Bitwy pod Wizną nie było...

/ 4 odpowiedzi

Wczoraj jednym uchem słuchałem sobie I Programu Polskiego Radia. Początkowo nie byłem za bardzo zainteresowany, ale po chwili jedno zdanie przykuło moją uwagę: "bitwy pod Wizną w zasadzie nie było". Dla lepszego obrazu proponuję samemu wysłuchać:

http://www.polskieradio.pl/24/178/Artykul/1030369,Nieme-kino-i-rekonstrukcja-bitwy-Jak-to-przekuc-na-dzwiek

Autorem wypowiedzi jest zdobywca głównej nagrody konkursu na słuchowisko, zorganizowanego przez ZAiKS i Program Drugi Polskiego Radia z okazji 95-lecia stowarzyszenia ZAiKS oraz 85. rocznicy nadania pierwszego polskiego słuchowiska oryginalnego - Władysław Zawistowski za sztukę "Bitwa nad jeziorem Smęt. Rekonstrukcja", którą napisał zszokowany rekonstrukcją Wołynia z lata zeszłego roku.

Zastanawia (a może już nie) całkowity brak reakcji ze strony dziennikarza na tę wypowiedź. Widać poziom lewicowości w PR wzrasta już geometrycznie i czuć jakąś wzmożoną akcję w związku z okrągłymi rocznicami w tym roku. Panowie, szykujmy się na "nowe" spojrzenia na Monte Cassino i Powstanie Warszawskie. A panu "autorowi" to może jakąś dobrą książkę historyczną wysłać?

WachmistrzKOP

"Uczestniczył Pan w tym wydarzeniu? Nie i nawet nie miałem ochoty."
Dziękuję nie ma więcej pytań. Kolejny teoretyk zza biurka.
Co do Wizny wałkowaliśmy ten temat jakiś czas temu, większość wie co i jak, reszta niech sobie poszpera w starociach na forum. Wtedy jeśli dobrze pamiętam temat zakończył się status quo: pojawi sie pewna szumnie zapowiadana książka, to wrócimy do dyskusji merytorycznej. Do chwili obecnej książka ta nie ujrzała światła dziennego więc nadal nie widzę podstaw, żeby do tego wracać.
Natomiast zgadzam się z jednym stwierdzeniem: wojna to ból, cierpienie i poniżenie, a nie fajna zabawa jak czasem można wywnioskować oglądając rekonstrukcję. (2014/01/22 20:25)

kuba18

Jeśli idzie o poziom lewicowości, to raczej radzę się zapoznać z pracami historycznymi autorów, których o "lewicowość" posądzać nie można. Radzę więc przeczytać niedawno wydany "Obłęd 44" przewartościowujący i Powstanie Warszawskie , i Monte Cassino. Wychowany na patriotycznych mitach, czytałem to z przykrością. Nie recenzuję, nie oceniam. Jestem już stary. Nie wiem i chyba nie chcę wiedzieć, co tam młodzi wymyślą...
Historia jest pełna mitów, poczynają od Wandy, co nie chciała Niemca, śmierć Wołodyjowskiego w Kamieńcu, obronę Jasnej Góry, śmierć Ordona na Reducie itp, itd. Każdy naród czci swe mity i każdy ma swój szkielet w szafie, i różne grzeszki na sumieniu. Zawsze znajdują się jacyś odbrązawiacze i demistyfikatorzy. Bóg z nimi.
"Bo żywy student jest to pomnik dziki, a my Polacy, my wolim pomniki"... (A. Osiecka).
Pozdrawiam! (2014/03/05 18:52)

kuba18

Wojna jest to najgorsza i najpaskudniejsza rzecz, jaką wymyślili ludzie. Na pewno nie jest to "czas honoru". Zrekonstruować historii się nie da, bo to już przeszłość, której nie cofniemy. Można ją najwyżej lepiej, lub gorzej zainscenizować, zaznaczając umowność sytuacji. Wojnę pamiętam i za nic nie chcę jej "rekonstrukcji" Inscenizacja rzezi Woli, czy Ochoty z Powstania, to pomysł chory. Do kompletu może dołączyć "rekonstrukcję" wydarzeń w pewnej stodole?
Rozumiem miłośników militariów, którzy wojny nie widzieli, w wojsku nie byli i chcą poudawać wojaków. Niech lepiej inscenizują hoplitów Leonidasa, bo to było dawno.
Pozdrowienia! (2014/03/05 19:08)

darda

Kolego. Książka "Obłęd 44" jest obłędną i skrajnie ahistoryczną mieszanką kreowanych przez endecję i komunistów mitów,  których celem było albo zdeprecjonowanie środowisk sanacyjnych (endecja), albo idei niepodległości (komuniści). Traktowanie tego wytworu marketingowego zapotrzebowania na "burzenie narodowych mitów" jako wartościowego źródła jest sporym nieporozumieniem.

Tak, jak nieporozumieniem jest Twoje rozumienie "rekonstrukcji historycznej", które to okreslenie najwyraźniej traktujesz nieco zbyt dosłownie. Uważna lektura tego portalu, zamiast incydentalnych (i anonimowych) pouczeń, czym kto powinien się zajmować, ułatwiłaby zrozumienie, o co w tym chodzi.

Pozdrawiam. (2014/03/05 21:44)