13 Pułk Ułanów WKKP.postscriptum

/ 251 odpowiedzi / 209 zdjęć
zylkos

Działania pułku w kampanii wrześniowej-,,epizod,, i wileńskiej BK opisane są w książce Ludwika Głowackiego wyd. w 1976r:Działania wojenne na Lubelszczyźnie w roku 1939 : w rozdziale Obrona przeprawy pod Maciejowicami:str.69-72. (2015/11/10 20:05)

formoza58

Relacja pchor. rez. kaw. Romana Feilla.
  • Został pan zmobilizowany?

Oczywiście, na powszechną mobilizację w 1939 roku. Miałem zieloną kartę mobilizacyjną. Miałem obowiązek zgłosić się 1 września w Garwolinie, w ośrodku zapasowym kawalerii. Dużym wysiłkiem dojechałem przez Warszawę do Garwolina i tam oczekiwałem na dalsze rozkazy. Zostałem dowódcą plutonu ciężkich karabinów maszynowych z zadaniem obrony mostu w Maciejowicach pod Warszawą. Zainstalowałem się tam, jeszcze nim Niemcy rozbili cały front zachodni i broniły się właściwie tylko poszczególne jednostki. Broniłem mostu w Maciejowicach do czasu, kiedy dostałem rozkaz wycofania się. Niemcy zbombardowali to lotniczo, całkowicie zniszczyli most, uniemożliwili przeprawę nawet już regularnych wojsk. Miałem obowiązek wycofania się. Wycofywanie się to była tragedia, bo to było stale pod ogniem ostrzału artyleryjskiego i bombardowania. Wszystko się więc rozbiło, zniszczyło, tak że dowlokłem się z resztką trzech czy czterech żołnierzy i starszym kolegą, który był wtenczas rotmistrzem. 
Byliśmy świadkami, jak generał był brany do niewoli – z samochodem, z asystentami, w generalskim mundurze. Nie pamiętam w tej chwili, jak się nazywał, już tak dawno [to było]. Byłem schowany w lesie. Leżeliśmy na pograniczu lasu i obserwowaliśmy to mało ciekawe zjawisko. Potem zniszczyłem dowody osobiste, to znaczy książeczkę wojskową. Korzystając z tego, że miałem dwadzieścia dwa lata, tłumaczyłem się, że nie wojowałem, że nie byłem żołnierzem, że nie brałem udziału w wojnie. Uciekałem jak każdy inny przed inwazją niemiecką.  (2015/11/10 20:31)

zylkos

mapka z książki Głowackiego,Maciejowice... (2015/11/15 15:55)

zylkos

fot.2 (2015/11/15 15:56)

Ulan Wilenski

Tyle tylko udało mi się odnależć ...Symboliczna,szczątkowa lista poległych i zmarłych z ran w 1939 roku żołnierzy pułku:

1.Rtm.rez.Janusz Mieczysław- dowódca szwadrony obrony Wilna.Poległ IX. Niemenczyn.
2.Por.Szamota- Prawdzic Andrzej- dowódca plutonu ppanc.Poległ 23.IX.Suchowola.
3.Por.rez.Gajewski Mirosław- ze szwadronu obrony Wilna.Poległ IX. Święciany.
4.Ppor.Chmielewski Janusz- dowódca 2pl. 3 szwadronu.Poległ 10.IX.Magnuszew.
5.Ppor.rez.Gumiński Wojciech.dowódca 3pl. 3 szwadronu.Poległ 13.IX.
6.Uł.Iwaszkiewicz Jan- poległ we wrześniu.Pochowany Sadychierz gmina Obryte.

W książce prof. Stanisława Jaczyńskiego pt. "Zagłada oficerów Wojska Polskiego na wschodzie, wrzesień 1939 - maj 1940" znalazłem taki oto fragment :

Około 24 września 1939 r. funkcjonariusze NKWD zamordowali w Wilnie oficerów Ośrodka Zapasowego Wileńskiej Brygady Kawalerii: rtm. rez. kaw. Mieczysława Janusza , por. kaw. Antoniego Sutkowskiego i ppor. rez. Mikołaja Suszyńskiego. 

A propos Rtm. Mieczysława Janusza fragment z wikipedii :"4 Pułk Strzelców Konnych Ziemi ŁęczyckiejOdznaczeni srebrnym krzyżem Orderu „Virtuti Militari” V klasy za wojnę 1918-1920pchor. Mieczysław Janusz"

Więcej informacji o Rtm. M Januszu i ppor. Mikołaju Suszyńskim ze strony trzynastacy.pl 

SZWADRON ZAPASOWY KONNY (mobilizacja Nowa Wilejka)    
Dowódca Szwadronu - rtm. JANUSZ Mieczysław (zm. 09.1939 r. Niemenczyn)

• Dowódca I Plutonu - ppor. SUSZYŃSKI Mikołaj

• Dowódca II Plutonu - N.N.

