Bataliony Strzelców Celnych

/ 38 odpowiedzi / 28 zdjęć
Próba wizualizacji munduru Podlaskiego Batalionu Strzelców Celnych.Posiłkowałem się ilustracjami płk. Gembarzewskiego, płk. Lindera oraz grafiką nieznanego autora.

Stary Kojot

Formacja ochotnicza, coś na wzór Jegrów. W sumie sformowano 11 batalionów strzeleckich. (2014/02/12 17:22)

Stary Kojot

Ja upatrzyłem sobie 9 Podlaski Batalion Strzelców Celnych, sformowany w Siedlcach w 1831 roku.Walczył we wszystkich większych bitwach PL. Batalion wchodził w skład 2 Brygady 4 Dywizji Piechoty, która stała obozem w Twierdzy Modlin. (2014/02/12 17:26)

Stary Kojot

Rogatywka sukienna, obszyta futerkiem, podszewka lniana. Kokarda ze srebrnej metalizowanej taśmy z guzikiem obciągniętym czerwonym suknem.Trupia czacha kupiona w Rock-Metal-Shopie... :))) (2014/02/12 17:29)

Stary Kojot

Naramienniki z resztek oryginalnej białej taśmy z pruskiej szarfy oficerskiej z końca XIX wieku.Gazyry drewniane z ozdobnymi łańcuszkami.Guziki cynowe, odlewane w Manufaktura Horhe. (2014/02/12 17:31)

Stary Kojot

Ładownica skórzana, szyta ręcznie, nóż myśliwski i kordelas z końca XIX wieku, manierka z kamionkowej butelki, torba myśliwska obszyta futrem, prochownica, rękawice-muszkieterki z mankietem. (2014/02/12 17:34)

Stary Kojot

Buty z cholewą, spodnie szare, sukienne. (2014/02/12 17:35)

Stary Kojot

Sztucer z zamkiem skałkowym. Użyłem Bakera, który jest bardzo podobny do pruskiego sztucera Bayeruth-Ansbach M 1810.
Formacja Strzelców Celnych była przeznaczona do działań partyzanckich, do walki w szyku rozproszonym. (2014/02/12 17:38)

elear

Bardzo fajnie. Dwie uwagi - jeśli można. Wołoszka mogła być szyta jak żupan, czyli jej przód był cięty lekko z koła - dlatego na rysunku Gembarzewskiego trochę bardziej jedna poła zachodzi na drugą, z kolei Ty zrobiłeś odcięcie w pasie i "spódniczkę" - jak w bardziej nowoczesnych mundurach. Kieszonki na gazyry naszyj lekko pod skosem ku środkowi - wydaje mi się, że naszyłeś je równo, przez co wizualnie rozchodzą się na zewnątrz. Spodnie ciutkę szersze - taka była moda do polskich strojów (nie jak kozackie hajdawery, ale jednak szersze niż zwykłe spodnie).
Ogólne wrażenie - super!
 Pozdrawiam (2014/02/12 21:34)

Stary Kojot

Dzięki za cenne uwagi.  (2014/02/12 22:13)

elear

Nie ma sprawy. Cieszę się, że ktoś bierze się za powstanie listopadowe. Ja przymierzam sie do Rosjan z okresu :)
 Tutaj masz ładny rysunek wołoszki z epoki:
 http://lublin.ap.gov.pl/powstanielistopadowe/wp-content/gallery/15_pulk/10_pl-35-115-kwl-497-7-0.jpg
 Widać jak lewa poła zachodzi za prawą oraz lekkie namarszczenie z tyłu.
  (2014/02/13 08:46)

Stary Kojot

Ta rycina jest bardzo ciekawa, jednakże czy aby na pewno pokazuje wszystkie szczegóły kroju?To odcięcie w pasie może nie zostało zaznaczone, a może to był jeden z iluś tam wzorów wołoszki?Proszę zwrócić uwagę na zapięcie lejbika (postać po prawej stronie), które biegnie po łuku, a lejbik miał proste zapięcie. (2014/02/13 18:30)

Stary Kojot

I wołoszka opracowana przez naszą koleżankę, Monikę Żebrowską. (2014/02/13 18:42)

elear

Co do człowieka w lejbiku - wydaje mi się, że żołnierz jest lekko schylony - stąd skrzywiona linia zapięcia.
Co do wołoszki - zgadzam się, że mogło być tyle sposobów szycia, ilu szyjących. Wyszedłem z założenia, że skoro był to strój dość popularny i wzorowany na strojach ludowych, gdzie raczej szyto prosto i nie stosowano takich odcięć (co widać np. na krojach sukman czy kaftanów w "Atlasie strojów ludowych") to podobnie szyto wołoszki. Przykładem może być np. czamara z MNK (ok. 1830), która ma jeszcze dość staroświecki krój.
 Zakładam, że ludzie wystarczająco majętni czy oficerowi mogli szyć to krojem bardziej surdutowym - czyli z odcięciem w pasie (tak jak np. wołoszka dla oficera Gw. Narodowej Warszawskiej).
Koło połowy XIX wieku zaczęto już masowo modelować sylwetkę w ten sposób, że odcinano krój w pasie i doszywano rozkloszowaną "spódniczkę". Taka jest np. czamara ze zbiorów fundacji Czartoryskich czy stroje powstańcze ze zbiorów MWP czy np. współczesne czamary żywieckie. (2014/02/14 11:22)

Stary Kojot

Ilustracje autorstwa Krzysztofa Komanieckiego: (2016/04/09 13:06)

Stary Kojot

Symbol trupiej czaszki znaleziony na polu bitwy pod Ostrołęką. (2017/01/16 08:10)

Stary Kojot

Guzik strzelecki. Także spod Ostrołęki. (2017/01/16 08:12)

benyofireland

Witam kolegów. Czując przesyt "napoleonką" ;) postanowiłem przyjrzeć się Powstaniu Listopadowemu. Mój wybór padł na Batalion Sandomierskich Strzelców Celnych tzw. Strzelcy Celni Grothusa. Niestety zadanie nieco mnie przerosło ze względu na skąpą ikonografię i informacje. Chciałbym was zaprosić do wspólnego omówienia tematu, który pomoże mi także zrealizować projekt. Chciałbym rozpocząć od bermycy. Opierając się na rysunkach Gembarzewskiego zauważam 2 typy nakryć głowy - bermyce i kaszkiet z grzebieniem. Kaszkiet ten posiada orła rozciągnietego z blachą pod spodem. Na pozostałych rysunkach widnieją także z tym samym orłem oraz dużym orłem piechoty z tarcza amazonek. Zauważyłem też, ze istnieją jak gdyby 2 rodzaje bermyc - wąska i wysoka - z dużym orłem oraz przysadzista i bardziej ścięta u góry - z orłem małym. Czy można przyjąć zatem że ten pierwszy typ był oficerskim ( na rysunkach noszą je oficerowie) a drugi żołnierze ? A może bermyce z mniejszym orłem i blachą to pomyłka i w rzeczywistości był to kaszkiet? A może przejęto mniejsze orły z kaszkietów ? (2017/11/06 19:52)