broń na rekonstrukcjach.....?

/ 12 odpowiedzi
Czy ktoś mogł by mi powiedziec jakiej broni się uzywa na rekonstrucjach np mausera 98 na slepaki i gdzie taki mozna załatwić?
lansjer


Czołem Kolegom!
czy aby nie chodzi o film Pułkownik Chabert z Richardem Depardieu w roli głównej?
Zreszta można przecież odtwarzać 14 pułk z okresu kampanii saskiej kiedy to walczyli bez kirysów w jednej brygadzie z krakusami.
pozdrawiam (2006/07/11 13:31)

teufel


Niestety mamy prawo takie jakie mamy i zwykły śmiertelnik nie może sobie pozwolić na posiadanie Mausera Kar98k na amunicje hukową. Maja do tego prawo jedynie koncesjonowane firmy, które zbijają krocie na wypożyczaniu tego typu cacek (głównie tzw. Czechów czy jugoli na imprezach rekonstrukcyjnych). Jedynym antidotum była swego czasu green gas-owa replika ASG firmy Marushin do której wchodziło jak w oryginale 5 łusek do których zamiast kulek można było wkładać hukowe kapiszony. Miała ona oprócz bez wątpienia najbliżej zbliżonego do oryginału wyglądu także trzy mankamenty: 1. mała żywotność szczególnie przy używaniu tych kapiszonów (rozszczelnienie głowicy zbiornika z green gas-em), 2. musiałeś dbać aby po wystrzeleniu nie stracić łuski (komplet wychodził grubo powyżej 100 zł.), 3. trudny dostęp do kapiszonów (w Polsce nie ma ich wcale a w Niemczech paczka 100 szt. kosztuje 55 euro plus koszt wysyłki 15 euro). (2009/01/18 11:30)

radek98k


Czyli nie ma szans na to, żeby strzelac ślepakami z orginalnej broni. (2009/05/03 19:59)

kolterteam


W ofercie bron.pl znajduja się repliki asg zasilane green gasem, model K98 posiada ponadto wyrzut łusek

http://www.bron.pl/search/bron_pl/asg/produkty/repliki_historyczne-123206 (2009/07/22 10:43)

argo


Teufel, pozwole sobie na male sprostowanie, ktore w sumie do meritum i tak niewiele wniesie, teoretycznie mausera 98k ( czy innego saluta) w wersji hukowej mozesz zarejestrowac i posiadac, ale jest to droga przez meke i raczej watpliwe aby zakonczona sukcesem, problem polega na tym ze jest taka bron u nas klasyfikowana identycznie jak bron gazowa czyli de facto bron bojowa, bo u nas bron gazowa powyzej 6 mm jest na mocy UoBiA bronią bojową ... uprzedzajac ewentualna dyskusje - tak wiem, ze jest to debilizm. (2009/07/23 23:19)

Dimitri


Wejdź na www.strzelnica.com.pl lub zadzwoń (032) 241 29 45 (2009/07/25 23:09)

wiewiur1206


najczęściej urzywa się odlewów a co do mauserów strzelających teraz niedawno wsyzła na swiat seria mauserow na kulki firmy boy (2009/07/28 20:22)

janwierz


Kolega ma calkowite racje!! Mam pozwolenie na bron gazowa 9mm/hukowa/ (2009/07/29 11:52)

CZERWONY


Czyli nie ma szans na to, żeby strzelac ślepakami z orginalnej broni.


W Biłorusi na "Linii Stalina" możno zrobic spokojnie w czasie imprez - bezpłatnie, albo za pieniadze w weekendy. (2010/10/19 11:33)

CZERWONY


Czyli nie ma szans na to, żeby strzelac ślepakami z orginalnej broni.


Jeszcze chcesz postrzelać? Jeżeli tak to proszę do strony! (2010/10/20 23:43)

użytkownik1476


Czy ktoś mogł by mi powiedziec jakiej broni się uzywa na rekonstrucjach np mausera 98 na slepaki i gdzie taki mozna załatwić?Kolego na reko. używamy wynajętych przez specjalną koncesjonowaną firmę Mauserów czeskich wz.29 lub Mauserów k98 produkcji jugosłowiańskiej choć także zdarzają się wojenne oryginały a MG34 jest zrobione z czeskiej broni maszynowej vz.59  W kryzysowych sytuacjach jak zabraknie broni to nawet Mosinów używamy ( oczywiście dotyczy strony niemieckiej i polskiej ) bo ruskom nie brakuje broni :D Na własność nie dostaniesz broni... Nie zalegalizujesz jej w naszym wspaniałym wyrozumiałym kraju bo życia Ci nie wystarczy na łażenie i wypełnianie papierków itd.

