Bicia na szabli wojskowej

/ 12 odpowiedzi / 7 zdjęć
Witam wszystkich serdecznie. Bardzo proszę o pomoc w identyfikacji szabli ze zdjęć.Chciałbym tez się dowiedzieć czy jest to oryginał i ile taka szabla może kosztować.

shi-go

Moim zdaniem jest to brytyjska szpada oficera piechoty M 1854.Odnoszę wrażenie, że jest trochę "skrócona" - może to tylko złudzenie.
Z tych zdjęć praktycznie niemożliwym jest stwierdzić oryginalność tego artefaktu.A co do ceny - to nie na tym forum - a osobiście to nie mam pojęcia. (2015/11/28 21:29)

Bigben

Witam serdecznie wszystkich klubowiczów.Od pewnego czasu jestem w posiadaniu szabli wz.21. Może ktoś udzieli mi informacji na temat sygnatury szabli. (2016/08/09 18:25)

Bigben

jeszcze jedna (2016/08/09 18:28)

Bigben

No i ta,.nie wiem czy to oryginał (2016/08/09 18:30)

yano57

Szabla na trzecim zdjęciu udostępnionym przez kolegę Bigben jest kopią, a właściwie fałszerstwem, które powinno być ścigane prawnie. Po widoku jelca od spodu, na pierwszym zdjęciu, odnoszę wrażenie, że i pierwsza szabla może być fałszerstwem. Co prawda widać tam prawidle połączenie przedniego kabłąka z jelcem, więc mogę się mylić. Większa ilość zdjęć wyjaśniłaby sprawę. Bicia, to typowy chwyt marketingowy oszustów, niszczą nawet oryginały, aby podnieść atrakcyjność przedmiotu. Często dodają takie elementy jak żabka czy temblak. Sprzedają w zestawie kilka starych zdjęć jakiś dokument czy orzełek i oferują jako „pamiątki po oficerze II RP". Niedoświadczony kolekcjonerzy biją się i przepłacają za taki składany komplet. 14 PU to oczywiście 14 Pułk Ułanów. Szarża po Wólką Węglową, więc jak zainteresowany poczyta, to wydaje mu się, że kupuje rarytas. (2016/08/09 20:02)

Hermann

W smutku wielkim będąc pogrążony, pozostaje mi jedynie dołączyć swoją marną negatywną ocenę tegoż "artefaktu", który w całości jest fałszerstwem. Mizerną próbą nadania rysu historycznego i proweniencji przedmiotowi, którego wartość nie wykracza poza wartość średniej jakości "kopii" oferowanych na znanym portalu aukcyjnym. Punca wytwórni Gabriela Borowskiego w Warszawie nie ma nic wspólnego oryginałem poza treścią. Wytłuczone na ramieniu jelca oznaczenia 14 Pułku Ułanów to nic innego jak jedynie próba podniesienia jej wartości, zresztą kształt dolnego ramienia jelca również pozostawia wiele do życzenia. I tak na marginesie, ostatnio napisałem na innym forum swoisty wywód, dlaczego tego typu pseudo artefakty znajdują nabywców. Jeżeli ktoś poszuka to znajdzie. P.S. Janusz - zapraszam (2016/08/09 22:59)

yano57

Witam. Hermann czytam Twoje oceny szabel na „Innych Obliczach H...” znam też Waszą stronę „szabla...” Ty masz bardzo dużą wiedzę a przede wszystkim DOŚWIADCZENIE I PRAKTYKĘ, wiesz, że jak się nie rozbierze i nie pomaca kilkuset szabel to, oceniać się ich publicznie nie powinno. Ja jednak pozostanę tu, chętnie podzielę się spostrzeżeniami, jeśli tylko zechcesz. Od kilku lat próbuję „zrobić porządek” z szablami wz.34, mam skatalogowanych kilkaset tych szabel. Pozwala to bez problemu wyłapywać kopie. Jeśli byś miał skatalogowane jakieś szablę wz. 34 to bardzo bym był wdzięczny za zdjęcia. Serdecznie Pozdrawiam. Janek Ps. Przepraszam innych czytających, ale od lat „spotykamy” się na innych portalach, dlatego dla młodszej części internautów, moja wypowiedź jest oderwana od głównego tematu. Temat oceny oryginalności szabel ciągnie się od lat, jeszcze od nieistniejącego już cafeAllegro. (2016/08/10 10:15)

Bigben

Witam.Czyli mam podróbkę!!No cóż.Dla mnie jest i tak bardzo ładna,a patyna daje jej uroku.Niech sobie wisi pod Naczelnym Wodzem.Ma jeszcze takową żabkę,co o niej Panowie Koledzy powiecie? (2016/08/11 13:21)

Bigben

Ot takowa (2016/08/11 13:22)

Bigben

I to zdjecie. (2016/08/11 13:23)

Bigben

A tak wisi sobie pod Naczelnym. (2016/08/11 13:25)

Hermann

Czołem, dwa razy próbowałem Ci odpowiedzieć i dwa razy "Cholera"wcięło mój post. (2016/08/16 19:56)