Armia Carska w Twierdzy Przemyśl

/ 7 odpowiedzi
Witam. Szukam jakichkolwiek informacji na temat wojsk carskich przebywających w Twierdzy Przemyśl. Wiem że na początku oblężenia Twierdzy brała w nim udział 78 Dywizja Piechoty. W późniejszym czasie została utworzona Armia Oblężnicza na bazie 3, 7 i 11 Armii. Gdzie szukać informacji na temat umundurowania wojsk piechoty z tego właśnie miejsca i czasu? 
JaRost

No mamy mały problem bo armia carska miała tylko 52 dywizje ;)
Dokładne składy poszczególnych armii można odtworzyć poprzez zabawę z popularną encyklopedią internetową. Można też uderzyć do chłopaków z Przemyśla, może wiedzą gdzie dokładnie jaki pułk stał. Z tego co pamiętam armia oblężnicza składała się z 5 dywizji piechoty i jednej dywizji kawalerii

Co do wyglądu to było to standardowe umundurowanie i wyposażenie piechoty obowiązujące w czasie I WŚ.  (2014/08/20 09:16)

jos01

No to widocznie jest jakieś przekłamanie w druku jeżeli chodzi o tą 78 Dywizję Piechoty. Dlaczego o tym wspomniałem - kolega zaproponował mi aby utworzyć właśnie w Przemyślu grupę carskich żołnierzy, bo nie ma żadnej takowej. Uważam że jest to dobry pomysł i potrzebuję jak najwięcej informacji aby coś takiego zorganizować. Austriaków jest w Przemyślu pełno, a caraków - żadnego. (2014/08/21 12:36)

JaRost

A Przepraszam, były jeszcze dywizje rezerwowe. 
I tak znalazłem zdanie iż Przemyśl atakowały 58, 60, 69, 78, 82 RDP w ramach 11 Armii. ;) (2014/08/21 14:19)

JaRost

W ramach uzupełnienia. o trzech pierwszych znalazłem potwierdzenia w internecie że brały udział w operacji przemyskiej. Do tego znalazłem wzmiankę, że miasto oblegała także 9 Dywizja Kawalerii. 

58 DP:229 Skwirski Pułk Piechoty230 Nowógródzko-Wołyński Piechoty231 Drohiczyński Piechoty232 Radomyski Piechoty

60 DP:
237 Grajworoński Pułk Piechoty
238 Betłużski Pułk Piechoty
239 Konstantynogradski Pułk Piechoty
240 Wawrski Pułk Piechoty

69 DP:273 Bogoduchowski Pułk Piechoty274 Izjumski Pułk Piechoty275 Lebiediński Pułk Piechoty276 Kupiański Pułk Piechoty
78 DP:309 Owrucki Pułk Piechoty 310 Szacki Pułk Piechoty 311 Krzemieniecki Pułk Piechoty 312 Wasylkowski Pułk Piechoty
82 DP:325 Carewski Pułk Piechoty326 Biełgorajski Pułk Piechoty327 Korsuński Pułk Piechoty328 Nowouzeński Pułk Piechoty

Czy to wszystkie siły oblegające nie mam pojęcia. Ale wybór i tak spory. W razie pytań odnośnie umundurowania można śmiało walić. Pozdrawiam! (2014/08/22 00:09)

jos01

Dzięki bardzo za pomoc. Teraz muszę zbierać informacje o ich wyglądzie, czym się różniły między sobą i zdecydować się na którąś wersję. Jeszcze raz dziękuję za informacje. (2014/08/24 21:55)

JaRost

Różnica była następująca (na przykładzie 78 RDP) pierwsze dwa pułki w dywizji miały pagony czerwone (na stronie dziennej). Pułk trzeci i czwarty w dywizji miały natomiast granatowe. Na pagonach widniała szyfrówka z numerem pułku. 

309 Owrucki Pułk Piechoty 310 Szacki Pułk Piechoty 311 Krzemieniecki Pułk Piechoty 312 Wasylkowski Pułk Piechoty

Wyposażenie regulaminowo wszędzie było takie same, ale zważywszy na to, że to były dywizje rezerwowe istnieje prawdopodobieństwo, że dostawali częściowo starsze sorty, zalegające w magazynach.  (2014/08/24 22:26)

Romi04

Witam. Nie ma co kombinować i wyważać otwartych drzwi. W 1914/15 roku umundurowanie było jeszcze w miarę standardowe i jednolite. Jeśli chcesz więcej info w tym temacie pisz do mnie na pw. (2014/08/26 15:42)