Carski mundur z 1904 roku

/ 8 odpowiedzi / 2 zdjęć
Witam.
Poszukuje informacji odnośnie munduru w którym jest postać przedstawiona na zdjęciu.Jak widać zdjęcie wykonane było w 1904 r. i jest to mundur carskiej armii.Z góry dzięki za pomoc.

WachmistrzKOP

U mnie z armią carską kiepsko, ale monogram niemal taki, jakie nosiły pułki imienia Cara Mikołaja II. Tylko czemu I a nie II, przecież na Mikołaja I sporo za późno. Chyba, że jakiś pułk nosił imię wcześniejszego, nie panującego już cara. Było to stosowane?
(2011/12/20 22:06)

JaRost

Na zdjęciu jest student oddziały (wydziału) mechanicznego uczęszczający na uczelnię, której patronem był Mikołaj I. Takich szkół mogła być niejedna, jednym z przykładów niech będzie   Санкт-Петербургского институт гражданских инженеров императора Николая I. (patrz foto, z dużym prawdopodobieństwem to właśnie ta szkoła) Czyli w wolnym tłumaczeniu Sankt-Petersburski Instytut Inżynierów Mikołaja I. Szkoła z pewnością cywilna, kadeci w szkołach wojskowych mieli pagony "wzoru wojskowego"

:) (2011/12/20 22:39)

Rumcajs

Mały strzał. Z wyglądu człowiek dość młody. Brak - niezapięty guzik. A nie jest to ktoś w mundurze szkolnym? Inicjał na pagonie też chyba w drugą stronę. Może jakaś szkoła kadetów patrząc na fryzurę? (2011/12/20 22:39)

JaRost

jak pisałem wcześniej kadeci mieli pagony wojskowego typu. Np. pagony  2-й Московский Императора Николая I кадетский корпус wyglądały tak:  (2011/12/21 15:58)

marta-kaczynska

A czy ten mundur też pochodzi z petersburskiej uczelni czy raczej jakiegoś technikum? (2016/09/11 01:20)

matrix41

Raczej służby techniczne. Nie wiem co to znak na czapce.Wydaje mi się że mogą być to skrzyżowane młoty, albo też łopaty. Z drugiej strony sądząc po braku pagonów może być to po prostu strój cywilny. Przykładowo W II Cesarstwie Niemieckim społeczeństwo było tak silnie zmilitaryzowane, że nawet kolej państwowa nosiła mundury i poczta. (2016/09/17 15:58)

darda

Istnienie mundurów pocztowców czy kolejarzy nie świadczy wcale o jakimś szczególnym zmilitaryzowaniu społeczeństwa - w Polsce nadal przedstawicielom tych zawodów (oraz kilku innych, jak strażacy lub górnicy) mundur przysługuje. Zaś co do zdjęcia - przedstawia ono prawie na pewno studenta którejś z rosyjskich uczelni technicznych. (2016/09/20 13:08)

matrix41

Tak, wiem o tym. Źle sformowałem swoją wypowiedź. Przepraszam najmocniej. (2016/09/20 19:48)