“Ocalić od zapomnienia” - Tomaszowska

/ 71 odpowiedzi / 65 zdjęć

Witam! V edycja “Ocalić od zapomnienia” w Tomaszowie Lubelskim jest już historią. Chociaż nie do końca. Obchody 73 rocznicy “Bitew pod Tomaszowem Lubelskim” rozpoczęły się w piątek 13 września 2012 od spektaklu pt. “Czas wyboru”  i będą trwać do wtorku (18.09.2012)

Następnie, odbyła się sesja naukowa na Wydziale Zamiejscowym Nauk Prawnych i Ekonomicznych KUL oraz  projekcja filmu dokumentalnego pt. “Trzy dni w przedsionku piekła” w reżyserii Adama Sikorskiego. W sobotę 15.09.2012 odbyły się V biegi uliczne, Msza Święta w intencji poległych w 1939 roku i złożono wieńce pod pomnikiem “Żołnierzom Września 1939” oraz na Cmentarzu Wojennym 1939. Uroczystość  zakończono wspomnianym już spektaklem.

Niedziela 16.09.2012 to finał uroczystości, który odbył się tradycyjnie na łąkach stadniny “Pod Lasem” w Dąbrowie Tomaszowskiej.  Po powitaniu wszystkich uczestników uroczystości przez Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski Wojciecha Żukowskiego, odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz został odczytany apel poległych.

Po tym, przyszedł czas na widowisko, które składało się z czterech części, tradycyjnie zakończone defiladą uczestników rekonstrukcji.

Z satysfakcją stwierdzam, że była to najlepsza, pod każdym względem, tomaszowska rekonstrukcja. Myślę, że moje zdanie poprą wszyscy uczestnicy oraz widzowie rekonstrukcji. Oto kilka moich zdjęć.

Stanulan

darda

Wysoka jakość tomaszowskich inscenizacji jest znana.
Ja jednak w kwestii technicznej. Na przyszłość prosiłbym o niewklejanie tekstów napisanych w Wordzie lub innym edytorze. Jeśli jest to niezbędne, proszę o korzystanie z funkcji "usuń formatowanie". (2012/09/17 14:17)

stanulan

Sorki, jestem nowicjuszem w kwestii pisania na forum. :)
Mam jeszcze pytanie, w jaki sposób wrzucić więcej zdjęć? 
PozdrawiamStanulan (2012/09/17 14:47)

darda

Albo wstawiając je na blogu (jak nie masz - załóż), albo w kolejnych postach na Forum. (2012/09/17 18:14)

Jakub Chowaniec

Cześć. Byłem po raz trzeci na rekonstrukcji w Tomaszowie i powiem szczerze, że moim zdaniem wrzesień z piechotą wypadł średnio. Za krótko to trwało. Ledwo pojawiliśmy się na polu i już po paru minutach chowaliśmy się za wzgórzem. Nie wiem jak wyglądało to od strony widowni, ale z pola walki było nawet fajnie, tylko za małe były straty wśród nacierających. Kawaleria z daleka wyglądała dość fajnie, podobnie jak pozosałe scenki. Ogólne wrażenie dobre.

Ps. Podczas szturmu zgubiłem saperkę LWP (urwał się uchwyt). Metalowa część tej saperki miała na sobie resztki betonu. Jeśli któryś z kolegów ją znalazł i zabrał to proszę o zwrot.Jest ona dla mnie cenna, gdyż jest to pamiątka po dziadku. Osobę, która ją posiada proszę o kontakt na PW dogadamy się jakoś w sprawie odbioru zguby. 

(2012/09/17 20:24)

stanulan

Witam, W następnych postach zamieszczę foto relację z imprezy. (2012/09/23 09:10)

stanulan

Niemcy zaatakowali (2012/09/23 09:12)