Bagnet francuski Jatagan wz. 1842?

/ 5 odpowiedzi
Witam. Mam pytanie odnośnie widocznego bagnetu z głownią typu Jatagan wykonanego według wzoru 1842 armii francuskiej. Bagnet nie posiada grawerunku na grzbiecie, ma za to wybitą na zastawie pod jelcem "erkę" pod koroną. Proszę o identyfikację.

shimada

Być może jest to bagnet który był wyprodukowany na terenie Rzeszy ? Głownie bagnetów fortecznych i do Chassepota powstawały w Solingen w dużych ilościach. Charakteryzowały się brakiem nazwy pisanej kursywą na grzbiecie głowni, co wydaje się oczywiste, często nie posiadały francuskich znaków odbioru wojskowego. (2013/06/18 19:03)

shimada

Na zdjęciu mój bagnet do Chassepota wyprodukowany przez Weyersberg Kirschbaum w Solingen. (2013/06/18 19:09)

chester

Witam. Dzięki za odpowiedź, mnie też się tak wydaje. Sprzedający wyraził się "włoski bagnet forteczny", była też opinia, że belgijski. Wszystkie wymiary zgodne z wzorcem francuskim - długość bagnetu i głowni, jej szerokość, średnica pierścienia na jelcu, liczba karbów rękojeści i jej nitowanie, sprężyna płaska odkryta. Poza wspomnianą wcześniej "erką" pod koroną znalazłem identyczną wybitą na stopce rękojeści, pod nią litery JG, powyżej numer 81. Więcej nie udało mi się znaleźć, pewnie nigdy nie było.

Niestety nie mam żadnych katalogów dotyczących punc wytwórców i innych oznaczeń, jeżeli ktoś posiada, może by sprawdził.

Pozdrawiam.

(2013/06/19 16:56)

shimada

Ten pomysł z "belgiem" jest całkiem prawdopodobny. Niestety nie dysponuję literaturą która by ten problem rozstrzygnęła w sposób nie budzący zastrzeżeń. (2013/06/19 17:06)

Rumcajs

Po jednym i do tego fragmentarycznym zdjęciu trudno cokolwiek powiedzieć. Kilka fotek obejmujących zasięgiem większe fragmenty rękojeści i jelca, a do tego jakaś całościówka zdecydowanie ułatwiła by dalszą rozmowę. (2013/06/19 19:03)