3 Pułk Szwoleżerów WKKP postcriptum

/ 795 odpowiedzi / 520 zdjęć
fargwej

Józef Lemieszczuk zawody cd (2016/07/22 00:08)

fargwej

na deser: półmisek z zastawy zamawianej dla Pułku na wizytę Mościckiego (2016/07/22 00:10)

Kris A

dot. #110109
list rtm. Malewskiego do ... zmarłego ? ;)
Stefan Hanka-Kulesza zmarł w 1964r w Londynie
pozdrawiam
Kris (2016/07/30 10:34)

formoza58

Wiadomość pisana 9 lat po śmierci ?... Hmm, wczoraj zaczepił mnie na podwórku sąsiad z drugiego bloku. W trakcie rozmowy okazało się, że chodził do szkoły i przyjażnił się z moim nieżyjącym od 20 lat Stryjem. I jakby nigdy nic, zapytał się o Jego zdrowie i co obecnie porabia...Nie wiem jak prężnie komunikowały się ze sobą koła krajowe i zagraniczne 3 P.Szwol., czy wogóle istniały. A z ciekawości, jak Ty, Krzychu,myslisz, do jakiego Stefana pisał rotmistrz? (2016/07/30 11:35)

Kris A

Po 3 miesiącach, aleć odpowiadam :) sorry, lato było pracowite. Ku przypomnieniu: kartka datowana 27.2.73 w Warszawie, Adam Malewski do „ Kochanego Pana Stefana”. Próbowałem "wyłapać" i prześledzić losy Stefanów z pułku w różnych okresach, np: Stefan Hanka Kulesza, płk zmarł w 1964 w Londynie, Stefan Adolf Mossor, płk/gen. zm. w 1957 w Warszawie. Stawiam na :

Stefan Bogusławski, rtm./płk w sierpniu 1939 oficer mobilizacyjny pułku, po zakończonej mobilizacji adiutant 103 p. szwol., internowany na Litwie, służył w II Korpusie PSZ; pozostał w Londynie, społecznik i działacz Polonii, bardzo gościnny, utrzymywał dobre kontakty z rodziną i kolegami w kraju, zmarł w 1978 r.

Nawet znalazłem 2 podoficerów, ale  „Kochany Panie Stefanie” jakoś mi do podoficera nie pasuje ;)

.Stefan Babacz, plut./wachm. 1 szw., po kapitulacji SGO „Polesie” powraca do Suwałk, działał w podziemiu, zmarł w 1943 w więzieniu w Królewcu. Stefan Bojanowski, plut. 1 szwadron, losy ??

(2016/10/27 18:52)

porres

Lista odznaczonych VM z 3 pułku szwoleżerów. (2017/04/23 10:25)

porres

Lista odznaczonych Krzyżem Walecznych z 3 pułku szwoleżerów. (2017/04/23 10:26)

porres

Ktoś wycenia znalezione ponoć pod Wieluniem?! (2017/04/23 10:27)

porres

Druga strona (2017/04/23 10:28)

zylkos

Do:Szanowny Krzysztof SKŁODOWSKI,szukam wiadości o por.BUKRABA Stanisław,kiedy został promowany na stopień rotmistrza,gdyż w nocie biograficznej są nieścisłości. nota z wikipedii: Życiorys Urodził się 24 lutego 1895 lub 1896 w okolicach Wysokiego Litewskiego. Jego rodzicami mogli być Jan i Stanisława; jednak jako ojciec podawany jest też Adam Gasztold Bukraba, po którym miał w roku 1937 odziedziczyć majątek Ruskie Piaski. Absolwent szkoły średniej w Lublinie. W trakcie I wojny światowej w 1915 wstąpił do Legionów Polskich. Służył w 2 szwadronie 1 Pułku Ułanów. Został ranny w bitwie pod Tojanówką 7 lipca 1916 i został wzięty przez Rosjan do niewoli. Po odzyskaniu wolności wstąpił w szeregi 1 Pułku Ułanów Krechowieckich. W ramach I Korpusu Polskiego w Rosji służył w Bobrujsku Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został przyjęty do Wojska Polskiego. Służył w 7 Pułku Ułanów. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w szeregach 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Został awansowany do stopnia porucznika kawalerii ze starszeństwem z 1 czerwca 1919. W 1923 był przydzielony do 3 Pułku Szwoleżerów w garnizonie Suwałki. Został awansowany do stopnia rotmistrza ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924. W 1928, jako oficer 3 Pułku Szwoleżerów, był przydzielony do Centrum Wyszkolenia Kawalerii. Na przełomie 1930/1931 był oficerem 2 Pułku Strzelców Konnych w garnizonie Hrubieszów.W 1932 był oficerem 24 Pułku Ułanów w Kraśniku. Później w stopniu majora kawalerii pełnił funkcje komendanta rejonu Przysposobienia Wojskowego Konnego, dowódcy szwadronu i zastępcy dowódcy 8 Pułku Ułanów w Krakowie. Po wybuchu II wojny światowej 1939 uczestniczył kampanii wrześniowej. Po upadku polskiej wojny obronnej ukrywał się w rodzinnym dworku w Wilamowiczach. Zmarł 25 listopada 1961. Został pochowany na cmentarzu w Pęcicach. Odznaczenia i ordery Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari Krzyż Niepodległości Kawaler Orderu Gwiazdy Rumunii – Królestwo Rumunii Czy był w ewidencji 3 Pszwol jako oddelegowny do CWyszkKaw.w roku 1928,czy już w ewidencji 8 pułku ułanów. (2017/06/03 09:09)

