Brytyjskie hełmy MKIII "Turtle" w LWP

/ 6 odpowiedzi / 3 zdjęć
Przeglądając sobie "sieć" trafiłem na takie o to zdjęcia (na wystawianej jakiś czas temu aukcji internetowej) żołnierzy 16 Kaszubskiej Dywizji Piechoty w... Brytyjskich hełmach MKIII "Turtle". Zdjęcia wg informacji pochodzą z końca lat 40.
Czy wie ktoś coś na ten temat, a mianowicie w jakim stopniu te hełmy były wykorzystywane w LWP no i jaką drogą do nas trafiły?

kowalkopf

Widziałem w jednej kronice MKIII na głowach żołnierzy uczestniczących w obchodach zdaje się święta 22 lipca w Wejherowie właśnie pod koniec lat 40. Być może te zdjęcia pochodzą z tego wydarzenia. (2013/01/22 20:46)

Espadon

Jak Wejherowo to jest jeszcze wielu co pamięta tamte czasy, a i foty w księgach pamiątkowych jednostek też na pewno są. (2013/01/29 07:53)

Kangur AIF

Niedawno dostałem informację, że w hełmy te tj. MK III "Turtle" wyposażone były tylko niektóre jednostki powojennego WP (LWP), a mianowicie pułk piechoty z Elbląga, pułk artylerii lekkiej z Gdańska oraz Pomorska Brygada WOP.

Oraz jeszcze takie info znalezione w sieci:
Cytat:
Jacek Kijak autor książki "Hełmy Wojska Polskiego 1917-2000" skłonny jest przypuszczać, że hełmy MKIII "Turtle" mogły być zakupione z demobilu brytyjskiego. Zachowały się bowiem w CAW pisma wiceministra ON, że istnieje możliwość zakupu sprzętu z zachodniego demobilu wojskowego na łączną kwotę 4 milionów dolarów, a także późniejsze pismo z rozkazem wytypowania oficerów do odbioru sprzętu.
Jakkolwiek bardzo prawdopodobne, jest to jednak tylko przypuszczenie, gdyż na żadne wykazy zakupionego sprzętu autor nie natrafił i poniekąd konkretne pochodzenie MKIII nie jest do końca znane.
(2013/01/29 11:26)