1863 POWSTANIE STYCZNIOWE 150 rocznica

/ 66 odpowiedzi / 20 zdjęć
Artur W

W naszej polskiej historii Rzym był zawsze daleko, tylko raz od 1978r do 2005r był blisko.

Aż się boję zapytać, co jest Waszą (ktokolwiek to jesteście Wy) historią w roku 1920. (2013/01/14 23:48)

Me109bfG6Hartmann

...oj,bo zaraz rozpęta się wojenka :) wkraczasz na teren podmokły narodowościowym patriotyzmem:) Serio mówiąc,swego czasu zostałem zrugany przez szczekających piesków znanej Gazety wybiórczej na Odkrywcy za pronarodowościową postawę odnosnie obchodzenia rocznicy powstania styczniowego.Ci panowie uwazają że jest niepotrzebna i przypomina klęskę Polski.Oczywiście jako alternatywę proponują obchodzenie świeta wprowadzenia mac donalda i promocji na wieśmaki.Na nic argumenty że to był zryw narodowy przeciwko zaborcom,że duch tak w narodzie,że tradycje,że Polak na barykady pierwszy a i aliantom pomoże jak trzeba,że Polaka nie utrzymasz na smyczy długo bo sie zerwie i poszarpie dupsko.Do mnie osobiscie przemawia argument tradycji narodowo-wyzwoleńczych i jeżeli społeczeństwo chce pamietać o tych którzy przed nami ginęli żebysmy dzis mogli spokojnie spać,to trzeba to uszanować.Co do kolegi który opublikował listę biskupów-zdrajców to pragne zauważyć że kilku z nich ,co stwierdzam jest Twoją pomyłką,to patroci najwyższego formatu jakich dziś niewielu .Co do reszty sie zgadzam. (2013/01/15 03:59)

darda

No, dobrze - poużywaliśmy sobie, i starczy!

Każdy kolejny post niedotyczący bezpośrednio tematu wątku wylatuje, a autor winien się liczyć ze skutkami swojego temperamentu.

Więcej ostrzeżeń nie będzie. (2013/01/15 08:15)

darda

Wracając to tematu.
Kiedyś gdzieś w sieci znalazłem tę fotkę. Wygląda na oryginalną, w dodatku w przeciwieństwie do większości znanych zdjęć powstańców, wykonana w plenerze nie atelier.
Ma ktoś może pomysł, co to za partia?
(2013/01/15 14:08)

Redakcja

Szanowni Państwo,

Ponownie zapraszając na uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 150 rocznicy powstania styczniowego, które odbędzie się w poniedziałek 21 stycznia o godz. 12 w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie (ul. Długa 7), przesyłam najnowsze materiały na jej temat, w tym skany dokumentów archiwalnych do pobrania: http://www.agad.gov.pl/PS/PoSt.html

W uroczystości zapowiedzieli udział m.in.

Prof. Małgorzata Omilanowska, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego,

Prof. Władysław Stępniak, naczelny dyrektor archiwów państwowych,

Dr Ion Varta, szef archiwów mołdawskich, który zaprezentuje publikację poświęconą powstaniu styczniowemu opartą na dokumentach przechowywanych w archiwach mołdawskich

Wystawa jest już zmontowana – można wcześniej zrobić nagranie do audycji; w tej sprawie proszę o kontakt (jak niżej).

Z wyrazami szacunku

dr Jacek Krochmal

Zastępca Dyrektora Archiwum Głównego Akt Dawnych

(2013/01/18 09:29)

LongerAL

Na przedstawionej fotografii znajdują się w większości oficerowie Pułku Żuawów Śmierci (fez obszyty jasnym kożuchszkiem oraz tzw. trefle naszyte na rękawach). Druga postać - patrząc od prawej strony przypomina Franciszka Rochebrune’a. Ponadto na fotografii widać 3 "szeregowych" oraz osobę duchowną.
Więcej na ten temat:

http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBuawi_%C5%9Bmierci

oraz:

http://zuawi.com/

Pozdrawiam (2013/01/18 12:58)

darda

Fakt - nie wiem jak to się stało, że nie dostrzegłem krzyży pod surdutami. Rzeczywiście - można się pokusić o imienną identyfikację sfotografowanych osób.

(2013/01/18 13:31)

Redakcja

Szanowni Państwo,

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza do udziału w  debacie organizowanej z okazji 150 rocznicy powstania styczniowego – Romantycy kontra pozytywiści. Bić się czy nie bić ?, która odbędzie się 22 stycznia o godz. 18.00 w Sali Baltazara Fontany w Pałacu Krzysztofory. Rynek Główny 35.

Paneliści: 
prof. dr hab. Michał Baczkowski   
prof. dr hab. Jerzy Zdrada 
prof. dr hab. Henryk Żaliński 

Moderator: 
Red. Piotr Legutko 

http://mhk.pl/aktualnosci/wiadomosc/1291 

(2013/01/18 15:22)

blue savage

Bardzo ciekawe, ale język typowy dla relacji rosyjskich z tamtego czasu :) (2013/01/22 09:55)

legionista1860

Pięknie opowiada Pan kapitan Szuro...dziękuję Koledze za ten adres. (2013/01/29 20:55)