(ks)

Niestety nie mam opracowanego pełnego biogramu Stanisława Bukraby. Trzeba byłoby sięgnąć przynajmniej do akt personalnych i Dzienników Rozkazów. W Roczniku Oficerskim z 1924 wymieniany jest jako rotmistrz 3 p.szwool. ze starszeństwem z 15 sierpnia 1924 roku. Mam wrażenie, że cytowany biogram ma luki i zawiera nieścisłości. (2017/06/06 00:09)

zylkos

1 IX 1939,Bakałarzewo,III szwadron 3 pszwol,dca.rtm.KRZYSZKOWSKI.Niemiecka kompania z Brygady Gołdap...Polacy byli najpierw zaskoczeni,ale teraz już chyba ochłonęli...starszy szwoleżer Kanicki trafiony serią niemieckiego kaemu na samym początku nie podnosi się...Wieś z początku zaskoczona i milcząca odpowiada nieprzyjacielowi.Strzela już nie tylko czujka plutonowego Żygadły,ale i spieszeni szwoleżerowie...Już rozpoczyna swój miarowy stukot jeden z ciężkich karabinów maszynowych,przydzielonych Krzyszkowskiemu ze szwadronu ckm rtm.Józefa Więckowskiego.Nie ma jednak czasu na zaprzęganie koni do lekkiego działka ppanc i szwoleżerowie pędem toczą je pod węgieł jednego z murowanych domów.Działko wyszczerza zza ściany swój groźny ryjek i obsługa zaczyna strzelać na wprost do wyłaniającego się w odległości nie większej niż sto metrów pancernego samochodu.Jak otwarcie korka z ogromnej butelki szampana oddaje pierwszy strzał działko ppanc.I zaraz potem drugi.Chwila przerwy i trzeci strzał.Cel niedaleko,widzialność dobra,ale wszystkie trzy pociski przenoszą. -Skrócić celownik-krzyczy kapral Burakowski.Znowu wylatuje korek z szampana,tym razem lepiej,w pobliżu celu,ale na dalsze strzały nie ma czasu,bo niemcy już ich widzą i po tarczy działka zaczynają bębnic pociski.Szwoleżer Białoskórski blednie i łapie się za rękaw bluzy powyżej łokcia.Podtrzymują go koledzy i uskakują w samą porę.Zahaczone pancernym błotnikiem działko przewala się na bok i tylko gumowe koła kręcą się w powietrzu.Samochód zjeżdża pod dom,szwoleżer Rekuć łamie się w pół i tak pozostaje na drodze... -Działko rozbite ,jeden km przegrzany i nie strzela,mamy już dwóch zabitych i kilku rannych,padło dziesięć koni-melduje szef szwadronu... (2017/11/03 21:39)

porres

Siedzi czwarty z prawej plut. Ignacy Sutuła ( mój Dziadek) 1937 Warszawa Zawody szermiercze (dzisiejszy stadion Legii). Zdjęcia z NAC. (2018/01/20 14:35)

porres

Zawody szermiercze Kraków 1934. Plutonowy Ignacy Sutuła (mój Dziadek). Zdjęcie z NAC. (2018/01/20 14:36)

porres

Finaliści zawodów szermierczych podoficerskich. Drugi z lewej plut. Ignacy Sutuła (mój Dziadek) zwycięzca w szpadzie. Zdjęcie z NAC. (2018/01/20 14:38)

FriduS

Witam. Moje rodzinne fotki -chciałbym się coś więcej dowiedzieć o jed. wojskowej w której służył mój Ojciec. Załączam fot i zgadzam się na jego ewentualne publikacje. Pozdrawiam serdenie (2018/02/10 17:54)

FriduS

Witam. Moje rodzinne fotki -chciałbym się coś więcej dowiedzieć o jed. wojskowej w której służył mój Ojciec. Załączam fot i zgadzam się na jego ewentualne publikacje. Pozdrawiam serdenie (2018/02/10 17:55)

FriduS

Witam. Moje rodzinne fotki -chciałbym się coś więcej dowiedzieć o jed. wojskowej w której służył mój Ojciec. Załączam fot i zgadzam się na jego ewentualne publikacje. Pozdrawiam serdecznie (2018/02/10 17:57)

FriduS

Mój Tata (2018/02/11 12:05)

zylkos

Jaka jest nazwa zdjęcia???Bez polskich znaków,kropek.Jeżeli jakaś długaśna proponuję zmienić na 1 i fota poszła... (2018/02/11 17:51)