Bagnet carski wz. 1891

/ 6 odpowiedzi
Witam, drodzy Panowie/Panie, chciałbym się zapytać o taki kawałeczek historii jakim jest carski bagnet wz. 1891. Znaleziony już tak wygięty w lasach niedaleko Żarnowa, czy to pozostałość po działających tam oddziałach partyzanckich czy może chodzi o historię, w ktorej podobno tak wygięte bagnety spotykało sie na pobojowiskach I wojny i słuzyly do transportu bardzo mocno nieswieżych zwłok poległych zołnierzy do najblizszego okopu/leja/innego zagłebienia w ziemi celem ich pochowania. Czy ktoś mógłby mi jeszcze coś o nim powiedzieć? Czy posiada on oprócz ogromnej wartości historycznej jeszcze jakąś wartość materialną?

użytkownik28306

Jakby nie patrzeć jest to cały czas bagnet do radzieckiego karabinu Mosin, tyle że wygięty.Jego wartość materialna to około 50 złotych. Mam nadzieję, że pomogłem. Pozdrawiam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (2014/04/30 13:28)

litwus

Nigdy nie słyszałem o takim zastosowaniu tego bagnetu ale kto wie wszystko jest możliwe . Myślę że żołnierze używali takich bagnetów nie tylko do walki ale miały szerokie spektrum zastosowań. Dodam że przy tym egzemplarzu brak sprężyny mocującej do karabinu a 50 złotych to raczej cena wygórowana . Pozdrawiam.  (2014/04/30 21:10)

Rumcajs

Drobna korekta - to bagnet pierwszowojenny, więc nie tyle sprężyny co pierścienia, ale uznajmy to za przejęzyczenie, bo w sumie chodzi jak powiedział Przedmówca o element mocujący. Pierwsze moje skojarzenie po zobaczeniu zdjęcia, to hak do powieszenia kociołka nad ogniskiem. A wartość jest taka, jaką potencjalny nabywca uzna za stosowne za niego zapłacić. Nie jest to jakiś rarytas w super stanie, a jedynie ciekawostka historyczna. (2014/05/01 23:31)

litwus

Dziękuję za korektę faktycznie miałem na myśli pierścień mocujący ale wyszło inaczej.Przyznam że pomyślałem podobnie że ten bagnet mógł służyć do wieszania kociołka. Pozdrawiam. (2014/05/02 20:40)

Romi04

Tak się składa że to nie jest bagnet od "radzieckiego " tylko carskiego karabinu Mosin. Sowieci zmodyfikowali trochę konstrukcję karabinu i bagnetu zmieniając jego sposób mocowania. (2014/05/02 20:43)

darda

Bagnet rzeczywiście carski, co nie przesądza o pierwszowojennym datowaniu znaleziska.
Powątpiewam w celowe zakrzywienie w celu jakiegoś specjalnego zastosowania. Chyba każdy inny sposób zawieszenie kociołka nad ogniskiem będzie wygodniejszy. Co do "transportu bardzo mocno nieświeżych zwłok" - z zasady wykorzystywano do tego miejscową ludność wyposażoną w widły.
Tak jak napisał Rumcajs - finansowo wart ten bagnet jest tyle, ile ktoś zechce zań dać. Raczej niewiele.
Jeśli trafi się jakiś naiwny, który uwierzy w jakąś mroczną  choć nieudokumentowaną historią i się nią podekscytuje, zapłaci więcej.
Potem będzie żałował :-) (2014/05/02 22:14)