3 Pułk Strzelców Konnych WKKP postscriptum

/ 178 odpowiedzi / 161 zdjęć
formoza58

Trumna z prochami hetmana na katafalku w kościele w asyście oficerów pułku i żołnierzy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich. (2013/05/21 10:57)

formoza58

Przy pochylonym sztandarze pułkowym trumna Szefa pułku znika we wnętrzu sarkofagu.Od lewej widoczny biskup polowy WP,Józef Gawlina... (2013/05/21 11:00)

formoza58

Z korespondencji.Oficerowie pułku,uczestniczący w uroczystościach w Czarncy. (2013/05/21 11:02)

formoza58

Pomnik hetmana Stefana Czarnieckiego w szkole podchorążych w Komorowie. (2013/05/21 16:28)

formoza58

Uzupełnienie opisu do fragmentu fotografii zamieszczonej w tomiku...Poczet sztandarowy pułku w szyku konnym z asystą na ulicach Krakowa podczas pogrzebu marszałka Józefa Piłsudskiego. (2013/05/21 21:19)

formoza58

Sowiecki samochód pancerny na ulicach Wołkowyska we wrześniu 1939 roku. (2013/05/22 20:05)

formoza58

Ppłk.dypl.Jan Małysiak.Ostatni dowódca pułku. (2013/05/23 16:58)

formoza58

Z korespondencji.Kpr.Bolesław Bierwieczonek.Poległ 17 września w rejonie Hajnówki.Okolicznosci śmierci przekazał w swych wspomnieniech II adiutant pułku,ppor.rez. Zdzisław Janota Bzowski:"...Zebrane za leśniczówką szwadrony odmaszerowały do wsi Budy.Osłaniałem ich odwrót.W czasie akcji pocisk z możdzierza zniszczył należący do mego plutonu jeden z nielicznych już karabinów maszynowych,którego obsługą dowodził kapral Bierwieczonek.Cała załoga zginęła." (2013/05/23 17:08)

formoza58

Z Allegro.Pluton trębaczy pułku podczas defilady w Białymstoku,23 lipca 1925 roku. (2013/06/28 12:07)

formoza58

Z archiwum Allegro... (2013/07/27 19:20)

formoza58

Znalezione w jednym z numerów "Wiarusa".Relacja ze Święta Pułku w 1931 roku... (2013/08/03 15:37)

MikoMar

Witam, to zdjęcie przedstawia mojego pradziadka rotmistrza 3 PSK Józefa Karnak-Kornackiego, który zmarł w lutym 1939 roku, w wyniku obrażeń po wypadku podczas listopadowego hubertusa w roku 1938 (upadek z konia w trakcie zawodów).

Mam trochę zdjęć, dokumenty dot. przebiegu służby wojskowej i nadane odznaczenia. Chętnie się tym podzielę na forum w postaci zdjęć oczywiście :) Jeżeli ktoś z Was ma jeszcze zdjęcia związane z 3 PSK, bardzo chętnie je zobaczę. Pozdrawiam (2013/08/07 17:15)

formoza58

Miło pozdrowić...Niestety,wszystko co miałem z materiałów zamieściłem w tym wątku,więc chętnie zobaczę coś nowego dotyczącego pułku...Na którym zdjęciu jest wspomniany Pradziadek ? (2013/08/07 17:45)

MikoMar

Zdjęcie Pradziadka jest na stronie 3, piąte od góry. Mężczyzna w okularach z wąsikiem. Mogę zapytać skąd masz to zdjęcie? 
W weekend postaram się uzupełnić trochę informacji nt. 3 PSK w postaci zdjęć, muszę zeskanować zdjęcia. (2013/08/07 19:16)

formoza58

Dostałem przed laty w korespondencji,wraz z innymi zdjęciami wg. opisu,że pochodzą z dawnych aukcji na Allegro... (2013/08/07 19:40)

genowefasrajek

Jeśli to kogoś zaintersuje, może być więcej zdjęć w tym nigdy nie publikowane  (2013/10/20 16:36)

formoza58

Potomek Samurajów na praktykach w Wołkowysku ;-) Nie mogę się doczekać,tym bardziej na te niepublikowane...Pozdrawiam (2013/10/20 18:52)

genowefasrajek

Zanim opublikuję następne zdjęcia kilka zdań ogólnych.

