2 Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma IV

/ 9 odpowiedzi / 2 zdjęć
Planuje zająć się rekonstrukcją 2 Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma. Potrzebuje jednak informacji o tej jednostce. Chodzi mi głównie o ich uzbrojenie, wyposarzenie i bitwy w których brali udział (szczególnie w okresie 1915-1917). Zdjęcia też się przydadzą.

PS. Jeśli ktoś ze Szczecina i okolic był by zainteresowany rekonstruowaniem tej jednostki, niech napisze do mnie wiadomość.

PiotrMRudnicki


W zasadzie wszystko jest w internecie. Także odsyłacze do dobrej literatury. Np. http://wiki-de.genealogy.net/Gren.R_2 oraz https://de.wikipedia.org/wiki/Grenadier-Regiment_%E2%80%9EK%C3%B6nig_Friedrich_Wilhelm_IV.%E2%80%9C_(1._Pommersches)_Nr._2
Polecam przede wszystkim Gottberg, Franz Döring von: "Das Grenadier-Regiment König Friedrich Wilhelm IV. (1Pommersches) Nr.2 im Weltkriege" - (Band 256 des preuß. Anteils der Erinnerungsblätter) Berlin 1928, 536 Seiten.Jeśli na prawdę interesujesz się GR 2 to musisz tą książkę po prostu kupić. Na pewno jest dostępna. (2016/06/17 15:22)

PiotrMRudnicki


Jest np. tutaj - http://www.zvab.com/Grenadier-Regiment-K%C3%B6nig-Friedrich-Wilhelm-Pommersches-Weltkriege/16945291939/buch i to wyjątkowo tanio - tylko 63 EUR. To naprawdę okazja. (2016/06/17 15:24)

wojciech-arlet


Dzieki! Niestety z powodu mojej nieznajomości niemieckiego, będe mieć z nich ograniczony użytek. Ale zawsze lepsze to niż nic.
Z książki na razie zrezygnuje. Może jak grupa się sformuje to znajdzie się chętny do jej przetłumaczenia, ale na razie jestem tylko ja. (2016/06/17 20:09)

fuchsi


[email protected]: Niestety, jezyk potrzebny.....i lektura tez. Inaczej bedzie tak, ze nurkowiec chce sie kapic w pustynie.Poswiec troche czasu......i to nie bedzie malo!!! prace w internecie. tam jest mnostwo informacjii w Twoim jezyku. A potem zdecyduj sie. Polecam przede wszystkim zegnac sie z pomyslu byc generalem. Kazdy zaczal jako szeregowiec, do oficera jest daleko. Pruski oficier musail prawie wszystko sam organizowac i kupic - tym wyzej stanowisko - tym wiecej wydatkow.zycze powodzenia (2016/06/21 09:43)

wojciech-arlet


@fuchi: Kiedyś nawet próbowałem nauczyć się niemieckiego. Mimo trzech lat nauki mój niemiecki był na koszmarnym poziomie i dałem sobie spokój. Na szczęście w rodzinie mam parę osób szprechających, więc może mi pomogą. Dalej zbieram różne informacje w internecie. Jest to trochę czasochłonne, ale przynajmniej wiem już jakie mundury były wtedy w użyciu. 

Nie wiem co ci przyszło z tym generałem. Przecież największą frajde w rekonstrukcji dają rekonstrukcje bitew i "walka" w pierwszej lini. A z tego co mi wiadomo generałowie większość czasu spędzali na tyłach. Poza tym stać mnie tylko na wyposarzenie szeregowca (a i tak uzbieranie całości zajmie mi 3-5 lat; przynajmniej będe miał czas na czytanie).  (2016/06/25 14:10)

fuchsi


Witam serdecznie.Kilka tygodnie mnie bylo, przepraszam za to. Czasem sa inne rzeczy do zrobienia.
kazdy, ktory zajmuje sie Historie po jakims czasie zrozumie, ze zajecie takie sa bardzo czasointensywne i kosztowne. Ale to jest hobby i kilka zrezygnuje po jakis doswiaczeniach ......W tym nie ma nic zlego. W sprawie mundurach polecam sie skontaktowac z istneajach grup - ja wspieram koledzy z Malborku i Poznania - oni na pewna poradza.
Z tym Generalem byl taki mysl: Kazdy poczatkujacy chce byc oficerem....ladne wyglada, ma cos do powiedzenia. Ale z tym stopniu tez jest zwiazywany odpowiedzialnosc - za ludzie, za sprzet. W dawnych pruskich wojsk oficerowie musieli wielu rzeczy sam kupic!! Wygronadzenie - kepskie. Mundur i wypozazenie byl i jest dwa-trzykrotnie droze nez od zolnierza.Wiec mnie bardzo podoba Twoje stanowisko w tej sprawie.Jak krol Frederick - stary Fritz nazywany - powiedzial. Kazdy< zolnbierz nosi swoja batike marszala w swoim tornistrze......
Mam nadzieje, ze masz juz kontakty z innymi rekonstruktorami.Zycze powodzenia. (2016/07/15 08:42)

wojciech-arlet


Ostatni szperając po internecie udało mi się znaleźć kilka zdjęć pruskich naramienników. To zdjęcie wstawiam bo pod numerem piętnastym znajduje się naramiennik 2 pułku grenadierów. Wszystkie naramienniki na zdjęciu mają pochodzić z przed jesieni 1915, kiedy to bardziej ujednolicono umundurowanie. Zdjęcie wziąłem ze strony - http://www.kaisersbunker.com/gtp/gtp14.htm Znajdziecie tam też opis pozostałych naramienników jeśli to kogoś interesuje. (2016/09/18 09:01)

Macgregor


Według dokumentów( Militarpak) , mój pradziadek służył w 2 pułku grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma IV (2016/09/18 10:24)

Leibhusar


to nie są naramienniki pierwszo wojenne ale z munduru dunkelblau. I wyglądają na pionierskie ale mogę się mylić. Zajmuję się rekonstrukcją grenadierów mogę ci pomóc skompletować szpej. (2016/10/07 17:05)