Carskie GRH w Polsce.

/ 802 odpowiedzi / 326 zdjęć
Witam. w związku tym, że w Krakowie była dość mizerna (ale zapewne bardzo bojowa :) ) grupa żołnierzy carskich mam małe pytanie (razem z kolegą PRUSSem) . Ile jest tak właściwie Grup Rekonstrukcyjnych zajmujących się w Polsce tematyką armii carskiej? Takich posiadających sekcję składającą się przynajmniej z kilkunastu osób? Może jakieś o ukierunkowanym na tą tematykę profilu? jestem świadom, że w różnych GRH są pojedyncze osoby(lub kilkuosobowe grupki) zainteresowane tematem, ale nie wiem zbyt dużo o istnieniu "większych sił"

Pytanie myślę, jest na czasie. W kraju jest coraz więcej imprez I-wojennych. Fajnie by było wiedzieć kto, gdzie, w jakiej sile i jakie konkretne pułki odtwarza.
Ja póki co "zbieram" podoficera 52-go Wileńskiego Pułku Piechoty (Pułk stacjonował w IWW na Kaukazie)
Pozdrawiam.

jazlowiak

10 osób w Pionierach 40 p.p. - odtwarzamy 40 pułk saperów Armii CarskiejSRH Marienburg - 10 żołnierzy piechoty z obsługa ckm wz. 1910GRH Kampinos - 10 osób w mundurach piechoty - najbardziej zaawansowana grupa z oficerem Igłą;Fundacja Wojskowości Polskiej - 1 żołnierz + armata 76,2 mm wz. 1902te wszystkie grupy pod Bolimowem zakładają pagony zagazowanego 221 pułku strzelców syberyjskich, mają też wspólne organa logistyczne:-) i korzystają z broni Czechów na imprezach lun KAER-u.
Grupa Senatora - 5 konnych kawalerzystów, doskonale obsługują ckm wz. 1910, mają taczankę69 Riazański PP - najstarsza grupa w Polsce - 10 osób (2010/12/09 23:41)

jazlowiak

Kampinos i Marienburg (2010/12/09 23:50)

jazlowiak

40 pułk saperów jeszcze w pożyczonych mundurach (2010/12/09 23:50)

pedro

W Gorlicach jest 1 kolega co odtwarza armie carską :) (2010/12/10 08:03)

Stary Kojot

Obsługa okopowego "minamiota" z  Kriepost' Nowogeorgiewsk. (2010/12/10 08:42)

darda

Jest nas trochę :-)

Na pierwszym planie Kampinos: (2010/12/10 11:36)

PRUSS

Kolega Jazlowiak, mam pytanie po grupie "40 pułk saperów"
W Rosyjskiej
Сarskiej Armii  takiego saperskiego pułku nie było.
Były 2 pułków pod numerem 40.
To 40 Kolivanski piechota pułk  (w składzie 10 piechoty dywizji )  i 40 Syberyjski strzelecki pułk (w składzie 10 Syberyjskiej strzeleckiej dywizji)
Na pewno saperski pododdział które odtwarzacie wchodziło w skład jednego ich tych pułków?
(2010/12/10 12:51)

PRUSS

Naramienniki  inżenierskich wojsk Rosyjskiej armii 1909-1917
http://army.armor.kiev.ua/forma-2/ing-pogon-1909.shtml

Naramiennik saperów dla powszedniej formy jest sukienny czerwieni pięciokątny dla dolnych stopniów i  sześciokątny dla podchorążych, bez obramowań. Bieżący (!) guzik srebrzystego koloru bez burt z wygnieconym dwugłowym orłem, że siaduje na skrzyżowanych siekierach. Oznaczenia pododdziału ( batalionu albo oddzielnej kompanii ) nanosił się maślaną żółtą farbą po szablonie i włącza numer części i specjalny znak. Dla saperów - skrzyżowana łopata i kilof (2010/12/10 13:25)

Stary Kojot

Dla porównania, 2 batalion pionierów fortecznych Twierdzy Modlin, a może 2 batalion pionierów z Twierdzy Modlin... Może ktoś pomoże zinterpretować poprawną nazwę. (2010/12/10 13:43)

PRUSS

Dla porównania, 2 batalion pionierów fortecznych Twierdzy Modlin, a może 2 batalion pionierów z Twierdzy Modlin... Może ktoś pomoże zinterpretować poprawną nazwę.

Poprawnie będzie tak:
2 Новогеоргиевская  крепостная саперная рота
2 Novogeorgiwckia pańszczyźniana saperska kompania (2010/12/10 14:39)

Stary Kojot

Czyli Nowogeorgiewska forteczna kompania pionierów. Dzięki! (2010/12/10 14:43)

Stary Kojot

No właśnie, czy w terminologii rosyjskiej pionier jest równoznaczny z saperem?

I czy numer na pagonie oznacza kompanię czy batalion? (2010/12/10 14:48)

PRUSS

To powszedni naramiennik wzoru 1911 roku, nakaz ą 228 . Zgodnie tego nakazu dolne stopni  inżenierskich wojsk miały naramienniki dwóch rodzajów - dla powszedniej i frontowej  formy,  i dla pochodnej formy.
Dwustronne naramienniki były późniejsze - wzoru 1912 roku
Cyfra "2"  na tym naramienniku - numer kompanii
http://army.armor.kiev.ua/forma-2/ing-pogon-1909.shtml
Uważnie spojrzycie na tablicę. Tam jest oznaczenie tej kompanii litera "Н" (2010/12/10 15:02)

Stary Kojot

Ale obok ilustracji pokazującej pagony z numerami jest napisane:

На рисунке справа показаны повседневный погон старшего фейерверкера  12-го саперного батальона, походный погон младшего фейреверкера  3-го резервного понтонного батальона и бомбардира  Омского полевого инженерного парка.

