Bitwa Bzura 39 APEL

/ 12 odpowiedzi

APEL - Od jakiegos czasu tworze mape wszystkich miasteczek i wsi w jakich toczyly sie walki w bitwie nad Bzura dlatego  potrzeboje wszystkie nazwy miejscowosci gdzie toczyly sie walki ,pomijajac miasta np ;Lowicz , Sochaczew ,Piatek Leczyce .

piechur

Miejscowości są setki, jakich informacji potrzebujesz? (2010/03/22 17:34)

mariusz77

Wiesz jeszcze  potrzeboje nazwy wsi srodkowej Bzury inne nazwy posiadam wsi ale musze wszystko sprawdzic czy mam juz komplet miejscowosci ,duza pomoc od Damiano 93 .

(2010/03/22 19:02)

Damiano93

Oczywiście jakbyś jakichś info potrzebował to bardzo chętnie pomogę :) (2010/03/24 20:37)

mauser

Zapraszam w tej sprawie do Muzeum Ziemi Sochaczewskiej Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie. (2010/03/27 11:30)

MAREKBZURA39

Witam mogę wymienić nazwy wsi w jakich toczyły się walki w okolicach Brochowa i Puszczy Kampinowskiej . Cześć znam z opowiadań mieszkańców a cześć z lektur poświęconych Bitwie nad Bzurą . Brochów , Janów ,Tułowice, Konary ,Malanowo ,Lasocin ,Wólka Smolana ,Sianno ,Miszory ,Górki ,Śladów , Przesławice , Młodzieszyn , Rybno , Mistrzewice , Bromierzyk , Polesie Nowe ,Polesie Stare , Łasice , Hilarów ,Ruszki ,Kamion ,  (2010/04/01 23:09)

mariusz77

Czesc dziękuie za miejscowosci akórat z nich połowy nie miałem .Kazda miejscowosc w ktorej rozegrał się boj dla mnie to mieisce pamięci a nie jakaś tam bitwa ,bo w naszym kraju utarło się a tam że BZURA była kiedyś i mineła, ale nie dla wszystkich pozdr . (2010/04/02 19:32)

MAREKBZURA39

Jeszcze miejscowość Plecewice znalazłem nawet tam hełm polski z 1939 roku . Jak coś jeszcze bende wiedział to dam znać !!! (2010/04/02 20:50)

mariusz77

Dzieki za wskazanie mieiscowości każda mieiscowośc to wypełniaiący się apel pozdrawiam . (2010/04/06 19:53)

winetu

rozumiem, że masz już takie nazwy jak: Kamion, Brochów no i oczywiście Kampinos bo tam tendy próbowała przedrzeć się do Warszawy Armia Poznań (2010/04/27 21:41)

mariusz77

Witam -     Oczywiście że Kampinos tam odbyło się wiele bitew . (2010/04/28 21:10)

buchaj69

Drogi Kolego.

Jeszcze wieś CISOWE. Wiem z opowiadań mieszkańca. Skomentuję to w ten sposób...

Jechaliśmy wtedy rajdem konno na rekonstrukcję bitwy nad Bzurą. Zatrzymaliśmy się u pewnego gospodarza z końmi na noc. Nikt z nas nie wypił więcej jak 3/4 kielkiszki alkoholu jedynie dla towarzystwa. Omamy alkoholowe, przewidzenia, zwidy ze zmęczenia nie mogły mieć miejsca. W nocy pełniliśmy służbę przy koniach. 1 ułan/1h. Co godzinę zmiana. Rano opuściliśmy miłe gospodarstwo i jego właścicieli. Nikt zresztą nie bardzo wierzył w opowiadania właściciela o krzykach w nocy i dziwnych zdarzeniach. Jednak gdy rano zaczęliśmy opowiadać sobie co przydarzyło się każdemu z osobna w nocy... Nikt nie miał wątpliwości, że to miejce jest wyjątkowe. Gospodarz powiedział nam historię żołnierza, który (różne wersje) został pochowany lub spalony żywcem, a jego dusza "ponoć" błąka się wokół gospodarstwa i okolicy. Powiem tak : nie mam wątpliwości, że duchy tamtych czasów są wśród nas. To był zły duch, nie wiem... może demon. Nie znam się na tego typu terminologii. W naszych przekonaniach utwierdziły nas rano słowa Pani domu : Od kiedy tu mieszkamy z mężem raz paliła nam się obora, raz dom, 2 razy stodoła. W przeciągu kilku lat... Jeśli ktoś chciałby usłyszeć całość tej historii, zapraszam do dyskusji na maila [email protected] lub na "priv". Widziałem go...

(2010/04/28 23:38)

mariusz77

Czesc dzięki za wiadomosć o wsi Cisowe to teren Puszczy Kampinowskiej .A wracajac do opowiadania to lubie posłuchac chociaż niewierze w duchy . (2010/04/29 22:54)