Armia Czerwona 1939/1941-1942

/ 19 odpowiedzi / 7 zdjęć

• konto usunięte

II Wojna Światowa
Witajcie koledzy.
W naszym kraju bardzo słabo lub prawie w ogóle nie istnieje ruch rekonstrukcji Armii Czerwonej na okres przed 1943 rokiem. Chciałbym się dowiedzieć czym jest to uwarunkowane i jak widzicie ewentualną możliwość rozwoju tego tematu.

Sprawa jest o tyle interesująca, że można by rozwinąć rekonstrukcję historyczną w kierunku zdarzeń na wschodzie po 17 września 1939 roku, oraz zainteresować się przywróceniem rekonstrukcji Barbarossa na znacznie wyższym poziomie po stronie Armii Czerwonej, gdyż strona niemiecka jest dobrze rozwinięta. Zapraszam do dyskusji.
Stary Kojot

Ja akurat cienko widzę rozwój tej gałązki rekonstrukcji.Chyba, że jako niszowy projekt grupki pasjonatów (vide reko-Finowie). Może nawet mniejszym problelem bylo by zorganizowanie kasy czy wręcz przekonanie jakiegoś lokalnego organizatora, na zorganizowanie widowiska Sowiecko-Niemieckiego. Wiekszym problemem, bedzie przekonanie reko-menów, do nabycia kolejnego sortu mundurowego, zwłaszcza radzieckiego. Ta armia wyglądala nieco inaczej, niz w roku 44-45...
Nie ma imprez, bo nie ma grup.Nie ma grup, bo nie ma imprez. (2013/03/20 19:45)

PRUSS

Andrzej, ale mam zamówienie od polskich koleg na 14 gimnasterok z patkami na 1939 rok.
Myślę, że "temat" posuwa się!... (2013/03/20 19:54)

Stary Kojot

No to bardzo dobrze.Ciekawi mnie sprawa hełmów SSch 36, czy są już dostępne jakieś kopie, czy tylko oryginały?A tornistry M 1930? (2013/03/20 20:20)

primer

Temat wczesnego RKKA jest bardzo trudny do odtworzenia! O ile okres 43-45 jest w miarę prosty. Zarówno jeśli chodzi o dostęp podstawowego zestawu mundurowego jak i oporządzenia. A i wiedza z zakresu munduru i sylwetki jest moim zdaniem kilka razy mniejsza jaka potrzebna jest przy odtwarzaniu postaci żołnierza z okresu 35-43.
Wczesne RKKA to temat ogromnie rozbudowany! A do tego dochodzi sprawa wielu zmian w regulaminach mundurowych.

Co do dostępności samych gimnastiorek to są już od ręki do kupienia natomiast problem i to moim zdaniem ogromny pojawia się przy oporządzeniu! Jego nie kupi się od ręki na aukcji. Orginały mają status kolekcjonerski i osiągają ogromne sumy. A na naszym rynku brakuje naprawdę dobrych replik. Oczywiście to, że brakuje na rynku takich nie znaczy, że ich nie ma. Większość wie gdzie takowe można nabyć, natomiast przez to, że temat u nas raczkuje ceny są wysokie.
Tutaj nic z końca wojny nam się nie przyda.

Sylwetka piechura w roku 39 była bardziej regulaminowa jak w 45. Co za tym idzie tego szpeju który wojak miał ze sobą, było sporo. Jak spojrzymy na sylwetkę żołnierza wczesnego rkka w warunkach frontowych, zobaczymy, że wszystko trzeba robić od zera.

U nas jedynie chyba dobrze ma sie temat NKWD z racji wielu tematów katyńskich, "wywózkowych" itp. Natomiast jeszcze chyba nikt nie zrobił w pełni koszernej sylwetki zwykłego piechura z oporządzeniem na rok 39. Może inaczej, ja takiej nie widziałem ale wiem że temat zaczyna ruszać i powoli pojawiać się będą takie sylwetki/grupy i uda się wykonać rekonstrukcję potyczki WP'39z RKKA'39.    

(2013/03/20 20:22)

PRUSS

(2013/03/20 21:14)

PRUSS

(2013/03/20 21:14)

PRUSS

(2013/03/20 21:15)

PRUSS

Dzwony wz.36 tanio  sprzedają się w Finlandii  (z wojskowych magazinow)

Trzeba przyłożyć ręce i będzie doskonały hełm!  :)

(2013/03/20 21:28)

Jurgen88

Nasza grupa współpracująca z "reko-Finami" już od jakiegoś czasu prowadzi projekt odtwarzania armii radzieckiej z lat 39-41.

I umundurowanie i oporządzenie jest stosunkowo łatwo dostępne na wschodzie i wcale nie odbiega cenowo od cen niemieckich szpargałów ;)

Jeżeli są jakieś plany robienia czegokolwiek na 'wczesną wojnę' to polecamy się :D
W tej chwili mamy 5 wyposażonych osób - do końca roku może dojdzie kolejnych paru ;)

Fotka mojej sylwetki sprzed roku
(mundur obszyty na spadochroniarza, ale drugi piechotny już w drodze, jeszcze doszło pare rzeczy typu plecak itepe, teraz czekamy na ładownice ;) ) (2013/03/20 22:35)

CK Dezerter

Jak i gdzie mozna nawiazac kontakt z Finami sprzedajacymi wyremontowane helmy Ssch.36? (2013/03/21 11:40)

Shiman

Przyłącze się do pytania bo właściwie tylko to mnie odstrasza - brak hełmu za rozsądne pieniądze... (2013/03/21 12:33)

użytkownik1305

Temat wczesnego RKKA wymaga poświęcenia jak każda sylwetka. Moim zdaniem ten okres jest bardzo ciekawy, a stworzenie inscenizacji na ten okres nie powinno być trudne. Po pierwsze nie wierzę że żadna gmina nie byłaby zainteresowana przedstawieniem września'39. Kolejna sprawa "starcie dwóch totalitaryzmów" przecież takie inscenizacje odbywały się dawno temu w słoneczne czerwcowe dni. Ten temat również jest warty pokazania z racji kluczowego momentu w historii całego konfliktu zbrojnego. Śmiało możemy powiedzieć że utworzenie Frontu Wschodniego było gwoździem do trumny III Rzeszy. 

Nie możemy patrzeć na rekonstrukcję Armii Czerwonej, że jest fajna, bo na drugą połowę wojny regulamin żyje swoim życiem i "można nosić wszystko" - czego tragiczne efekty widujemy potem na inscenizacjach. Może rekonstruktorzy RKKA w Polsce powinni przyjąć punkt widzenia rekonstruktorów WH'39, których wygląd jest równie rygorystycznie określony, a wiele ekip prezentuje się bardzo dobrze w tym klimacie. (2013/03/21 13:59)

walther38

A to SWT-40 to deko? Jak SWT to najwcześniej 1941 i raczej późny. (2013/03/21 15:24)

Jurgen88

SWT prosto z CLK - według cech wybitych na komorze zamkowej wyprodukowany w 1940 roku w Iżewsku ;) (2013/03/21 16:09)

PRUSS

Tu z Adrianami.

Ale te hełmy już nie pasują na 1939 rok, a tym więcej na 1941 rok.
Te foto wcześniejszego okresu (2013/03/22 17:13)

Krzysiek-J

W TGRH mamy 3 w pełni wyposażonych wojaków na okres 35-43, w razie potrzeby polecamy się do współpracy. Sądzę że ciekawym akcentem byłaby inscenizacja jednej z potyczek z września 39 roku. (2013/03/24 08:18)