Bagnet

/ 5 odpowiedzi

JaRost To ja mam pytanko o bagnecik. Czy koledzy nie wiedzą jaki model bagnetu najkorzystniej można kupić? :D jeśli chodzi o mauserowskie to ja posiadam jedynie prywatny KS-98... niestety nie ma piły jak wersje bojowe. 
Cieszę się, że osobiście nie mam takich problemów, bo zawsze coś z kilku posiadanych wz. mogę wybrać. Wydaje mi się, że póki nie mamy w dyspozycji mausów wz 88 nie ma się co wysilać na bagnety wcześniejszych wzorów niż z całej serii 98, bo po prostu nie założysz ich na karabin.
Chyba, że chcesz ładnie i paradnie wyglądać z bagnetem wz 1860 lub z którymś z serii 1871. Z reguły skórzana pochwa i mosiężna rękojeść wyglansowana do połysku pozwala zadawać szyku w paradowaniu po mieście (jak np. w Giżycku). A i sama długość nie jest do pogardzenia.
Jeśli zaś chodzi o serię 98 to masz do wyboru:
- 98 najdłuższy w wersji dla piechoty i saperski ("podoficerski") z piłą;
- 1860/98 długi i z masywną klinga wz 1860 (trudny do zakupu);
- 98/05 masywny i średnio długi w wersji z piłą lub bez i chyba ten bym polecał, bo stosunkowo trudno go uszkodzić, a robi wrażenie
- cała seria bagnetów krótkich 84/98 również jest wersja z piłą, ale wybierałbym egzemplarze starsze z okładkami z drewna. Okładki z bakelitu to pomysł pana z wąsikiem.
Raczej odpada bagnet wz. 1901 bo tego było stosunkowo niewiele i przeznaczano go głownie dla jednostek specjalnych np. obsługi ckm.
To tak w skrócie
Stary Kojot

A czy skórzana pochewka nie przysługiwała podoficerom? (2013/02/14 18:46)

darda

Jak tak patrzę na zdjęcia, to w Landstrumie praktycznie wszyscy nosili wszystko. Oczywiście są to najczęściej foty z atelier, więc nie do końca można im ufać. Domyślam się, że przy wydawaniu uzbrojenia dbano jedynie, żeby fasowany bagnet jakoś dawało się złączyć z fasowanym gwerem, i na tym się raczej kończyło.

Inna rzecze, że oglądane niekiedy na zdjęciach zestawy bagnet (przy pasie) - karabin (w dłoni) bywają tak egzotyczne, że pogodzić się raczej nie dawały. Może to być jednak "efekt atelier". (2013/02/14 18:57)

Rumcajs

A czy skórzana pochewka nie przysługiwała podoficerom?

Andrzej wczesne bagnety (1860, 1871) jako podstawową pochwę miały skórzaną. Bagnety 98 też zaczynały z taką pochwą. Pochwy metalowe poszły najpierw dla oddziałów kolonialnych, bo lepiej znosiły takie warunki. Później mosiężna okuci pochewek skórzanych zastąpiono stalą. Aż w końcu zaczęto robić całe. Ja bym nie łączył materiału pochwy ze stopniem. Od tego był temblak, który przysługiwał "szarżom". Jeśli spojrzeć na zdjęcia, to widać wielu żołnierzy landszturmu z bagnetami 1871 w skórzanych pochwach. (2013/02/14 20:45)

Stary Kojot

Nawet lepiej, bo skórzana pochewka jest lżejsza:) (2013/02/14 21:39)