Artyleria Carska , I wojna światowa

/ 134 odpowiedzi / 88 zdjęć
JaRost

rozkaz z 1908 roku wycofywał z użycia szarawary czarne na rzecz ciemnozielonych (w kolorze ochronnym). I myślę, że to jest akurat odpowieni odcień zważywszy na wiek zdjęć (chociaż niektóre wydają się być czarne). bardziej mnie zastanawiają jasne, niemalże kremowe rubachy.....Może to wynika także z tego, że spodnie jednak szybciej się zużywają niż bluzy, które dłużej mogły byc wystawione na warunki atmosferyczne.... (2011/04/04 20:49)

Stary Kojot

No właśnie, widać, że kurtki nie są białe, a mimo to są bardzo jasne:) Do tego artylerzyści z wyposażenia, mają na sobie... tylko pasy, ewentualnie broń krótką. (2011/04/04 20:56)

JaRost

Kilka kolejnych skojarzeń:
Skoro na podanych przez Ciebie fotkach był podpis 1913 to były to 'Ćwiczenia w czasie pokoju' czy jak to tam nazwać. Możliwe zatem było, że wykorzystywano jeszcze stare sorty mundurowe, a żołnierze nie otrzymywali dodatkowego wyposażenia bo nie było ono konieczne. Sytuacja ze starymi sortami mundurowymi mogła także pojawić się już podczas wojny, kiedy to trzeba było w coś ubrać poborowych. 

poza tym wg rozkazu z 1881, który wprowadza ciemnozielony kolor spodni dla niższych stopniem piechocinców ;), spodnie dla kawalerii oraz artylerii konnej mają kolor niebiesko-szary.
Niestety mój rosyjski nie pozwala na dokładniejsze zgłębienie tajemnic uniformów ze zdjęć.  (2011/04/04 22:44)

Stary Kojot

Dla artylerii i kawalerii, spodnie szaro-niebieskie.  (2011/04/06 07:44)

JaRost

czyli wszystko jasne :D (2011/04/06 13:09)

Stary Kojot

Chlebak dla wojsk technicznych, artylerii, saperów. (2011/04/06 20:12)

Stary Kojot

Z niemieckim moździerzem okopowym. (2011/04/09 22:18)