Bagnet francuski wz. 86/92.16 bez rękojeści

/ 7 odpowiedzi
Witam, prosiłbym o zidentyfikowanie bagnetu przedstawionego na zdjęciu.

Getek

Dodam, że wiem z opowiadań dziadka, iż był do niego dołączony trzonek w kształcie orła, ale uległ zniszczeniu. (2014/08/09 12:35)

Rumcajs

Nie wiem co to jest w tym przypadku i jak był dołączony "trzonek w postaci orła", ale to na zdjęciu to bagnet francuski wz. 86/92.16 tyle że bez rękojeści. (2014/08/09 12:53)

Getek

Przepraszam z niejasność. Oczywiście chodziło mi o rękojeść. Czy bagnet w takim stanie posiada jakąś wartość materialną? (2014/08/09 20:45)

Cezar

W tym stanie wartość jest słaba, ale można go poprawić dołączając rękojeść. Były 4 rodzaje rękojeści: melchiorowa, żeliwna, brązowa i mosiężna. Oczywiście bagnet ten przeznaczony był do kb Lebel. WP też go używało. Bagnety na stanie polskim w II RP miały punce (cyfry wzoru) w górnej części rękojeści. Bagnety tego typu były często skracane. (2014/08/09 22:46)

Getek

Widzę że jest Pan z Podkarpacia bądź okolic. Czy nie zna Pan kogoś kto mógłby podjąć się zadania dorobienia owej rękojeści lub kogoś kto ją posiada? Tak jak napisałem, rękojeść była w kształcie głowy orła. (2014/08/10 12:01)

yano57

Dorobić ??????
Bagnety jak i innego rodzaju stare przedmioty można naprawiać – odrestaurowywać poprzez kompletowanie. A części są dostępne. Taką rękojeść od Lebela jakiś czas temu sprzedawano na Allegro nr aukcji 4321754921. Ale nie pierwszy raz taką część widziałem. Poprawnie złożony bagnet będzie miał wartość kolekcjonerską.
Rękojeść Lebela faktycznie przypomina głowę orła i osoba, która nie interesowała się bronią białą mogła powiedzieć, że raczka była w kształcie głowy orla, tak zapewne określił to Twój dziadek. (2014/08/10 15:35)

shimada

Bagnet do Lebela z pochwą ma jakąś tam wartość. Mimo braku uchwytu. Sądzę że od 100 złotych można go z powodzeniem wystawić. (2014/08/15 17:06)