5 Dywizja Syberyjska - 11 listopada 2011

/ 171 odpowiedzi / 51 zdjęć
PRUSS

tak się właśnie zastanawiałem i sugerując się stroną antikvariat myślałem że ten pasek był stosowany w kawalerii

Kawaleryjski szynel różnił się tylko kątami na skrętach mankietu
:) (2011/10/21 14:55)

Wrotycz

tak się właśnie zastanawiałem i sugerując się stroną antikvariat myślałem że ten pasek był stosowany w kawalerii

Kawaleryjski szynel różnił się tylko kątami na skrętach mankietu
:)

A płaszcz dla kawalerii nie był z tyłu rozcinany ?
(2011/10/21 15:38)

użytkownik11162

Zgodnie z obietnicą wrzucam zdjęcie jak wyglądamy ale po głębszym zastanowieniu stwierdzam że raczej się nie nadamy. Mój płaszcz jest w najlepszym stanie bo jest z lat 70tych a pozostałe dwa z 40tych i mają sporo dziur, odbarwień i tego typu uszkodzeń. Po za tym środkowy płaszcz ma oryginalnie naszyte patki i wolałbym ich nie ruszać skoro są na miejscu już 72 lata. W polu te niedogodności tak nie rażą bo wojak nie miał munuduru w idealnym stanie ale na defiladę trochę nie ładnie iść w dziurawym szynelu.

Na foto brakuje mi czapki a panu Waldkowi pasa ale wynika to z tego że zapomniałem wszystko zabrać z domu, tak po za tym te przedmioty są. Po za tym wszyscy mamy mieszoki ZSRR z lat 70tych z odprutymi kieszeniami i paskami. Co do ładownic mamy tylko mauserowskie i kolega ma widoczne na foto bułgarskie ładownice do mannlichera. Myśleliśmy jeszcze o uszyciu zastępczych skórzanych pochew na bagnety do mosina bo wszyscy mamy "szpilki".

Pan Waldek jest integralną częścią naszego oddziału Strzeleckiego od dwóch lat, razem z nami chodzi na rajdy piesze i z nami grał w Bitwie Warszawskiej także proszę nie sugerować się jego wiekiem.

Proszę o stonowaną krytykę ponieważ pierwszy raz się wypowiadam na forum. (2011/10/21 18:04)

JaRost

Nie chcę się wypowiadać za dowództwo pododdziału ale myślę, że tak czy siak szynele możecie doprowadzić do jakiegoś przyzwoitego stanu. To że są skromne i dziurawe nie oznacza że nie mogą wygladac schludnie. Wystarczy zacerowac dziurki wyczyścić materiał i pozbyć się zagniecen i już będzie o niebo lepiej. Z patkami nieco problem, ale może można by nakryc je amarantowymi (zobaczcie na opisy mundurów w tym temacie). No ale poczekajmy na opinię dowództwa. ;) (2011/10/21 18:40)

OxandBucks

http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=71012&from=publication&

http://polarbears.si.umich.edu/index.pl?node_id=16664&lastnode_id=1090

http://polarbears.si.umich.edu/index.pl?node_id=13385&lastnode_id=1070

http://polarbears.si.umich.edu/index.pl?node_id=13396&lastnode_id=1070

http://polarbears.si.umich.edu/index.pl?node_id=13411&lastnode_id=1070

http://polarbears.si.umich.edu/index.pl?node_id=14580&lastnode_id=933

Zwraca uwage niejednolitosc mundurowa i oporzadzenia (mieszanina rzeczy amerykanskich, angielskich, cywilnych i rosyjskich).

