49 pułk strzelców huculskich

/ 10 odpowiedzi / 6 zdjęć
Witam
poszukuję informacji na temat w/w jednostki.
Przede wszystkim interesuje mnie możliwość zakupienia/zamówienia kapelusza oraz peleryny do munduru wyjściowego. Czy ktoś z Was orientuje się w tej kwestii?
Będę wdzięczny za pomoc.
starygrosmajor

49 huculski pułk piechoty ( taka jest kolejność nazwy), stacjonował w Kołomyi woj. stanisławowskiego. Koszary przy ulicy Hołoniewskich. Trzech moich krewnych pełniło w nim ongiś służbę "praktykancką" jako podchorążowie rezerwy. Kapelusz huculski z podpinką z krajki i piórem cietrzewim noszono wyłącznie do wielkiej galówki. Do munduru wyjściowego była regulaminowa rogatywka piechoty z dopiętym po lewej stronie piórkiem cietrzewim, małym. Na kołnierzu granatowe patki piechoty górskiej i metalowy znak kosówki ze odwrotną swastyką o lekko zaokrąglonych ramionach i piórkiem. Peleryny nosiła kadra zawodowa od wiosny do jesieni. Szeregowi nosili regulaminowe płaszcze. Tylem wydedukował z wyblakłych fotografii. Czołem koledze! Stary grosmajor. (2012/08/26 14:03)

formoza58

Chyba jednak nie znak kosówki z odwrotną,zaokrągloną swastyką,tylko krzyż huculski z dodatkiem elementów "górskiej flory"...Z archiwum Allegro,żołnierz pułku w drugiej połowie lat trzydziestych. (2012/08/26 15:14)

formoza58

I jeszcze kołnierz oficera pułku (2012/08/26 15:15)

formoza58

"Złośliwość rzeczy martwych"... (2012/08/26 15:18)

formoza58

Uff.udało się ;-)To jeszcze kilka zdjęc,znalezionych w NAC-u,dotyczących pułku.Wartownik przed Komendą Miasta w roku 1937... (2012/08/26 15:20)

formoza58

Warta huculska (zdająca Podhalańczykom) przed Komendą Miasta jw. (2012/08/26 15:22)

formoza58

Defilada pułku w dniu Święta Pułku w 1938 roku.Ile mogłem,to pomogłem ;-) (2012/08/26 15:24)

ArturSz

Przemyslaf,

Jeśli idzie o wiedzę na temt historii jednostki warte przeczytania są R.Brykowski " 49 Huculski Pułk Strzelców" z serii monografii pułków piechoty, wojenne dzieje z kolei prezentują najlepiej żelazna i obowiązkowa lektura dla miłośnika formacji - "Aby dochować wierności" autorstwa gen B. Prugara -Ketlinga ( dowódca 11 KDP w 1939 roku) i mongrafia "Armia Karpaty" dr R. Daleckiego.

Istotne informacja na temat specjalnych elementów umundurowania znajdziesz w Dziennikach Rozkazów Mswojsk z roku 1937 ( kapelusz, emblematy) i 1936 ( peleryna podhalanska), które są dostepne w Sląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Poprzez załączone przez kol Formozę  fotografie bardzo istatna jest takze hostoria kolejnej jednostki WP tj Baonu Stołecznego, w którym to zołnierze pułku pełnili słuzbę w ramach Zmiany Górskiej Baonu Stołecznego ( pazdziernik 1936 - kwiecień 1937)

O ile jesteś zaintersowany aktywną rekonstrukcją  tej formacji w szerszym gronie- rozumianą jako odtworzenie elementów umundurowania w powiązaniu z  zespołowym występowaniem w formie zwartego oddziału, w celu odtwarzania wystapień BS "Górskiego" na ulicach Warszawy, odezwij sie na priv - nasze Stowrzyszenie prowadzi miedzy innymi projekt, ktrego celem jest przywrócenie wizerunku zołnierzy Zmiany Górskiej BS i prezentowanie go w historycznych miejscach Warszawy.

(2012/08/27 12:33)