73 Pułk Artylerii Polowej (1. Masurisches Feldarti

/ 15 odpowiedzi / 4 zdjęć
Witam , proszę o identyfikację jednostki w jakiej służył mój pradziadek podczas I wojny światowej. Pradziadek rocznik 1896 mieszkał w Skarlinie powiat Lubawa (Löbau) Westpreussen. Pocztówka nie została nigdy wysłana , ale ma na odwrocie dane zakładu fotograficznego - S. Pfeifel - Allenstein Z zawodu był stangretem w majątku Hansa von Blichera w Ostrowitem i pewnie dlatego słyszałam rodzinną plotkę, że w wojsku zajmował się końmi i musiał po bitwach końmi ściągać armaty z pola walki. Wojnę przeżył cały i zdrowy, jednak dopadli go Rosjanie podczas następnej wojny i zmarł w Charkowie w obozie pracy w marcu 1945. Dziękuję za wszelkie informacje

JaRost

Na pierwszy rzut oka wygląda na pruską artylerię o czym świadczyć mogą kugelhauby. Widoczne są spodnie podszyte skórą zatem plotka jest jak najbardziej prawdopodobna. Artylerię polową targano końmi. 
Ze zdjęcia tej jakości niewiele więcej można wywnioskować.  (2012/09/17 19:42)

isabelazet

trochę większa wersja fragmentami,jeśli by pomogło (2012/09/17 20:08)

fuchsi

Hallo Iza,
napewno sa to artyleriszci, jak JaRost juz przypominal.
Wtedy kazda jednostka artylerejska miala konie, tak samo jak prawie kazdy oficer posiadal swoja kon.
Pokazane sa rozne mundury i dwie kobiety - to nie jest normalnie.
Pytalem w innym forum i czekam na odpowiedzi.

pozdrawiam serdecznie
Günther w Gostyninie (2012/09/17 20:47)

fuchsi

Na Hallo,
pierwsze odpowiedzi sa:
- moze to rekruci na paczatku 1914 z podoficerami (wychowawczy), dlatego pozwolili udzial kobiet.
- czwarty z lewo nosi odznake "Zelazny Krzyz"
- pierwszy z lewo ma ostroge

pozdrawiam serdecznie (2012/09/17 21:52)

JaRost

Nie wiem na ile można się tutaj kierować "tropem fotografa" ale skoro fotograf działał w Olsztynie (Allenstein) to być może jest to jakaś składowa 37 Dywizji Piechoty. W jej składzie służył 73 Pułk Artylerii Polowej (1. Masurisches Feldartillerie-Regiment Nr. 73), który stacjonował w Olsztynie oraz 82 Pułk Artylerii Polowej ( 2. Masurisches Feldartillerie-Regiment Nr. 82) z Kętrzyna.  (2012/09/17 22:10)

fuchsi

Czolem,
i w tym prawie sie skonczy ten temat, postaram sie jeszcze ustalic szczegoly umundowani i stopien podoficerow, ale wiecej na podanych faktow nie bedzie.
Kiedy ten pradziadek zostal ranny moge go ustalic kiedy, gdzie i w jakie jednostce, ale po 1915 roku to juz bedzie baaaaaaaaardzo trudno. Ale bez imie i nazwisko sie w cale nie uda.

pozdrawiam serdecznie (2012/09/17 22:18)

fuchsi

Czolem,
w zainteresowaniu jest tez 79. Feldartillerie Regiment (79 Pulk Artylerii Polowej)

pozdrawiam serdecznie (2012/09/17 22:24)

fuchsi

Hallo,
czy sa na paragonach jakis litery oprocz granate identifikowac? Kiedy nie, to moje przyjaciele Oliver i Jens preferuja 73. Pulk Artylerii Polowej (1. Masurisches Feldartillerie Regiment Nr. 73)
pozdrawiam serdecznie (2012/09/17 23:30)

isabelazet

Witam, 
niestety nie wiem od którego roku pradziadek był w armii. ani czy był ranny. no i odznaczenia żadne jego też się nie zachowały jeśli były.
 nazywał się - Franz Zwolinski ur 1896 , zam  Skarlin lub Lekarth lub Ostrowitt -   Kreis Lobau , tyle miejscowości bo nie wiem czy mu wpisali gdzie się urodził, gdzie pracował czy tam gdzie jego rodzice mieszkali.  (2012/09/18 14:55)

fuchsi

Witam,
jest
- Zwolinski, Johann, ur./zam. Rybno, pow. Löbau (Loebau)
- Zwolinski, Johann, ur./zam. Rybno pow. Löbau

Franza nie moglem znalesc, tak samo jak Lekarth/Skarlin/Ostrowitt

Ale "Verlustlisten der Preussischen Armee" (przeglad strat wojsk pruskich) dopiero kompletnie dostepnie do drugie polowy 1915.

ze Skarlina mam w mojej statystiki tylko jednego poleglego z Ersatz Batallion Truppenubungsplatz + 04.11.1914 Przasnysz

z Ostrowitta tez tylko jednego zabitego z Infanterie Regiment 59 (Pulk Piechoty nr. 59),

to tez nie pasuje.

przykro mi, ze nie moglem dalej pomagac.

Pozdrawiam serdecznie. (2012/09/18 16:25)

michal-semczysz

Witam.

Pochodzę z Olsztyna i zbieram pamiątki po regimentach stacjonujących w Olsztynie do 1914r.
Samo miasto nazywane było "kasernopolis" z racji tego, że stacjonowało tu bardzo wiele jednostek pruskich po których do dziś zachowanych jest wiele kompleksów koszarowych.

Stacjonowały tu m.inn. 4 pułk grenadierów, 146,150 i 151 pułk piechoty, 10 pułk dragonów i 73 pułk artylerii.

Wszyscy żołnierze pełniący służbę w w/w jednostkach wykonywali pamiątkowe zdjęcia swoich kompanii - i robili to głównie w atelier Samuela Pfeifela, ale i nie tylko (w olsztynie istniało 8 zakładów fotograficznych w tamtym czasie)
Jednakże S.Pfeifel specjalizował się w portretach wojskowych, wykonywał zdjęcia pamiątkowe oraz tablo pamiątkowe po odbytych służbach.

Biorąc pod uwagę, że żołnierze na fotografii noszą mundury "kolorowe" wnioskować możemy, że zdjęcie zostało wykonane przed 1915r. Fakt, że jest to zdjęcie grupowe oraz wykonane na tle budynków koszarowych stawia jako pewnik miejsce wykonania zdjęcia jako miasto, w którym istniał zakłąd fotograficzny. Wg. mnie nie ma innej możliwości jak to - że jest to 1 mazurski, 73 pułk artylerii polowej.

Kobiety na zdjęciach mogą być żonami oficerów siedzących poniżej.

pozdrawiam ! (2012/09/21 12:28)

fuchsi

Hallo Michal,
ze wszystkim sie zgadzam, tylko nie widze oficerow ;-(
Moze powiekszenie zdejc pokazuje i przyczyni do identifikacji, ale moim zadaniem nie ma oficerow. Moim zdaniem to instruktorzy  z kasty starych podoficerow.
Ale moze widzisz wiecej?

pozdrawiam serdecznie (2012/09/21 16:48)