Zacznę od tego, że moja żona jest wnuczką ppłk Stefana Rola-Platonoffa z-cy d-cy 3 psk.

W jego życiorysie jest Armia gen. Hallera, 2 psk i 18 puł.

Jego dwaj bracia byłi też oficerami Kawalerii.

Ppłk. dypl. Zygmunt Plaronoff-Plater był żołnierzem Kompanii Kadrowej, długoletnim oficerem 1 pszwol a od 1938 roku oficerem 3 pszwol. Zamordowany w Katyniu jako oficer Sztabu NW.

Najmłodszy - mjr Antoni Platonoff służył w 6 psk, w CWK, 6 puł i w końcu 2 puł.

Od pewnego czasu szukałem o nich informacji i udało mi się dotrzeć do nieznanych zdjęć 6 puł. Pochodzą one od wnuczki mjr Władysława Letyńskiego.

Przede wszystkim dotarłem do albumu mjr Józefa Grubowskiego, który przez kilka lat był kwatermistrzem 3 psk. Znajduje się on w rękach córki majora p. Danuty Lisiewicz. Od niej dowiedziałem się, że istnieją też spisane wspomnienia majora Grubowskiego, ale ich nie widziałem. W albumie jest szereg fantastycznych zdjęć I Korpusu Polskiego, 5 psk, KOPu.

Wszystkie zdjęcia w formie elektronicznej i "analogowej" przekazałem kilka lat temu p. Lesławowi Kukawskiemu. Kilkanaście z nich zostało już wykorzystanych w kolejnych tomach WKKP.

Niestety zostały wykorzystane niechlujnie. Nie wiem kto jest winowajcą, ale zdjęcia w WKKP są traktowane po macoszemu.

Zamieszczone dziś na tym forum zdjęcie znalazło się w tomie 3 psk bez szczgółowego opisu.

Przez kilka lat udało mi się zidentyfikować większość oficerów. Bez opisu takie zdjęcie nie ma sensu. Równie dobrze można było sfotografować 20 pingwinów i podpisać "oficerowie jakiegoś pułku jakiejś armii". 

Mogę przesłać szczegółowy opis tego zdjęcia zainteresowanym. Nie chce mi się wklepywać mozolnie danych w formacie akceptowanym przez forum. Opis jest w formacie Excel lub pdf.

Mikołajowi Martyńskiemu chciałbym zwrócić uwagę, że jego pradziadek rtm. Kornacki siedzi drugi od lewej. Chociaż wyglada dość oryginalnie (okulary i wąsy) to trzeba uważać żeby nie pomylić go z kpt. Szubertem, który stoi w drugim rzędzie trzeci od prawej.

P.S. ostatni tom WKKP poświecony kawalerii KOP zawiera kilka skandalicznych błedów. Widać, że twórcy są już zmęczeni. 

(2013/10/20 20:21)

genowefasrajek

Major Grubowski (siedzi czwarty od lewej) z oficerami rezerwy w dniu wielkiej żałoby.

Czwarty z prawej siedzi jakiś porucznik chyba 7 puł.

Tradycyjne pytanie. 

Czy ktoś kogoś rozpoznaje?

(2013/10/21 10:31)

genowefasrajek

Z ekipą 3 psk sfotografował się też mjr Józef Grubowski (znamy to zdjęcie w wersji z ppłk Jerzym Łodzia-Michalskim - dowódcą pułku). W albumie majora pod tym zdjęciem jest odręczny komentarz majora. Niestety nie mogę go odczytać.   (2013/10/22 19:21)

genowefasrajek

Nie spodobało się zdjęcie, które chciałem zamieścić.

Spróbuję innym razem.

Jeśli admin może to usunąć w całości to bardzo proszę.

(2013/10/22 19:55)