Brytyjskie i amerykańskie zasobniki zrzutowe z okr

/ 6 odpowiedzi / 2 zdjęć

Witam,

Poszukuje informacji na temat brytyjskich i amerykańskich zasobników zrzutowych z okresu II wojny światowej. Piszę artykuł na ten temat i chciałbym uzyskać informację, gdzie w polskich muzeach mogą one znajdować? Będę wdzięczny za każde info.

PS. Jestem tu nowy więc przepraszam za błędy.

Pozdrawiam,

Jasion

harnas

http://philippe.chapill.pagesperso-orange.fr/index.htm
 zasobniki w dziale  Les  cointaners  et paquet    i  foto  replik  amerykańskich zasobników (Carton) (2013/10/14 14:02)

harnas

http://www.tobie-ojczyzno.pl/viewtopic.php?f=16&t=950&sid=713cb0fd07b925b2488ea7461dec03d9&start=10      na tym forum     użytkownicy powinni być zorientowani       gdzie   w kraju  mozna zobczyćtakie zasobniki na ekspozycji muzealnej. (2013/10/14 14:28)

Jasion

Wielkie Dzięki, ale znam te strony i forum. Swoją drogą ciekawe skąd ten francuz wziął tyle zdjęć zasobników i ich zawartości. 

Pozdrawiam i wrzucam zdjęcie zasobnika z MWP, podobno od żołnierzy generała Sosabowskiego.

Wiem, że "celkę" też tam mają, tak jak w Muzeum AK w Krakowie. Może w innych muzeach polskich też się odnajdą.

Jasion

(2013/10/14 19:11)

Jasion

Wielkie dzięki ale znam te wiem że strony i forum, niestety nigdzie nie znalazłem info, gdzie w Polsce są zasobniki lub ich elementy. Wiem, że w MWP i MPW i Muzeum AK w Krakowie mają zasobniki lub ich elementy. Może jeszcze gdzieś coś się znajdzie. Zasobnik niby mała ciekawa rzecz, ale żołnierzom i partyzantom zawsze poprawiała humor:).

Szukam dalej i liczę na Waszą pomoc.

Jasion

(2013/10/14 19:15)

januszjur

Witam, poszukuję dokładnych wymiarów zasobnika typu C. Planujemy dla stowarzyszenia zrobić kilka kopii tego typu zasobnika ale nie chcemy zrobić dziadostwa. Ja posiadam oryginalną celkę. Z tego co  się udało nam ustalić to zasobnik (w miarę dobrym stanie) tego typu znajduje w Muzeum AK w Bondrzu (muzeum p. Sitka). Gdyby ktoś kto mieszka bliżej tej miejscowości podjechał tam i sprawdził jaki jest stan i wykonał pomiary to mielibyśmy bazę do wykonania kopii zasobnika. Ja mam raczej daleko do tego muzeum (Gorce). (2014/01/06 09:01)