(2011/10/22 00:20)

JaRost

Zdjęcia Polaków są na 1 stronie tego tematu. Mi raczej chodziło o ten fragment:

Umundurowanie i uzbrojenie było rozmaite, żołnierze zrestą mało czym różnili się do kołczakowskich, chyba byli lepiej odżywieni, czyściejsi, no i mieli orzełki na wysokich papachach z koźlej skóry. Lecz nie bardzo było je widać bo gineły wśród kudłów. Za to amarantu było tak dużo, że zabrakło go juz w sklepach. Każdy naszywał według swego gustu naszywki, wypustki, patki i lampasy. Widziałem takich elegantów, co nawet guziki u płaszczy mieli obszyte amarantem.(...)

(2011/10/22 00:36)

OxandBucks

Zgadza sie, choc na rekonstrukcje maja byc z wczesnego okresu mundury, to warto by zebrac w jednym watku i pozostale.

A wydaje sie iz mamy trzy, zapewne nakladajace sie na siebie, okresy:

1) wczesny, zdobyczne rosyjskie i co tam bylo pod reka (czyli te z 1 strony watku)

2) pozny, zaopatrzenie w rzeczy francuskie (sa bardzo nieliczne zdjecia, ale dopiero ze statku)

3) pozny, zaopatrzenie w rzeczy angielskie, a tu zdjec zadnych nie znam, poza tym, opisanym jako Archangielsk:

http://www.weu1918-1939.pl/piechota/helmy/angielski_amerykanski/mk1_2.jpg

(2011/10/22 01:19)

JaRost

3) pozny, zaopatrzenie w rzeczy angielskie, a tu zdjec zadnych nie znam, poza tym, opisanym jako Archangielsk:

http://www.weu1918-1939.pl/piechota/helmy/angielski_amerykanski/mk1_2.jpg

Rozumiem, że chodzi Ci tutaj o tzw "Murmańczyków". Te wyposażone przez brytyjczyków oddziały raczej nie były częścią 5DSP, która powstała później. Murmańsk a Syberia to gigantyczne odległości i różne klimaty, które wpłynęły na polarne wyposażenie Murmańczyków. Mieli oni także swojego niedźwiadka:

22 grudnia 1919 r. na pl. Saskim (obecnie Piłsudskiego) odbyła się po Mszy św. polowej – defilada Batalionu Murmańskiego przed Naczelnym Wodzem Józefem Piłsudskim. W czasie defilady niedźwiedzica szła na dwóch łapach, a gdy Piłsudski chciał ją pogłaskać, podała mu łapę. Następnie, wraz z oddziałem, trzymano ją w twierdzy w Modlinie. Niestety, raz wymknęła się stamtąd i została zakłuta widłami przez chłopów. Żołnierze odzyskali jej futro, została wypchana i jako pamiątka stała w Belwederze obok Kasztanki. Po wojnie ślad po nich zaginął.

Redakcja pisała, żeby takowego skołować i już chciałem pisać żeby pożyczyć jakiegoś z Krupówek, ale właściwym dla 5DSP będzie niedźwiedź brunatny ;)

Nie ulega jednak wątpliwości, że w okresie zimowym umundurowanie obu formacji było do siebie zbliżone. Na Syberii, z racji dużych odległości pomiędzy ośrodkami przemysłowymi,łatwiej było o niedźwiedzie/baranie/kozie futro, niż o sukno na szynele.

Poniżej Baśka Murmańska z kolegami w twierdzy Modlin. (2011/10/22 10:00)

Wrotycz

Dajcie spokój z tymi murmańczykani, to inna formacja nie ma co omawiać w tym wątku i mieszać ludziom w głowach, oni mieli angielskie płaszcze i kanadyjskie futrzane czapki uszatki a te elementy NIE występowały w 5DSP. (2011/10/22 10:50)

Redakcja

Co za pomyłka z pomieszaniem 5 DSP z Murmańczykami przepraszamy! (2011/10/22 11:23)

OxandBucks

Co za pomyłka z pomieszaniem 5 DSP z Murmańczykami przepraszamy!

Jesli nie pasuja, choc Murmanczycy sa w tym watku juz od pierwszej strony, to moze by przeniesc informacje na ich temat do osobnego, nowego?