• Dowódca III Plutonu - N.N.

Na te "ślady" natrafiłem szukając informacji o Por. Antonim Sutkowskim (być może to moja rodzina) który wg. prof. Jaczyńskiego wchodził w skład OZ Wil. BK i tu pojawia się moje pytanie czy służba w w/w jednostce rezerwowej równała się wcześniejszej przynależności do 13 Pułku Ułanów Wileńskich ? (2016/01/01 19:58)

robert-zelman

Coś mi się kliknęło. 
Dla uzupełnienia. 
Stefan Czaja - starszy ułan to mój pradziadek. 
Fotka jest parę stron wcześniej.  (2016/01/12 17:29)

robert-zelman

Służył w pułku w roku 1926 jak udało mi się ustalić.  (2016/01/12 17:30)

Ulan Wilenski

Dziś podczas sprzątania wraz z członkami Stowarzyszenia Odra Niemen kwater Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu spostrzegłem "porcelankę" z fotografią Ś.P. Jana Konopielko. Przyglądając się bardziej szczegółom fotografii rozpoznaję ,że to ułan z 13 Pułku Ułanów Wileńskich. 13-tka na naramienniku może słabo widoczna ale pułkowa odznaka nie pozostawia wątpliwości. Jako miłośnikowi Kawalerii II Rzeczypospolitej jest mi trochę wstyd ,że dostrzegłem to dopiero dzisiaj bo grabiłem liście na polu 81A już kilkakrotnie. Ale lepiej późno niż wcale. 
Cześć i Chwała Kawalerii ! Cześć i Chwała Bohaterom ! (2016/06/18 11:38)

Ulan Wilenski

Dziś podczas sprzątania wraz z członkami Stowarzyszenia Odra Niemen kwater Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu spostrzegłem "porcelankę" z fotografią Ś.P. Jana Konopielko. Przyglądając się bardziej szczegółom fotografii rozpoznaję ,że to ułan z 13 Pułku Ułanów Wileńskich. 13-tka na naramienniku może słabo widoczna ale pułkowa odznaka nie pozostawia wątpliwości. Jako miłośnikowi Kawalerii II Rzeczypospolitej jest mi trochę wstyd ,że dostrzegłem to dopiero dzisiaj bo grabiłem liście na polu 81A już kilkakrotnie. Ale lepiej późno niż wcale. 
Cześć i Chwała Kawalerii ! Cześć i Chwała Bohaterom ! (2016/06/18 11:40)

SBS

Orzełek - po generale Romanowiczu. (2017/09/01 15:06)

iwazaw

Witam jako nowicjusz 😊 chciałabym poprosić o pomoc w identyfikacji zdjęć mojego pradziadka . Może ktoś będzie mógł mi pomóc? Z góry bardzo dziękuję 😊. (2018/03/21 18:56)

iwazaw

Tutaj pierwszy z lewej . Niestety nie umiem obrócić :( (2018/03/21 19:13)

Maly Roman

Zapytanie nie w tym wątku. Ale wygląda na to, że Pana przodek był "białym" ułanem. 2 Pułk Ułanów Grochowskich. (2018/03/21 22:17)

zylkos

Się obraca..hehhehehe (2018/03/23 07:33)

zylkos

Proporczyk na kołnierzu kurtki mundurowej wz.19 i ułanki niestety nie 13 pułku ułanów... (2018/03/23 07:35)

iwazaw

Dziękuję! Gdzie powinnam w takim razie szukać jakichs informacji? (2018/04/18 10:52)

formoza58

Uł. Mustafa Achmatowicz. (2019/03/16 18:30)

formoza58

Wiosna 1920 roku. Oficerowie i podoficerowie pułku. (2019/03/16 18:31)

wilniuk13

Uł. Mustafa Achmatowicz.

Czołem, Jest to zdjęcie żołnierza I szwadronu tatarskiego 13 Pułku Ułanów Wileńskich, zmarłego niedawno w wieku 102 lat w Manchester - uł. Stefana Mustafy Abramowicza. Pozdrawiam:) chor.k.o. Mariusz Kowalski szef Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich (2019/03/24 22:02)

formoza58

Ułani 1 szwadronu tatarskiego 13 P.Ul. Wilenskich. (2019/04/22 23:10)