12 pułk ułanów - zawłaszczenie odznaki

/ 38 odpowiedzi / 3 zdjęć
Wydawca serii WKKP został wezwany do wypłacenia kilkudziesięciu tysięcy odszkodowania za użycie w tomiku o 12 p.uł. wizerunku odznaki pułkowej - która zarejestrowała sobie jako "znak towarowy" pewna ekipa ze Szczecina. Myślałem, że widziałem już wiele, ale potraktowanie Znaku Pułkowego jako "znaku towarowego" to rzecz dla mnie zadziwiająca. A co Wy o tym myślicie?
jazlowiak

Znak pułkowy zamieniony w "znak towarowy" (2012/11/07 19:20)

jazlowiak

"Panowie, 
dzisiaj przeżyłem szok, właściwie to cały czas pozostaje w stuporze! Otóż do mojego macierzystego wydawnictwa, które wydaje WKKP przyszło dzisiaj listem poleconym pismo przedprocesowe. Nikogo to nie zdziwiło, bo w wydawnictwie takie rzeczy się zdarzają i zawsze ktoś tam swoich prawach dochodzi, ale to pismo było zgoła inne... Otóż stoi w nim, że w zawiązku z bezprawnym wykorzystaniem znaku towarowego (zastrzeżonym w urzędzie patentowym) pewne stowarzyszenie żąda od wydawnictwa w ramach zadośćuczynienia kilkudziesięciu tysięcy złotych. No i to też nie powinno dziwić, gdyż i takie rzeczy się zdarzają... Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że tym bezprawnie pokazanym na okładce 15 tomu WKKP znakiem towarowym (sic!) jest ODZNAKA 12 PUŁKU UŁANÓW!!! Panowie, naprawdę od 6 godzin nie mogę dojść do siebie!!! Świat oszalał!!! Nie mogę tutaj napisać co dokładanie o tym sądzę gdyż sprawa jest, że tak powiem w toku, ale jest to rzecz niebywała! Mam nadzieję, że dojdzie do procesu i wreszcie ktoś zauważy do jakich absurdów dopuszczają urzędy w RP... Słów brak!!! Post ten zamieściłem także na innych forach, oczywiście postaram się także napisać na tym na dobroni.pl. Tak nie możemy tego zostawić!"
Tekst Krzyśka Mijakowskiego z forum ulani.pl (2012/11/07 19:27)

shimada

Cwaniactwo nie ma ograniczeń. Pomysłowość tychże cwaniaków też. Można wyrazić nadzieję, że polski sąd podejdzie do tej próby naciągnięcia na kasę w sposób racjonalny. (2012/11/07 19:31)

darda

Żenada. (2012/11/07 19:41)

wlodek51

Nie jestem pewien,ale wysyłałem do Szczecina  zdjęcia moich odznak i dokumenty.Ale niestety nie mamtego w archiwum.Zdaje się że było to koło dwunastaków.Ale numer.Usiadłem z wrażenia. (2012/11/07 20:05)

jarek682

Żenada i beznadzieja,ale tez juz pisalem kiedyś na forum o podobnej sytuacji używania odznaki pułkowej-ale to to dopiero szczyt nie powiem czego...znak towarowy zastrzeżony-dobre sobie a KTO im pozwolił zastrzec odznakę pułkową?weterani?stowarzyszenie? (2012/11/07 20:30)

formoza58

Po moim szpitalnym doku" lekarz kategorycznie zabronił mi się stresować,więc powiem (za Dardą)krótko:...ŻENADA!! (2012/11/07 20:39)

Stary Kojot

Żyjemy w Mozambiku Europy, tu takim giętasom wolno wszystko... (2012/11/07 21:04)

raDzik

Sprawą zajmie się pewno sąd, ale na razie tym "kawalarzystom" można ręki nie podawać i ogólnie nie zapraszać ich nigdzie, bo"Kto tradycji nie szanuje niech nas w dupę pocałuje"a z tradycjami kawaleryjskimi nie ma to absolutnie nic wspólnego (2012/11/07 21:18)

jarek682

Podzielam opinię kolegów zwłaszcza ,ze dotyczy to dzieła jakim jest WKKP,zdrowiej Formoza i nie poddawaj się :) (2012/11/07 21:38)

