Bagnety jak zbierać?

/ 21 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam jestem początkującym kolekcjonerem jeśli mozna tak to nazwac, zaczynam zbierac bagnety dlatego chciałbym prosić bardziej doświadczonych kolekcjonerów o jakies rady   min
od czego tak naprawde zaczac ?
na co uwazac przy zakupie?
gdzie kupujemy?
oraz wszelkie inne rady  

z góry dziekuje

[email protected]     prosze o jakies rady na maila
argo

Przede wszystkim literatura, na poczatek polecam "Bagnety" p.Krolikiewicza, ksiazka opisuje najpopularniejsze modele i mimo ze nie ustrzgla sie kilku baboli to jak elementarz tego hobby moze byc, gdzie bagnety kupowac ??? wszedzie gdzie sie nadarzy okazja ;-), gieldy staroci, slkepy z antykami, szczesliwi znalazcy takowych np podczas remontow czy rozbiorek starych budynkow ....niestety zeby sie nie nadziac na kopie ( pokazuja sie coraz czesciej zwlaszcza rzadkich bagnetow) trzeba jednak troche doswiadczenia. (2011/08/24 11:28)

ajzeman

Z doświadczenia wiem, że kolekcjonowanie czegokolwiek zaczyna się od rzeczy mniejszych, tańszych itp. Dlaczego? Bo jak się ewentualnie znudzi to człowiek mniej żałuje. Tak jak wcześniej kolega wspominał - literatura. Po 2 warto przeglądać allegro ale raczej tam nic nie kupuj bo ceny są często z sufitu. Ja bym na początek proponował bagnet od kałacha bo stosunkowo szybko go zdobędziesz i kosztuje poniżej 100. Moja rada jest taka, że bagnetów mocno zardzewiałych, zeszlifowanych itp niczym  nie naprawisz. (2011/08/24 11:49)

kukenik

dziekuje za porady napewno sie przydadza
 zakupilem bagnet na allegro do AK 47 ten niby pierwszy model Polski  tak jak kolega wspomnial zacznam od dosc tanich

tzn unikac allegro?
w sklepie z antykami mozna zakupic bagnet? (2011/08/24 12:26)

Rumcajs

Można w Desie i innych sklepach z antykami. Na bazarach także. W zasadzie coraz trudniej coś zdobyć na zasadzie biegania po wsi. Chyba, że się jest jej mieszkańcem. Dobrze jest mieć możliwość obejrzenia fantu przed zakupem. Tak jak pisali przedmówcy, jest kilka dobrych książek polskich omawiających zagadnienia wydanych w okresie kilkunastu ostatnich lat, więc warto je zdobyć i czytać.
Zakupy wykopowego złomu maja sens tylko w przypadku bardzo rzadkich egzemplarzy.
  (2011/08/24 12:41)

blue savage

Nie odrzucałbym allegro jako źródła zakupu. Należy dokładnie obejrzeć ofertę (ewentualnie poprosić o lepsze fotki) i porównać go z literaturą lub zdjęciami oryginałów np. w necie. Zasada: nie rozpoznaję, nie kupuję.

Osobiście najlepsze XIX-wieczne bagnety kupiłem na allegro i ceny w porównaniu z zagranicą np. USA były korzystniejsze.

(2011/08/24 12:56)

ajzeman

No czasem na allegro trafiają się fajne oferty jednak trzeba mieć szczęście. Chodzi o to, że na allegro są ludzie, którzy czasami dysponują dużymi środkami i stać ich na zapłatę dużej ceny. Nie dotyczy to właśnie bardzo popularnych bagnetów jak czeskich mauserowskich, do kałacha wszelkiej maści, szwajcarskie, brytyjskie itp. Te które masowo pozostały w magazynach można nabyć tanio.  AAA i jeszcze ważne: można nabyć różne chińskie "sztylety" opisywane jako bagnet do ak-47 w wielu rodzajach tzn. sprężynowe, długie, krótkie itp. Mają nawet opakowania i bicia z: AK-47, CCCP itp. To nie są nawet kopie tylko wstrętne chińskie zabawki do niczego nie podobne:) Podobnie jest z róznymi niemieckimi kordzikami - kopie średniej albo miernej jakości. Bagnety to dość drogi sport ale można czasami mieć szczęście.  (2011/08/24 16:10)

WachmistrzKOP

Czasem dobrze okazyjnie kupić bagnet w gorszym stanie, żeby za czas jakiś wymienić go na giełdzie na coś lepszego za dopłatą. W ten sposób droższe egzemplarze kupujesz jakby "na raty" i mniej boli w kieszeni. (2011/08/24 16:47)

