Bagnet wz.29 F.B. RADOM zniemczony

/ 18 odpowiedzi
Witam, ostatnimi czasy stałem się posiadaczem bagnetu polskiego wz.29 z F.B. RADOM w wersji zniemczonej. Interesuj mnie czy te czarne plamy da si usnąć. Próbowałem już fosolem octem i odrdzewiaczem i nic. Pomyślałem aby bagnet wygalwanizować (chromowanie). Co o tym sądzicie.

WachmistrzKOP

Spróbuj popularnego napoju, którego nazwy nie chcę podawać, żeby nie być posądzonym o reklamę, ale nazwa dwuczłonowa zaczynająca się od C i C :)
A jeśli nie pomoże to zostaje elektroliza, tylko nie wiem dokładnie jak to się robi. Trzeba by mądrzejszych zapytać. (2012/06/13 21:25)

kartoniak

Pierw spróbuję C i C, zobaczymy potem. A to wychodziło by na to ze  C i C jest mocniejsze niż odrdzewiacz. (2012/06/13 21:41)

Redakcja

Coca cola nie jest produktem zabronionym gdyż rednacz jest jej wielbicielem:-) (2012/06/13 21:53)

Rumcajs

Dlatego Rednacz jest taki ..... odrdzewiony :-)) (2012/06/13 22:31)

WachmistrzKOP

A to wychodziło by na to ze  C i C jest mocniejsze niż odrdzewiacz.

Tak, tylko porządna, najlepiej oryginalna. Miałem kiedyś wykopek nakładki odłamkowej do Niemieckiego granatu trzonkowego. Właściwie gruda ziemi i rdzy. Po wstępnym oczyszczeniu i nocy w Coli wyszła miejscami oryginalna farba, a całość dało się założyć na granat. Fosol tego nie potrafi :) (2012/06/13 22:34)

Pathe39

Cola nic nie da. Zawiera ona kwas fosforowy. Jeśli fosolem nie dałeś rady, to tym bardziej Colą. Fosol ma kwas fosforowy także - podstawowy składnik odrdzewiaczy. Polecam płyn firmy Kiwi do czyszczenia miedzi i mosiądzu. Dużo czarnego puszcza. (2012/06/14 01:55)

kartoniak

Witam wymoczyłem w Coli i trochę zeszło. Ale mam jeszcze dwa pytania 1 czy bagnet nada się na rekonstrukcję i 2 czy może bagnet wychromować.  (2012/06/15 16:46)

WachmistrzKOP

Po doczyszczeniu wżerów i oczywiście uzupełnieniu okładek, zatrzasku i pochwy od biedy będzie się nadawał pod warunkiem, że nie będziesz go wyciągał z pochwy.
Jeśli go pochromujesz nie będzie się nadawał ... do niczego. (2012/06/15 17:24)

kartoniak

Jestem zbyt ciemna masa by zrobić elektrolizę. I tu się rodzi problem  (2012/06/15 19:12)

kartoniak

A może piaskowanie by pomogło ? (2012/06/15 21:05)

Rumcajs

I tu należy sobie zadać pytanie w jakim celu ma być to wszystko wykonane. Jeśli ten bagnet ma być częścią kolekcji, to ja bym go zostawił takim jak jest i poprzestał na konserwacji, a nie pastwił się nad nim w jakikolwiek sposób. Natomiast jeśli Kolega ma ochotę go używać jako fragment wyposażenia wrześniowego, to już mamy problem. Bo skoro bagnet jest "zniemczony", to jako taki nie powinien być na wyposażeniu żołnierza polskiego we wrześniu 1939r. Czy się nie nadaje prze swoje "zniemczenie". (2012/06/15 23:36)

kartoniak

Tak ma kolega rację, ale w akcji dynamicznej nikt nie zwróci uwagi z daleka czy to jest 29-tka zniemczona czy np 22-jka lub 24-rka. (2012/06/16 06:59)

Messer

W akcji dynamicznej na rekonstrukcji to może i nie, ale po rekonstrukcji ? Zazwyczaj po inscenizacji jest zbiórka i reporterzy mają swoje "pięć minut". (2012/06/16 07:37)

Rumcajs

Tak ma kolega rację, ale w akcji dynamicznej nikt nie zwróci uwagi z daleka czy to jest 29-tka zniemczona czy np 22-jka lub 24-rka.

Do była moja aluzja do równoległego wątku w temacie wybicie blaszki. Jeśli dla kolegi tak olbrzymie znaczenie ma napis na nieśmiertelniku, że gotów jest fałszować datę urodzenia, to przebicie cech bagnetu jest z tym porównywalne.
Kolego Messer całkowicie ma Kolega rację jeśli chodzi o drugą stronę mocy, to wtedy musiałby się tłumaczyć z kształtu główki. Ale jeśli dobrze zrozumiałem ( po wątku dotyczącym nieśmiertelnika), to Kolega Kartoniak jest zainteresowany odtwarzaniem postaci żołnierza WP z okresu września 39 i wcześniejszej. Wydaje mi się (ale zaznaczam - to tylko moje skromne zdanie), że w tym przypadku raczej żaden fotopstryk w tłoku nie zauważ takiego niuansu jak przebicia cech lub ucięte oczko. Przecież faktycznie z daleka może to być wz np. 24. Chyba, że nastąpi jakaś super ekspozycja tego bagnetu. Co innego bardziej obeznane osoby z Grupy.

I tu właśnie mamy największy paradoks Kolego Kartoniak w Twoim rozumowaniu. Z jednej strony uważasz, że na bagnet, który jednak jest w jakiś sposób eksponowany, nikt nie zwróci uwagi, że jest niezbyt właściwy. A w tym samym czasie uważasz, że powinieneś zafałszować swoje dane na nieśmiertelniku, którego tak naprawdę prócz Ciebie i ewentualnych osób, którym sam go pokażesz nikt nie zauważy, żeby bardziej odpowiadały odtwarzanemu okresowi.
To gdzie leży granica rozsądku?
(2012/06/16 18:40)

kartoniak

Co do Bagnetu natrafiłem kiedyś w sieci na bagnety wz.29 z uciętymi oczkami używane przez WP, oczka były odcięte z tego powodu iż broń etatowa szeregowego czy też ulana nie zawsze była przystosowana do tego bagnetu często było tak w kawalerii że ułan otrzymywał wz.98 PWU i do tego bagnet wz.29. (2012/06/17 09:12)

Redakcja

Raczej wątpliwe, ponieważ bagnety wz. 1927 były pasowane do broni. (2012/06/17 10:11)