Bolesław - potyczka z niemcami 8 września 1939

/ 1 odpowiedzi
Dnia 8 września 1939 roku w piątek udałem się z Samocic do Bolesławia w godzinach porannych . W centrum wsi panował ożywiony ruch . Furmankami zwożono ciała poległych żołnierzy polskich z miejsca potyczki na cmentarz w Bolesławiu , gdzie ich później pochowano w zbiorowej mogile. Żołnierzy było 5-ciu lub 6-ciu. Widok pokrwawionych ciał był dla mnie szokujący - miałem wówczas 12 lat! Tu też dowiedziałem się od mieszkańców o potyczce z Niemcami , która miała miejsce w nocy w Bolesławiu.
W dniu 10 września 1939 r rozpoczęła się okupacja niemiecka terenów Powiśla.
Dnia 17 września niedziela udałem się wraz ze starszym bratem , by zobaczyć naocznie miejsce potyczki ,żadnych 4 czołgów na placu boju nie było ! Na miejscu leżał jeden samochód opancerzony przechylony nad rowem i częściowo spalony, kilkaset metrów od młyna parowego Kogla , we wschodniej części Bolesławia, drugi samochód opancerzony - również poważnie uszkodzony, leżałteż nad rowem w przysiułku Kopacz, tuż przed Mędrzechwem. Trzeciemu z tej  trójki udało się wycofać i zbiec w kierunku Szczucina.
Samochody te - jadąc od Szczucina w kierunku Bolesławia , zostały pod osłoną nocy zaatakowane ; obrzucone wiązkami granatów przez polskich żołnierzy i zniszczone. Załogi obu pojazdów zgineły na miejscu ! Pojazdy te wyglądem przypominały dzisiejsze Rosomaki , jakie są na wyposażeniu Polskiej Armii. To wszystko co widziałem i słyszałem a przekazuje gwoli ustalenia faktycznego przebiegu potyczki jaka miała miejsce w Bolesławiu w dniu 8 września 1939
Stanisław Majka  ul. Włodkowica 7/23 31-452 Kraków . Były mieszkaniec Samocic
Redakcja

Bardzo cenna relacja, prosimy o więcej wspomnień! (2012/10/21 13:09)