150 rocznica bitwy pod Camerone

/ 55 odpowiedzi / 50 zdjęć
... 30 kwietnia 1863 r. hacjenda Camerone (60 km od Vera Cruz) obsadzona przez 65 legionistów ( w tym trzech oficerów i ośmiu pachołków) z kapitanem Jeanem Danjou zostaje zaatakowana przez 1200 kawalerzystów i ośmiuset strzelców pieszych pod dowództwem pułkownika Milana. Wezwani do poddania legioniści odmawiają Meksykanom spełnienia ich żądań. Pierwszy atak ok. godz.8 rano zostaje odparty. Następują kolejne ataki ze strony Meksykanów. o godz. 11 ginie dowódca legionistów kpt. Jean Danjou ... zastępuje go porucznik Vilain, który ponosi śmierć około godz.16. W tym czasie wokół hacjendy zalegają już zwłoki ok. 300 Meksykanów. Siły legionistów także topnieją. Wieczorem ostatnich sześciu legionistow rusza do ataku na bagnety. Trzech z nich ginie jeszcze w zabudowaniach hacjendy. Ostatnich trzech: kapitana Maine - Francuza oraz dwóch Belgów - Constantina i Wensela - meksykański dowódca każe oszczędzić. Dodajmy, że wśród obrońców Camerone był co najmniej jeden legionista polskiego pochodzenia o swojsko brzmiącym nazwisku - sierżant Morzicki (taka jest przynajmniej francuska pisownia tego nazwiska) ...

legion etrangere


... bohaterska obrona hacjendy Camerone stała się na stałe symbolem oraz świętem dla całej Legii Cudzoziemskiej. W tym roku minęła 150 rocznica tej bitwy. Jak co roku w każdym regimencie Legii Cudzoziemskiej organizowane były obchody tej rocznicy. Główne uroczystości odbyły sie w 1 RE w Aubagne.

... punktualnie o godzinie 10 w Quartier Vienot, kwaterze głównej Legii Cudzoziemskiej w Aubagne pod Marsylią rozpoczęły sie obchody 150 rocznicy bitwy pod Camerone. To najbardziej uroczyste święto tej formacji i jedyny dzień w roku podczas, którego cywile mogą wejść na teren koszar. Na placu defilad wielkości boiska piłkarskiego, pośrodku stoi pomnik z brązu, przedstawiający kulę ziemską, otoczoną przez czterech legionistów w mundurach i z bronią z różnych epok. Zostały uroczyście odprawione warty, później odznaczeni zostali kombatanci i odbyła się defilada zakończona pokazem musztry paradnej. To święte rytuały Legion Etrangere.

(2013/05/02 13:28)

legion etrangere


... pomnik na placu defilad na terenie koszar w Aubagne ... (2013/05/02 13:34)

legion etrangere


... okolicznościowy plakat informujący o uroczystościach w 2012 r. (2013/05/02 15:02)

legion etrangere


... kilka migawek fotograficznych ze Święta Camerone w Aubagne ...

... fot.1

(2013/05/02 19:32)

legion etrangere


... legionistami z 3 kompani 1 Batalionu w bitwie pod Camerone dowodził kapitan Jean Danjou. Oficer ten był znany w Legii ze swego kalectwa - dziesięć lat wcześniej w trakcie walk w Algierii eksplodował mu w rękach karabin, następstwem czego utracił lewą dłoń. Nie pogodził sie jednak ze swoim kalectwem i kazał dorobić sobie drewnianą protezę lewej dłoni. Proteza została wyprofilowana w taki sposób, by pasowała do łoża karabinu i została pomalowana na brązowo, by sprawiała wrażenie rękawicy. Przełożeni kpt. Danjou wysoko ocenili jego postawę jako walecznego oficera i mimo kalectwa pozwolono mu pozostać w służbie Legii.

... obrońcy hacjendy pod Camerone a zwłaszcza ich dowódca - kpt.Danjou - przeszli do legendy Legii Cudzoziemskiej stając się symbolem męstwa i walki do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza. Kiedy grzebano ciała obrońców drewniana proteza kpt.Danjou gdzieś się zapodziała. Po pewnym czasie znalazł ją na pobojowisku meksykański wieśniak i przekazał Legii. Dzisiaj znajduje się ona w muzeum w Aubagne i stanowi największą relikwię Legii Cudzoziemskiej.

Na pamięć bitwy pod Camerone (30.04.1863 r.) dzień ten został ustanowiony największym świętem tej elitarnej formacji jako "Dzień Camerone" i jest obchodzony uroczyście co roku w rocznicę bitwy. Proteza dłoni kpt.Danjou jest wówczas wystawiona na widok publiczny i prezentowana podczas uroczystej parady oddziałów Legii. Zaszczyt niesienia oszklonej szkatuły, w której wnętrzu spoczywa proteza przysługuje tylko najlepszym wyróżniającym się legionistom.


... kapitan Jean Danjou - dowódca legionistów spod Camerone ...

(2013/05/03 12:32)

legion etrangere


... drewniana proteza dłoni kpt. Jeana Danjou - największa relikwia Legii Cudzoziemskiej ... (2013/05/03 12:35)

legion etrangere


... zaszczyt niesienia szkatuły z protezą dłoni kpt.Danjou jest zarezerwowany tylko dla najbardziej zasłużonych żołnierzy Legii Cudzoziemskiej ... (2013/05/03 13:07)

legion etrangere


... poczet ze szkatułą w asyście oddziału "pionierów" ... (2013/05/03 13:11)

legion etrangere


... French Foreign Legionnaires the French intervention in Mexico (1862 - 1867) ... (2013/05/03 13:23)

legion etrangere


... pamiątkowa odznaka Stowarzyszenia byłych żołnierzy i przyjaciół Legii Cudzoziemskiej w Polsce wydana z okazji 150 rocznicy bitwy pod Camerone ... (2013/05/05 23:27)