5 Kresowa Dywizja Piechoty

/ 6 odpowiedzi
Witam,chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób Polacy dostali się do armii Andersa jeśli nie byli zesłani do Rosji.Mój pradziadek walczył w 5 KDP,znam szlak bojowy, mam trochę pamiątek,ale tego jak tam trafił niewiem a bardzo mnie ten temat interesuje.Mamnadzieję że koledzy mogą pomóc miw tym temacie.Pozdrawiam.
edward1949

musiał chyba się ewakuować przez Rumunię do Palestyny lub Syrii. (2012/11/11 15:51)

MarianJozef

Witaj Wojtku76,
Jestem również zainteresowany 5KDP.
Do II Korpusu Polskiego trafiali żołnierze w różny sposób. Jak zapewne wiesz początkowo był podział na: Faraonów lub Ramzesów, Buzułuków lub Prawosławnych oraz Lordów. Faraoni to głównie żołnierze Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich; to ci, którzy dostali się na Bliski Wschód przez Rumunię, Węgry, Jugosławię część przez Grecję. Buzułuki to ci, którzy wyszli z gen. Andersem z kraju niewoli. Lordy - na wyspie brytyjskiej był nadmiar żołnierzy, głównie oficerów. Część z nich w roku 1942 została odesłana na Wschód do tworzonego tam II Korpusu, gdyż brakowało tam oficerów.
W 1944 roku w II Korpusie pojawiła się jeszcze jedna grupa - to uwolnieni z oflagów czy stalagów żołnierze wzięci do niewoli niemieckiej w 1939 roku. Wówczas to 5 KDP została rozbudowana, powołano obok wileńskiej i lwowskiej trzecią brygadę.
Ponadto byli jeszcze Polacy ze Śląska wcieleni do Wermachtu, którzy będąc we Włoszech dezerterowali, przechodzili na stronę polską i walczyli z Niemcami.
Aby odpowiedzieć wyczerpująco na Twoje pytanie, podałeś zbyt mało danych. Czy może wiesz,
w którym batalionie piechoty służył pradziadek? Czy wśród pamiątek są legitymacje odznaczeń, odznak dywizyjnych, pułkowych etc., a w nich podane informacje? (2012/11/11 16:50)

wojtek76

www.sww.w.szu.pl/serw_tem/alianci/polacy/organizacje/.../2kp.html
Polecam.
(2012/11/20 12:20)

MarianJozef

Not Found

The requested URL /serw_tem/alianci/polacy/organizacje/.../2kp.html

was not found on this server.

(2012/11/27 15:54)

wojtek76

Witam ,ja przed chwilką sprawdzałem i jest.Pierwszy temat:Historia K D P. (2012/11/28 19:45)

wojtek76

Witam ,ja przed chwilką sprawdzałem i jest.Pierwszy temat:Historia K D P.Skopiuj cały adres.Pozdrawiam.
(2012/11/28 19:47)