Jednak formalnie to "Murmanczycy" byli samodzielmym oddzialem 5 Dywizji Strzelcow Syberyjskich.

(2011/10/22 19:40)

ksiadz

Widzę że powstaje tu jakiś straszny zamęt. Oczywiście że "murmańczycy" to praktycznie to samo co 5 DSP. Oczywiście rozróżniało te dwa związki umundurowanie ale genaza powstania była ta sama. Wracając do defilady 11 Listopada to mamy przedstawić 5 Dywizje Strzelców Polskich ( czasami nazywanych Strzelcami Syberyjskimi ) Dlatego podstawowym umundurowaniem jest sort carskiej armii. Pisanie o zaopatrywaniu przez Czechów mija się z celem ponieważ oni też korzystali z magazynów carskiej armii. Nie robimy 5 BRYGADY SYBERYJSKIEJ ponieważ ta zanim dotarła do Modlina a potem na front pod Borkowem dostała już nowe sorty mundurowe, w większości polskie.
Dalsze pisanie w tym wątku o Murmańczykach albo o 5 BRYGADZiE SYBERYJSKIEJ nie ma sensu.
Pokazanie na defiladzie 5PSP ma sens ponieważ od 14 II 1919 ( czyli od nie formalnego wybuchu wojny polsko-bolszewickiej ) była to jedyna formacja która cały czas prowadziła walkę z bolszewikami (2011/10/22 23:33)

Stary Kojot

Popieram Księdzowe myślenie. Chodzi o to, aby wykorzystać już posiadane sorty mundurowe i wyposażenie, a nie tworzyć coś od nowa.Można także pochylić się nad Legionem Puławskim, do którego wstępowali Polacy, żeby nie zostać wcielonym do wojska carskiego. (2011/10/23 08:48)

JaRost

Ja myślę, że większość z nas tak uważa. Nikt na "hura" nie będzie sobie teraz szył nowych sortów etc.

Jednak pewna nadmiarowość, która się tutaj pojawiła jest zjawiskiem dosyć powszechnym także w innych wątkach na forum. Wystarczy wspomnieć tematy o carskim umundurowaniu gdzie pojawiały się zarówno przykłady z początku wojny, jak i ze schyłkowego okresu wony domowej.

Myślę, że temat umundurowania można zamknąć.

A co do pozostałych polskich jednostek na ziemiach rosyjskich to rzeczywiście można by się nad nimi nieco głębiej pochylić....ale to pogawędka na inny temat. (2011/10/23 10:28)

ksiadz

Tylko tu występuje ten problem że jedynym wyróżnikiem był 1 LP na pagonach. Reszta jak w carskiej armii. Ludzie nas zlinczują zanim się dowiedzą o co chodzi :))))) Jako 5DSP mamy możliwość większego kombinowania z mundurem i oporządzeniem. I oczywiście dawać jak największe orły na papachy :) (2011/10/23 10:35)

Stary Kojot

Hehe, sztandar z Matką Boską ich powstrzyma... (2011/10/23 10:47)

ksiadz

ale temat 1LP jest ciekawy i proponuję żeby na Bolimów grupy polskie odtwarzające carską armię przygotowały sobie takie właśnie pagony. Wiadomo że LP nie było pod Bolimowem ani nawet na tym froncie ale przez piątek i sobotę  można robić za Legion a na samą bitwę wymienić pagony na carskie (2011/10/23 10:54)

Stary Kojot

I wtedy można śmiało rozmawiać po polsku...:))) (2011/10/23 10:59)

ksiadz

tak samo każdy zrozumie komendy i nie trzeba wyć starając się śpiewać rosyjskie piosenki :) (2011/10/23 11:18)

PRUSS

Pokaź wzór pagon 1LP. 
Być może ich zrobię (2011/10/23 11:28)