Aparat telegraficzny BODO

/ 9 odpowiedzi / 4 zdjęć
Jestem w posiadaniu dokumentów po podoficer z 1SPŁ 1AWP. Według książeczki wojskowej, ta Pani miała specjalność "mechanik BODO". Szukając informacji w sieci, trafiłem tylko na informacje o "aparacie BODO" lub "Urządzeniu telegraficznym BODO", znalazłem jedno zdjęcie, ale niewiele z niego dla mnie wynika. Czy ktoś z kolegów zorientowanych w tematyce łacznosciowej byłby w stanie mi pomóc i wyjasnić co to takiego był ten "aparat BODO" i jak wyglądał? No i przy okazji - czy 1 Samodzielny Pułk Łącznosci doczekał się monografii w latach PRL lub IIIRP? Nie udało mi się na takowa trafić, a bardzo by pomogła. Z góry dziekuję za wszelkie odpowiedzi.
Stary Kojot

Znalazłem cos takiego: http://howwwblog.info/rozne/aparat-telegraficzny-bodo.html (2018/07/13 15:16)

Stary Kojot

To też może być trop: bodot, aparat Baudota, dawny aparat telegraficzny wielokrotny (drukujący), umożliwiający wykorzystanie tej samej drogi telekomunik. do przesłania kilku wiadomości (za pomocą 5-elementowego alfabetu telegraficznego, tzw. kodu Baudota); (2018/07/13 15:19)

al-Muell

Pierwszy link mi chyba nie działa poprawnie, ale drugi trop ma sens - kod Baudota po rosyjsku pisze się fonetycznie "Код Бодо" - a więc w 1AWP przy tłumaczeniu na polski aparat Baudota zostawiono jako aparat BODO - bo wykształconych łącznościowców brakowało i nikt nie skojarzył "bodo" z nazwiskiem wynalazcy. Myślę, ze to będzie to. Dziękuję bardzo! (2018/07/14 08:02)

Stary Kojot

http://howwwblog.info/rozne/aparat-telegraficzny-bodo.html (2018/07/14 10:01)

Stary Kojot

Baudot Émile Jean Maurice. Wynalazca francuski (1845-1903). Był synem rolnika. Jak tylko zakończył edukację na poziomie podstawowym, od razu zaczął pracę w gospodarstwie ojca. Tak by pewnie zostało i nikt by o nim nawet nie słyszał, gdyby nie to, że w 1870 roku zaczął pracować przy telegrafie. Szybko nadrobił braki w edukacji - głównie w zakresie elektryczności i mechaniki. Pracując, cały czas próbował polepszyć wydajność bardzo powolnej wówczas telegraficznej transmisji. aparat bodotNajpierw wymyślił specjalny kod telegraficzny oparty - tak jak zasada działania dzisiejszego komputera - na systemie zerojedynkowym (zero: brak sygnału i jedynka: jest sygnał). Pionier telegrafii, w 1874 roku skonstruował telegraficzny aparat drukujący - bodot, który zastosowano w 1877 roku na linii Paryż-Bordeaux. Do obsługi urządzenia potrzebna była specjalna klawiatura i dobrze wyszkolony operator, który pracując w rytmicznym tempie był w stanie zakodować około 180 liter na minutę. Na Wystawie Światowej w roku 1878, Baudot odebrał złoty medal za swój aparat. Od tego momentu zaczęła się kariera systemu która trwała prawie 70 lat. Za zasługi dla rozwoju telegrafii, Baudot otrzymał krzyż rycerski Legii Honorowej w roku 1879 (2018/07/14 10:07)

Stary Kojot

W wynalezieniu telegrafu drukującego największe zasługi ma Francuz - Emil Baudot. W jego telegrafie po raz pierwszy zastosowano klawiaturę, jak w maszynie do pisania, na jednej linii mogło pracować 8 urządzeń i nie używał alfabetu Morse'a. W pięciopoziomowym alfabecie Baudota dla każdego znaku przewidziano 5 impulsów przesyłanych przewodem, a same urządzenia kodowały i dekodowały wiadomość. Po raz pierwszy niemal każdy mógł wysłać wiadomości przetworzone na elektryczność. W 1846 roku jego rodak, Dr. Barbay, wyraził obawę o bezpieczeństwo informacji w przewodowych liniach telekomunikacyjnych, wystawionych na łaskę i niełaskę szpiegów, szaleńców i osobników o skłonnościach destrukcyjnych. Tym samym został pierwszym człowiekiem, obawiającym się działalności hackerów. Na cześć Emila Baudot nazwano jednostę prędkości transmisji sygnału - 1 bod (baud). (2018/07/14 10:10)

Stary Kojot

I jeszcze takie rycinki znalazłem: (2018/07/14 10:13)

al-Muell

Dziekuję, teraz link działa. Daje to trochę lepszy wgląd w działanie aparatu. Znalazłem jeszcze takie zdjęcie na forum 2BŁ: http://www.2brygada.walcz.paak.net/sprzet/BODO.jpg (2018/07/16 12:25)