeby sie udało odnaleźć znacznie więcej informacji na temat wujka. Powodzenia.

Pozdrawiam

(2014/02/27 09:32)