61 Włodzimierski Pułk Piechoty

/ 5 odpowiedzi

Poszukuję  wszelakich informacji na temat pułku, do którego został powołany w 1904 r mój dziadek Jakub. Pułk woowczas stacjonował w Białymstoku. 

Potem został wysłany do Jekatierinburga do szkoly podoficerskie, którą ukończył w stopniu -starszyj  untieroficer.

W 1905 r został wysłany z 61 PP na front japoński w rejon Port Artur (Mandżuria- pln.wsch. Chiny). Wraz z serdecznym koleg wrócił z wojny szcześliwie. 

W 1914 r  został zmobilizowany z tymże samym kolegą-Jozefem do wojska  30 .07 . 1914r.do tego samego 61 Pułku Piechoty , który wowczas stacjonował już  w twierdzy Osowiec.

23 .08.1914 r. pulk wymaszerowal z Osowca  na koncentrację  d Myszyńca- byl w skladzie 1 brygady, 16 dywizji piechoty , VI korpusu 2 Armii Aleksandra Samsonowa. Ogólny kierunke natacia Szcytno, Biskupiec-Königsberg.

27-30  sierpnia pulk zajmowal  pozycje obronne  między wsią Romanieu(Romany) a jeziorem Wałpusz  na skaraju starego lasu .

Po klesce  2 Armii Samsoniowa na Prusach Wsch. pulk wyrwał sie z okrążenia.

Dowódcą pulku był  pułkownik Bielejew.  

Wszystkie informacje posiadam dzięki wnikliwej pracyi wiedzy wnuka kolegi mego dziadka  Olka .

Bardzo pragnę zgłębić wiedzę na temat. 

Jenny

Zdjęcie mego dziadka... ten po prawej-bez odznak  , bez  wąsa. 

Chcialbym także dowiedzieć się czegoś wiecej o p. Hildegardzie Bąk z Romanien , która jeszcze żyje i opowiada o tamtych czasach... czasach Wielkiej Wojny .

(2013/07/11 13:10)

Jenny

Zdjecie mego dziadka zrobione w Jakatierinburgu początek 1905 r - z czasu szkoly podoficerskiej.Szkołę ukończył w stopniu ,,starszyj untieroficer,,. (2013/07/11 13:25)

Jenny

Mój dziadek to ten po prawej , bez ,,wąsa,, i bez odznak. (2013/07/11 13:26)

Jenny

Chciałam jeszcze dodać, że z tego co prześledził mój znajomy Olek, z miejsc z Wielkiej Wojny zachowały się pomiędzy wsią Romany a jez. Wałpusz na skraju starego lasu -okopy, w których pobywali nasi dziadowie... (2013/07/11 16:10)