Armia carska - co za formacja?

/ 15 odpowiedzi / 5 zdjęć
Witam. Ktoś kompetentny rozpozna co to za mundury ? Obydwie fotografie datowane 1915 r. styczeń- luty. Bardzo możliwe że zostały zrobione w Grodnie. Dlaczego na drugim zdjęciu czapki są bez daszków .? Na pierwszym , stopień- feldfebel, co oznacza lamówka na rękawie. Co to za formacja ?

iga

(2013/01/20 19:33)

JaRost

Poproszę zbliżenia na klamrę, pagony oraz kołnierz i będziemy się bawić. Mundury są wzoru z 1907 roku (dzienne)

Drugie foto mocno niewyraźnie. Nie mniej bezkozyrki (czyli czapki bez daszka) i wtedy się trafiały.  (2013/01/20 22:55)

iga

Witam. Tyle udało się uzyskać. (2013/01/21 20:39)

iga

(2013/01/21 20:40)

iga

(2013/01/21 20:41)

JaRost

W przypadku feldfebla to taśma i obszycia kołnierza są typowo podoficerskie. Fotka grupowa na pewno została wykonana wcześniej. Pierwszy wycinek to tenże sam feldfebel tylko że w stopniu szeregowca. Trzeciego pana nie rozgryzłem... jeszcze 
Po klarach z dużą pewnością można wyrokować, że mamy do czynienia z piechotą. (2013/01/22 09:24)

iga

Jest jeszcze jedna fotografia, zrobiona w Grodnie. Niestety bez daty. Na pagonie cyfry 103. Być może są ze sobą powiązane. (2013/01/22 10:21)

JaRost

Zdjęcie na pewno późniejsze. (Jak się domyślam) Pani przodek był już podchorążym. Mundur już dla odmiany polowy z wojennymi przeróbkami (kieszenie)
103 Petrozawodzki Pułk Piechoty stacjonował w Grodnie od kwietnia 1914 roku więc wszystko by się zgadzało. Był to trzeci pułk w 26 Dywizji Piechoty (Pułk 101,102 i 103 stacjonowały w Grodnie. Pułk 104 w Augustowie). Całość wchodziła w skał 2 Korpusu Armii Imperium Rosyjskiego. 

Odznaka pułkowa wyglądała tak  (2013/01/22 13:29)

iga

Witam. Pozory mylą, Jan jestem, IGA to inicjały. Mój stryjek to ten w stopniu feldfebla, chorąży to prawdopodobnie Maksim Kudrycki [ kolega stryjka]  , zaginął w czasie działań wojennych, spróbuję znależć kogoś z jego rodziny. Gdzie można znależć historię jednostki, szlak bojowy i pełnią szczęścia byłby skład osobowy. (2013/01/22 19:12)

JaRost

A to proszę wybaczyć ale nie zaglądałem na profil, stąd moja wpadka. 

Ciężko będzie o szczegółowe dane, ale poszperam i popytam. Jeśli chodzi o szlaka bojowy to można pobawić się w detektywa i chociażby prześledzić szlak 2 Korpusu. Od biedy można się posiłkować popularnym serwisem http://pl.wikipedia.org/wiki/2_Korpus_Armijny_Imperium_Rosyjskiego

Personalnie można uderzać do Archiwum Wojennegohttp://www.rusarchives.ru/federal/rgvia/ (2013/01/23 01:00)

iga

Dzięki bardzo za wiedzę. Jestem pańskim dłuznikiem. Jeśli trzeba będzie zrobić coś z metalu to walić jak w dym. (2013/01/23 18:36)

nomad3

Niestety co do drugiego zdjecia to muszę zaprotestować - z pewnością nie jest to piechota /klamra owszem piechoty/, prosze zwrócić uwagę na pagon który jest w tej samej barwie co mundur i ma wypustke w kolorze wypustek na furażerce /tak można przetłumaczyć moim zdaniem rosyjską nazwę czapki bez daszka/. takie pagony nosili żołnierze wojsk pomocniczych: "Komandy" intendentury, rzemieślnicze , tzw. miejscowe, konwojowe, dyscyplinarne bataliony. Pierwsze zdjęcie jeśli z grodna to raczej 2 pułk dywizji /niebieski otok, czewony pagon/ trzecie to wydaje się podpraporszczyk polski odpowiednik to chorąży /podchorąży to rosyjski junkier/  (2013/01/25 20:47)

nomad3

Jedna wąska taśma to efrejtor szeroka to feldfebel (2013/01/25 20:49)

al-Muell

furażerce /tak można przetłumaczyć moim zdaniem rosyjską nazwę czapki bez daszka/.

Nie zgodzę się. Rosyjska furażka to zarówno czapka z daszkiem jak i "furażka-bezkozyrka" i do tego, co w Polsce nazywamy furażerką ma się nijak. Nie powielajmy błędów, które można spotkać w literaturze.

Furażka - czapka służbowa/czapka garnizonowa/czapka okrągła; ew. czapka z daszkiem

Furażka - bezkozyrka - j.w., ale bez daszka.

Piłotka - furażerka.

(2013/01/26 10:15)

JaRost

Co do fotki grupowej (i feldfebla) to rzeczywiście może tak być. Ale też pagony podobne nosiły i inne jednostki (łącznie z kilkoma korp. kadetów). Diabeł tkwi w kolorach, które ciężko rozszyfrować. Nie podejmowałem się jednoznacznego określenia jednostki gdyż jakość jest taka a nie inna i nic się z tego nie wyczaruje. Na 1 fotce na pewno jest feldfebel. Wąskie taśmy miały po 11 mm szerokości. Taśmy feldfebli po 22mm (Lejb-Gwardia ok27,75mm). Duże guziki także miały ok 22mm. W przypadku czapki nie można jednoznacznie stwierdzić że otok jest niebieski. Sprawdziłem zdjęcie w programie graficznym i barwa otoku jest niemalże taka sama jak barwa munduru. Niebieski często na starych zdjęciach wychodził niemal biały. Dla porównania podoficer 4 pułku w dywizji, 1912.http://warstar.info/glinka_russky_army_kostjum/44_1.jpg. Czapka w kolorze munduru i bardzo jasne pagony mające w rzeczywistości niebieski kolor. Na omawianej fotce pagony są ciemniejsze. Ciężko zatem coś zawyrokować. 

Identyfikacja konkretnego pułku dotyczyła jedynie ostatniego zdjęcia. 

Jeśli chodzi o podpraporszczyka to jego odpowiednikiem w wojskach kozackich był подхорунжий czyli podchorunżyj. Nie szukałem odpowiedników w WP ;) 

Zgadam się z al-Muell'em. bezkozyrka lub furażka to jedyne poprawne określenia. 

Jak już wspominałem wielokrotnie bardzo ciężko jest zidentyfikować na podstawie zdjęć, na których nie widać konkretnych szyfrówek. Odgadywanie kolorów jest niezwykle trudne. do wieku zdjęcia dochodzą takie zmienne jak oświetlenie czy kontrast. Dlatego miło jak ktoś rzuci świeższe spojrzenie (jak np. Kol. Zylkos czy Nomad3), które czasem na coś naprowadzi. 
(2013/01/27 21:15)