BORNE SULINOWO - X JUBILEUSZOWY MIĘDZYNARODOWY ZLO

/ 63 odpowiedzi / 60 zdjęć

X Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy" - Borne Sulinowo 2013 odbędzie się w dniach 15-18 sierpień 2013r.

... Zlot Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie jest obecnie uznawany za największy w Polsce i jeden z największych w Europie. Corocznie skupia około 700-800 egzemplarzy różnego typu pojazdów militarnych obrazujących wyposażenie wojsk tak "wschodnich" jak i "zachodnich" od okresu sprzed II wojny światowej, poprzez okres tzw. "zimnej wojny" po czasy obecne oraz około 4 tys. uczestników. Tereny zlotowe dostępne dla publiczności odwiedza co roku kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

...lepszej daty organizatorzy tegorocznego Zlotu nie mogli wybrać ! W tym roku "militarna impreza" rozpocznie się w Dniu Wojska Polskiego, w czwartek 15 sierpnia. Spotkanie miłośników militarii potrwa do niedzieli 18 sierpnia. Impreza w Bornem Sulinowie wyrobiła sobie przez te 10 lat doskonałą markę nie tylko w kraju ale i zza granicami kraju.

... Zlot otworzy swoje podwoje w czwartek 15 sierpnia. Tradycją już stało się, że uroczystość otwarcia nastąpi w asyście Kompanii Honorowej 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów w Złocieńcu oraz Orkiestry Garnizonowej ze Szczecinka. Później rozpocznie się wspólna zabawa na tankodromie.

... w piątek m.in. uczestnicy Zlotu przyjadą do Szczecinka. Na Placu Wolności przed Ratuszem odbędzie się piknik militarny. Jego uczestnicy złożą wiązanki kwiatów pod pomnikiem na kwaterze wojskowej na Cmentarzu Komunalnym. Po południu na terenie miasteczka zlotowego zaprezentują się kawalerzyści Grupy Rekonstrukcyjnej 8 Pułku Strzelców Konnych.

... z kolei w sobotę 17 sierpnia odbędzie się parada pojazdów militarnych dookoła jeziora Pile. Odbędą się też pokazy sprzętu wojskowego wystawionego przez jednostki Wojska Polskiego.

...zakończenie Zlotu Organizatorzy zaplanowali na niedzielę 18 sierpnia około godziny 12:00 ...

... do zobaczenia na Zlocie !!!

legion etrangere


...  trasa parady wokół jeziora Pile w dniu 17.08.2013r. ... (2013/08/04 20:40)

legion etrangere


... kilka fotek obrazujących mój pobyt na zeszłorocznej edycji Zlotu ...

... fot.1

(2013/08/04 22:11)

legion etrangere


Z wielkim hukiem, żarze lejącym się z nieba i w tumanach wszędobylskiego piasku i pyłu przetoczył się przez Borne Sulinowo jubileuszowy - bo już X Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy". Około 600 pojazdów militarnych różnego typu, blisko 4 tysiące uczestników (oficjalnie zarejstrowanych w zlotowym sztabie) oraz rzesze widzów szacowane na ...kilkadziesiąt tysięcy osób ! to najkrótsze podsumowanie jubileuszowej imprezy. Z małej lokalnej imprezy, którą 10 lat temu zorganizowała grupa pasjonatów zlot przerodził się w wielkie spotkanie pasjonatów militarii. Obok zlotów w Bielsku Białej oraz Darłowie to obecnie największa impreza tego typu w Polsce mająca swój niepowtarzalny klimat i charakter. Tylko tutaj możemy spotkać i zobaczyć obok czołgów i innych ciężkich pojazdów wojskowych ułanów (stąd nazwa zlotu "Gąsienice i Podkowy") oraz furmanki z "kościuszkowcami" jakby wprost z walk pod Lenino, tylko tutaj spotkasz Talibów i żołnierzy saksońskich z początku XIX wieku obok siebie, miniaturki modeli czołgów a tuż obok gigantyczne działo samobieżne "Pion" o kalibrze 201 mm oraz wyrzutnie rakiet balistycznych Scud. Impreza ta tak mocno wpisała się już w krajobraz i rytm tego urokliwego miasteczka skrytego pośród sosnowego lasu, że dzisiaj trudno sobie już wyobrazić Borne Sulinowo bez zlotu. Przez kilka dni w roku powraca tu dawna militarna atmosfera z rykiem potężnych silników, szczękiem gąsienic i tumanami kurzu nad tankodromem. Okres zlotu to dla miłośników militarii czas podsumowania i ukoronowania całorocznych zabiegów nad utrzymaniem w stanie używalności swoich wiekowych i wysłużonych pojazdów, to możliwość prezentacji drobiazgowo skompletowanego umundurowania i oporządzenia. Na tych kilka dni pasjonaci-militaryści zostawiają swoje codzienne życie i troski, zakładają mundury i spędzają czas na dobrej zabawie w zlotowym miasteczku (po 10 latach już baaardzo ciasnym !). Borne Sulinowo to dawna baza wojsk niemieckich a nastepnie radzieckich, z pozostałościami potężnych magazynów i całej infrastruktury. Wszystko to razem wzięte stwarza niepowtarzalną scenografię i militarny klimat. Trudno byłoby wymyśleć lepszą lokalizację dla tej imprezy. Organizacja i prawidłowe funkcjonowanie tej "ogromnej machiny" jakim jest zlot jest zasługą grupy pasjonatów co w dzisiejszej rzeczywistości jest czymś wyjątkowym. Pozostali uczestnicy nie mają żadnych problemów z podporządkowaniem się dyscyplinie - w końcu bawimy się w "wojsko", gdzie dyscyplina winna być na porządku dziennym.

Tegoroczny zlot to przede wszystkim świetna wystawa "Artyleria - Bóg Wojny", militaria w miniaturze, wystawa sprzętu militarnego, jarmark militarny (gdzie zawsze jest okazja do uzupełnienia swoich zbiorów), rekonstrukcja wojskowego szpitala polowego, dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej z różnych okresów, pokazy możliwości eksploatacyjnych sprzętu wojskowego oraz popisy jazdy pojazdów militarnych po tankodromie a także tradycyjna parada pojazdów militarnych dookoła jeziora Pile, która dostarcza niezaponianych wrażeń i jest ogromnym przeżyciem zarówno dla uczestników jak i dla turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości.

... mini foto galeria ze zlotu w Bornem Sulinowie wkrótce ! ...

(2013/08/20 10:58)