14 P.Ułanów WKKP postscriptum cz.3

/ 163 odpowiedzi / 130 zdjęć
Zgodnie z zapowiedzią wprowadzam trzecią część " wątku jazłowieckiego". Mam nadzieję, że zmieni się na nim forma monologowa na klasyczną dyskusyjną. W związku z tym apeluję do Koleżanek i Kolegów o większą aktywność. Jak wspomniałem, nie ma się co wstydzić pytań, tylko nie na poczcie lub mail-u, ale właśnie na łamach wątku zamieszczać je. W miarę możliwości zawsze chętnie pomogę...
formoza58

W temacie pułku mam " pełne, bardzo pełne magazynki" materiałów , ale jak wspomniałem w poprzednim, będę je prezentował w miarę zainteresowania i aktywności na wątku. Koniec z monologową i konferansjerską formą ;-) Na początek zdjęcie przedstawiające szkołę podoficerską pułku przy 1 szwadronie, w lecie 1938 roku. Dzięki londyńskim " Dziejom Ułanów..." znamy siedzących oficerów i podoficerów pułku. Niestety nie znamy listy ułanów rocznika 1916 roku, którzy załapali się na ten kurs. Skompletowałem pełną listę poborowych tego rocznika wg. rozkazów pułkowych z 1937 roku. Niestety, w CAW- ie nie ma rozkazów z 1938 roku , w których zapewne w styczniu uruchomiono szkołę. Na zdjęciu zrobionym po ukończeniu kursu ( widać w dłoniach leżących zwinięte w rulon świadectwa ukończenia) widoczni są zapewne: - Kpr. Bryła Władysław, poległy pod Łęczycą - Kpr. Buszta Antoni, polegly lub zamordowany w Śladowie - Kpr. Mazur Eugeniusz, poległy pod Górkami Kampinoskimi - Kpr. Łukaszek Szczepan, poległy pod Górkami Kampinoskimi - St. uł. Czenczek Józef, poległy we wrześniu - St. uł. Dziuba Józef, poległ we wrześniu - St. uł. Lubera Józef, poległ we wrześniu - St. uł. Osęmlak Jan, poległ we wrześniu. Niestety, nie zachowały się Ich podobizny. Stąd gorący apel, być może Ich i pozostałych elewów pułkowej szkoły poznają Bliscy i wyłonią się na tym wątku... (2016/08/06 13:43)

Redakcja

czy mają już nowe szable wz. 1934? (2016/08/06 23:13)

formoza58

Jak najbardziej. Zarówno u podoficerów nadterminowych i instruktorów szkoły jak i u ułanów. Świadczą o tym charakterystyczne piętki pochew... (2016/08/07 16:17)

formoza58

... i charakterystyczne dla Ludwikówki elementy jelca... (2016/08/07 16:21)

Redakcja

Buty wyczyszczone a'la Babulewicz:-) (2016/08/07 17:13)

formoza58

Zauważyłeś te ' glanse" u podoficerów ? :-)... Mnie przy takich rozdzielczościach od razu rzuciły się w oczy. Tak jak jakość i fason ich butów. Wyglądają na niekontraktowe, zakupione przez nich z chwilą przejścia na służbę kontraktową. (2016/08/07 18:31)

formoza58

To raczej Marek na odwertkę czyści to a'la " Jałowiec- sznyt" ;-) (2016/08/07 18:37)

formoza58

Przedstawiam jak najlepsze powiększenie ułanów pułkowej szkoły podoficerskiej w 1938 roku z bardzo " steranego" zdjęcia, aby Bliscy mogli rozpoznać swoich... (2016/08/08 13:15)

modelarz

Nie wiem czy szanowni czytelnicy wiedzą, że żyje jeszcze Pan Jan Radwański i w tym roku skończy 99 lat! (2016/10/10 23:09)

Redakcja

Wiemy wiemy i jedzie tam do Pana Wachmostrza GRH 14 puJ. (2016/10/11 16:57)

formoza58

Przypadkiem wpadłem do tego wątku wczoraj, w dniu święta pułkowego przez sentyment , i powiem szczerze, że wzruszyłem się bardzo. Szczególnie czytając ostatnie posty sprzed prawie dwóch lat... Nie ma już wśród nas Pana Jana Radwańskiego, " Felka" Załogowicza i wreszcie Nestora Kawalerii II RP i Miłośnika Pułku, Pana Lesława Kukawskiego. Jednocześnie smutno i przykro, że właśnie wczoraj, dniu szczególnym dla Pułku cichutko było w portalu, bez choćby wzmianki o nim ;-( (2018/07/12 21:54)

formoza58

W kolejną rocznicę pamiętnej szarży Pułku, " płomyki pamięci" zapłonęły min. na płycie pomnika w Kwaterze Wojennej cmentarza na warszawskim Wawrzyszewie... (2018/09/19 18:47)

formoza58

... i na pięciu mogiłach zbiorowych, gdzie spoczywa siedmiu znanych z nazwiska ułanów Pułku, poległych w szarży. (2018/09/19 18:50)