(2010/12/10 15:23)

JaRost

W związku z tym że temat Armii Carskiej się rozwija w Polsce chciałbym zwrócić uwagę na kilka problemów, które zauważyłem na fotografiach. Mam nadzieję, że Koledzy się nie obrażą, a odbiorą to jako konstruktywną krytykę. Jak to mówią człowiek uczy się przez cale życie. Proszę tego nie traktować także jako jakieś osobiste wycieczki. Po prostu podaję zaobserwowane przykłady.

W 1909 roku w Armii Carskiej wprowadzono przepisy odnośnie mundurów oraz czapek dla żołnierzy wszystkich stopni. Brzmiał on następująco:  

ГОСУДАРЬ ИПРЕРАТОРЪ въ 13-й день Декабря 1908 года и въ 10-й и 21-й день Февраля 1909 года Высочайше повелъли соизволить:

1. Установить походное обмундированiе защитного цвъта для офицеров и нижних чинов Гвардiи и Армiи (исключая армейскихъ казачьихъ войск) 

2. Срокомъ донашиванia старого обмундированia установить 15 Cентября 1910 года Приказ по военному ведомству 1909 года № 100

rozkazie jest określony termin wymiany mundurów wyznaczony na 15.09.1910

Z rozkazu wynika, że wszystkie pułki Armii Carskiej w chwili wybuchu wojny dysponowały w pełni mundurami nowego wzoru. Dlatego kłuje w oczy to że żołnierze z jednego pododdziału wyglądają jak przypadkowa zbieranina, chociaż powinni mieć jednolite umundurowanie i wyposażenie. Inscenizacje z udziałem Armii Rosyjskiej w Polsce przypadają na początek wojny, odtwarzane są zatem bitwy, w  których brały udział normalne, w pełni wyposażone jednostki. Co innego koniec wojny, czy wojna domowa. W tym okresie wojny z racji „dużej rotacji” (jakkolwiek to brzmi) i ciągłych uzupełnień musiały sięgnąć po zgromadzone w magazynach zapasy mundurów z 1905 roku i rozmaite ersatze.  

Jeśli chodzi o błędy które wychwyciłem na podstawie zdjęć to są to m.in.

- radzieckie gimnastiorki M43 z kieszeniami

- radzieckie bryczesy

- koce zrolowane w miejscu szyneli

- ogromne futerkowe czapki (które udają papachy)

Skoro „Austro-Węgrzy” potrafią się dobrze prezentować to dlaczego „Rosjanie” mają być gorsi? :)

Myślę, że zagraniczni koledzy, tacy jak PRUSS chętnie pomogą w tej kwestii. :)

(2010/12/10 15:28)

PRUSS

:)   Wszystko poprawnie. Saperskimi były bataliony i kompanie i oddzielne kompanie. 2 Nowogeorgiewska - to kompania (2010/12/10 15:28)

Stary Kojot

No to teraz wszystko jasne, dziękuję!

Zdjęcia pochodzą z Bolimowa, czyli sprzed pół roku, tam posiłkowaliśmy się mundurami wypożyczonymi, teraz dużo sie zmieniło... (2010/12/10 15:39)

ArturSz

Dawno temu gdzieś nad Pilicą :-)

Grupa Rekonstrukcji Historycznej 69 Riazańskiego pułku piechoty (2010/12/10 20:22)

jazlowiak

Ja mam nadzieję, że w tym roku pod Gorlicami i Bolimowem strona rosyjska będzie silniejsza niż do tej pory. W każdym razie szyjemy co się da żeby zdążyć:-) Wczoraj podjęliśmy również z Andrzejem decyzję, że zabieramy się za działon armaty prawosławnej, żeby zagrzmiała na polu bitwy! (2010/12/11 13:08)

jazlowiak

W każdym razie jeśli ktoś coś produkuje z armii carskiej prosimy o reklamę w tym wątku, żeby kupować tylko najlepsze przedmioty! (2010/12/11 13:11)

jazlowiak

Kolega Jazlowiak, mam pytanie po grupie "40 pułk saperów"
W Rosyjskiej
Сarskiej Armii  takiego saperskiego pułku nie było.
Były 2 pułków pod numerem 40.
To 40 Kolivanski piechota pułk  (w składzie 10 piechoty dywizji )  i 40 Syberyjski strzelecki pułk (w składzie 10 Syberyjskiej strzeleckiej dywizji)
Na pewno saperski pododdział które odtwarzacie wchodziło w skład jednego ich tych pułków?

Dzięki za czujność, popełniłem błąd. W grupie trwają dyskusje na temat obu pułków 40-tych, ale tak jak ty napisałeś piechoty. (2010/12/11 13:15)

PRUSS

Pod Bolimowem mi dostało się....
Ale impreza była doskonała!!!!!!!! (2010/12/11 15:58)

Rumcajs

W każdym razie jeśli ktoś coś produkuje z armii carskiej prosimy o reklamę w tym wątku, żeby kupować tylko najlepsze przedmioty!

Proponuję również rozszerzyć ten apel o reklamę nie tylko do producentów, ale również o informację od użytkowników o sprawdzonym towarze. (2010/12/11 16:25)