2 Pułk Szwoleżerów WKKP postscriptum

/ 478 odpowiedzi / 432 zdjęć
zylkos

Soldat Polen mit Schirmmütze & Säbel super Ansicht Postkartengröße. (2017/03/24 15:43)

puszekxrv

Ależ kopalnia wiedzy. Dziękuje bardzo. Nie zgadza mi sie tylko to ,ze brał udział w biegu podchorążych 30 maja 1935 roku w 2 Pułku Szwoleżerów. Czyli w drugim roku szkolenia był już na stażu ? Czytałem ostatnio wspomnienia / pamiętnik dowódcy pułku(ppłk Witold Radecki-Mikulicz 10 XI 1935 – 30 III 1938) w tym okresie i jest notatka ,ze otrzymali pluton podchorążych piechoty(?) na 6 tygodniowe "szkolenie wstępne" ? W terminie od 15 kwietnia do 30 maja 1935. (2017/03/31 14:58)

ziemia dobrzynska

Poszukuję jakichkolwiek informacji nt. powojennych losów por. Edwarda Wołoszyńskiego (ur. 1899, zm.????), w wojnie obronnej 1939 r. w szwadronie zapasowym 2 pułku (Włocławek), jeńca oflagu II Woldenberg (Dobiegniew), po wyściu z niewoli powrócił do kraju. Znane publikacje nt. dziejów 2 pułku szwoleżerów nie zawierają poszukiwanej przeze mnie inoformacji. Ponadto nawiązany kontakt z pracownikami muzeum w Starogardzie Gd. ni dostarczył żadnej wskazówki. Liczę na wiedzę userów niniejszego forum:) Za wszystkie podpowiedzi lub nawet tylko skojarzenia, z góry dziękuję. Pozdrawiam. Darek Prezentowane zdjęcie wykonano w trakcie imienin marszałka Polski Edwarda Śmigłego- Rydza w Warszawie, 17 marca 1938 r., oznaczono postać por. Wołoszyńskiego w mundurze 2 pułku. Pozostałe osoby widoczne: Sergiusz Zahorski, Kazimierz Jędrzej Sawicki-Sawa, Tadeusz Adam Kasprzycki, Edward Rydz-Śmigły. źródło foto: NAC (2018/06/13 23:34)