Pozdrawiam
Marius (2010/10/21 22:02)

Razorblade1967


teufel: Maja do tego prawo jedynie koncesjonowane firmy, które zbijają krocie na wypożyczaniu tego typu cacek (głównie tzw. Czechów czy jugoli na imprezach rekonstrukcyjnych).

Marius: Kolego na reko. używamy wynajętych przez specjalną koncesjonowaną firmę Mauserów czeskich wz.29 lub Mauserów k98 produkcji jugosłowiańskiej choć także zdarzają się wojenne oryginały
...

Szanowni Koledzy się mylą. Na posiadanie broni służącej do rekonstrukcji (ale takze np. w produkcjach filmowych) nie jest wymagana koncesja.

Koncesja jest w naszym kraju potrzebna np. do obrotu bronią i amunicją, czy prowadzenia działalności w zakresie ochrony osób i mienia albo wytwórstwo broni. Zabezpieczanie rekonstrukcji i produkcji filmowych to zwykła działalność gospodarcza. Nie jest wymagana żadna koncesja.

Polecam lekturę ustawy o broni i amunicji, a szczególności artykułu 29.

Art. 29. 1. Świadectwo broni może być wydane:

1) przedsiębiorcom i jednostkom organizacyjnym, którzy na podstawie odrębnych przepisów powołali wewnętrzne służby ochrony, jeżeli broń jest niezbędna do wykonywania przez te służby zadań wynikających z planu ochrony,

2) przedsiębiorcom, którzy uzyskali koncesje na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia, jeżeli broń jest im niezbędna w zakresie i formach określonych w koncesji,

3) podmiotom prowadzącym strzelnicę,

4) szkołom, organizacjom sportowym i łowieckim, stowarzyszeniom obronnym w celu szkolenia i realizacji ćwiczeń strzeleckich lub innym placówkom oświatowym oraz organizatorom kursów, kształcącym w zawodzie pracownika ochrony,

5) podmiotom wykonującym zadania związane z realizacją filmów i innych przedsięwzięć artystycznych,

6) urzędom, instytucjom, zakładom, przedsiębiorcom i innym podmiotom, których pracownikom broń jest niezbędna do ochrony osobistej w związku z wykonywaniem przez nich obowiązków pracowniczych związanych ze szczególnym narażeniem na zamach przeciwko życiu lub zdrowiu.

7) podmiotom, którym broń jest niezbędna w celach wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych oraz sygnalizowania rozpoczęcia konkurencji w zawodach sportowych


Jest to broń rejestrowana na tzw. "świadectwo broni", a realizacja przedsięwzięć artystycznych (tutaj mieszczą się rekonstrukcje) nie jest w Polsce działalnością koncesjonowaną. Owszem często firmy tym się zajmujące posiadają też koncesję na obrót bronia i amunicją, ale to wynika tylko z chęci eliminacji pośredników podczas zakupów (zwykle za granicą), bo bez tego ceny byłyby jeszcze wyższe. A nie z konieczności wymaganej prawem.

Z drugiej strony nieco śmieszne wydaje mi się sformułowanie o 'zarabianiu kroci", bo w naszym kraju akurat działalność związana z udostępnianiem broni (obojętnie czy na strzelnicach, czy podczas szkoleń czy na rekonstrukcjach) do jakiś specjalnie dobrych interesów nie należy. Z moich obserwacji i znajomości środowiska to raczej domena hobbystów, bo są zdecydowanie lepsze metody na lokowanie pieniędzy, dające o wiele większy zysk i szybszy zwrot.

Jak słusznie zauważył Marius:

W kryzysowych sytuacjach jak zabraknie broni to nawet Mosinów używamy ( oczywiście dotyczy strony niemieckiej i polskiej ) bo ruskom nie brakuje broni :D

A dlaczego brakuje? Dlaczego są kombinacje z vz.59 przerobionym wizualnie na MG34? Starej broni na rynku europejskim nie brakuje, problem to właśnie fakt, że prowadzenie takiej działalności to raczej średni interes, prowadzony z zasady obok jeszcze innej działalności - bo ta jedna nie zrekompensowałaby szybko wkładów poniesionych na broń.

Z podobnych względów mamy w Polsce tak mało strzelnic, dobrze wyposażonych w broń czy niewielką ilość imprez strzeleckich. Po prostu podobnie jak w przypadku rekonstrukcji - nakłady duże, a ich zwrot bardzo powolny. Dlatego organizatorzy imprez z rekonstrukcją często rezerwują w takich firmach broń z dużym wyprzedzeniem, a jak widać dla wszystkich i tak nie starcza tego co by chcieli. (2010/10/22 10:04)