Rumcajs

Najdroższy bagnet, który widziałem jak znajdował nabywców na alle... poszedł za ok 5000 zetylonów. To tak ap ropo - bagnety to dość drogi sport. A to czy Kolega będzie, czy nie będzie kupował na np. alle... to tylko zależy od zasobności Jego kieszeni. Jeśli będzie niewielka, to wzory tam oferowane starczą mu na długo. Jeśli zaś dysponuje większą gotówką i nie nastawi się na poszukiwanie różnych bić dla tego samego wzoru, to dość szybko przekona się, że tam wybór jest dość niewielki. (2011/08/24 17:33)

litwus

Myślę że bieganie po wsiach jest całkiem dobrym sposobem na pozyskiwanie bagnetów ponieważ od gospodarzy można jeszcze nabyć dużo rzeczy ,poza tym zakup dużo tańszy niż na giełdzie czy w antykwariacie a towar pewny i czasem można trafić na coś naprawdę dobrego.Sam niejednokrotnie ten sposób wypróbowałem,polecam!!! (2011/08/24 22:02)

kukenik

dziekuje jeszcze raz wszystkim za porady   napewno odwiedze jakas gielde moze cos sie tam znajdzie. Pewnie posiedze troche na allegro i poszukam czegos sensownego, nie ominie mnie pewnie jakas lektura na temat bagnetów musze poukładac sobie co mam zaczac zbierac zeby nie kupic byle czego i bez sensu (2011/08/25 08:37)

Ajts

Czy jesteś początkujący czy też nie najważniejsze to skupić się na jednym. Chodzi mi o to żeby nie zbierać jak leci a się jakoś "uspecjalnić" jak lekarz każdy ma własną specjalność.  Wieć na początek wybierz kraj pochodzenia lub okres albo zbieraj jeden model od różnych producentów.
Inaczej złapiesz się w pułapkę "Wszystko i nic". Może powtórzę któregoś z przedmówców ale czasami naprawdę warto sobie odpuścić i poczekać by kupić później np z lepszymi biciami bądź w komplecie z pochwą. Zły stan i niekomplety warto kupować jeśli jest to rzadziocha. Allegro nie jest takie złe jeśli się je uważnie obserwuje ale trzeba być ostrożnym. Literatura to podstawa i nie opierałbym się tylko na polsko-języcznej. (2011/08/30 15:57)

barti77

ja tez uwazam za alegro jest za drogie mozesz kupic za grosze jakis szmelc lub cos co bylo kiedys bagnetem , ja popieram poszukiwania po wsiach lub na zlomach tam tez mozna niezle zeczy wyrwac ludzie sprzedaja mnustwo ciekawych fanto nieznajac ich wartosci ,,, pozdrawiam ,,,, (2011/08/30 20:54)

kukenik

zakupilem na allegro 2bagnety od kalacha AK47  I 6H3  jak narazie w tym kier ide  mam nadzieje ze dobrze.
chociaz przyznam sie ze kupilem kilka niepotrzebanych rzeczy ale juz teraz bede wiedzial co  i jak dzieki za porady (2011/09/02 18:05)

Ajts

Bagnetów do kałacha jest rodzajów od groma i jeszcze więcej, z tego co mi się przypomina to jest nawet specjalna fachowa książka. Powodzenia i dużej oraz dobrej kolekcji życzę. (2011/09/06 08:00)

shimada

Na początek, aby nie stracić pieniędzy i oszczędzić sobie frustracji oszukanego warto sięgnąć po literaturę fachową. Niestety nie ma tego na naszym rynku zbyt dużo. Książkę Królikiewicza już wspomniano, jednak szukając po autorze trafisz na inne tytuły.

Dlatego zaproponuję pozycję " Bagnety do karabinków systemu Kałasznikowa" której autorem jest Zbigniew Gwóźdź. Innym tytułem tego autora są " Noże wojska polskiego"
Bez tego się nie da. Bez podstaw, nie warto zaczynać. (2013/04/16 17:53)

leonmasta

czy mozesz rozpoznac ten bagnet http://www.ebay.ca/itm/131963109032?_trksid=p2055359.m2763.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT (2017/05/10 17:04)

leonmasta

czy mozesz rozpoznac ten bagnet http://www.ebay.ca/itm/131963109032?_trksid=p2055359.m2763.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT (2017/05/10 17:05)

leonmasta

czy mozesz rozpoznac ten bagnet http://www.ebay.ca/itm/131963109032?_trksid=p2055359.m2763.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT (2017/05/10 17:07)

leonmasta

kupilem interesujacy bagnet z Tajwanu za100$ US chcialbym znalezc producenta czy znasz kolecjonerow ktorzy mogli pomoc mi Leszek Mastalerz Windsor Canada moj email [email protected] (2017/05/16 14:46)

leonmasta

Hi mieszkam w Canadzie czy znasz kogos kto moglby rozpoznac ten bagnet moj email [email protected] (2017/05/16 14:49)