150 rocznica bitwy pod Camerone

/ 55 odpowiedzi / 50 zdjęć
blue savage


Taka 150 rocznica to świetna okazja do rekonstrukcji. Aż chciałoby się ją zrobić.
Legioniści spod Camerone na pewno należą do najdzielniejszych i najlepszych żołnierzy. Szkoda jednak, że walczyli o odzyskanie źle ulokowanych kredytów.
Czy we Francji były organizowane inscenizacje tej bitwy ? (2013/10/22 17:14)

legion etrangere


... faktem bezspornym jest, że 150 rocznica Camerone byłaby idealną rocznicą do odtworzenia i rekonstrukcji tej bitwy. Niestety, nigdzie nie "obiło" mi się o uszy aby taki fakt miał we Francji gdzieś miejsce. "Dzień Camerone" to najbardziej uroczyste święto tej formacji i jedyny dzień w roku podczas, którego cywile mogą wejść na teren koszar. Świętem Legii Cudzoziemskiej jest każda kolejna rocznica stoczonej przed 150 laty walki pod meksykańskim Camerone. Główne uroczystości odbywają się w Quartier Vienot - kwaterze głównej Legii Cudzoziemskiej w Aubagne pod Marsylią. Wtedy to ma miejsce uroczysta odprawa wart, odznaczenia kombatantów oraz uroczysta defilada zakończona pokazem musztry. Na Dzień Camerone w Aubagne w związku ze zbyt dużą ilością chętnych obejrzenia tej uroczystości obowiązują zaproszenia. Można je uzyskać poprzez redakcję "Kepi blanc" ( [email protected] fr. ) W innych regimentach nie ma problemu aby dostać się na uroczystości wprost "z ulicy".

Jako ciekawostkę mogę dodać, że także w Polsce Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy i Przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce obchodzi uroczyście i w radosnej atmosferze to święto  w swojej "kwaterze głównej" w Nowej Pasłęce.

(2013/10/23 11:34)