Redakcja

Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli:
"zawierają nazwę lub skrót nazwy Rzeczypospolitej Polskiej bądź jej symbole
(godło, barwy lub hymn), nazwy lub herby polskich województw, miast
lub miejscowości, znaki sił zbrojnych, organizacji paramilitarnych lub sił
porządkowych, reprodukcje polskich orderów, odznaczeń lub odznak honorowych,
odznak lub oznak wojskowych bądź innych oficjalnych lub powszechnie
używanych odznaczeń i odznak
, w szczególności administracji
rządowej czy samorządu terytorialnego albo organizacji społecznych działających
w ważnym interesie publicznym, gdy obszar działania tych organizacji
obejmuje cały kraj lub znaczną jego część, jeżeli zgłaszający nie wykaże
się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu Państwa
albo zgodą organizacji, na używanie oznaczenia w obrocie;"

Od kolegi Pathe (2012/11/07 21:45)

Pathe39

Pytanie, czy rekonstruktorzy w Polsce potrafia przeprowadzić bojkot K.P.12 pułku ulanów, czy nie... (2012/11/07 21:55)

zylkos

W świetle art. 131 ust. 2 pkt 2 PrWłPrzem nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli zawierają nazwę lub skrót nazwy Rzeczypospolitej Polskiej bądź jej symbole (godło, barwy lub hymn), nazwy lub herby polskich województw, miast lub miejscowości, znaki sił zbroj­nych, organizacji paramilitarnych lub sił porządkowych, reprodukcje polskich orderów, odznaczeń lub odznak hono­rowych, odznak lub oznak wojskowych bądź innych oficjalnych lub powszechnie używanych odznaczeń i odznak, w szczególności administracji rządowej czy samorządu terytorialnego albo organizacji społecznych działających w ważnym interesie publicznym, gdy obszar działania tych organizacji obejmuje cały kraj lub znaczną jego część, jeżeli zgłaszający nie wykaże się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu państwa albo zgodą organizacji, na używanie oznaczenia w obrocie-I niech się cmokną w ....

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=odznaki+II+rzeczypospolitej+chronione+przez+prawo&source=web&cd=2&cad=rja&ved=0CCgQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.monitorprawniczy.pl%2Findex.php%3Fmod%3Dm_artykuly%26cid%3D24%26id%3D2941&ei=K8maUKWJPMfTsgbzkoHwCg&usg=AFQjCNELl6GP-_0mnfwGGG3AiJL1jJLr_w

(2012/11/07 21:58)

Pathe39

tutaj już podawałem sposób narozwiązanie tej kwestii.

http://www.forum.ulani.pl/viewtopic.php?f=17&t=1128&p=17417&sid=c53e0a40928174c6c363b30f30767149#p17417

Rzuciłem okiem w ustawę.Sprzeciw można wnieść w terminie 6 miesięcy. Obecnie zostało tylko postępowanie o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy. Trzeba się wykazać interesem prawnym (warto robić to przez instytucję) oraz wykazać naruszenie ustawowych przesłanek rejestracji znaku, w tym przypadku art.131 ust. 2 pkt. 2 ustawy prawo własności przemysłowej.

Nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, jeżeli:
"zawierają nazwę lub skrót nazwy Rzeczypospolitej Polskiej bądź jej symbole
(godło, barwy lub hymn), nazwy lub herby polskich województw, miast
lub miejscowości, znaki sił zbrojnych, organizacji paramilitarnych lub sił
porządkowych, reprodukcje polskich orderów, odznaczeń lub odznak honorowych,
odznak lub oznak wojskowych bądź innych oficjalnych lub powszechnie
używanych odznaczeń i odznak
, w szczególności administracji
rządowej czy samorządu terytorialnego albo organizacji społecznych działających
w ważnym interesie publicznym, gdy obszar działania tych organizacji
obejmuje cały kraj lub znaczną jego część, jeżeli zgłaszający nie wykaże
się uprawnieniem, w szczególności zezwoleniem właściwego organu Państwa
albo zgodą organizacji, na używanie oznaczenia w obrocie;"

Sprawą proponuje zainteresować Prokuratora Generalny Rzeczypospolitej Polskiej lub Prezesa Urzędu Patentowego. Oni mogą w interesie publicznym wystąpić o unieważnienie znaku. Jutro przygotuje pismo w tej sprawie. Będzie można je wysyłać. (2012/11/07 22:05)

Stary Kojot

Zamiast komentarza, Siekiera:http://www.youtube.com/watch?v=YXtZKkIOiHw (2012/11/07 22:27)

zylkos

,,Wałki,, jakieś robią........czy sobie problemy.......Właścicielem prawa odznaki wojskowej nadawanej przez Państwo swoim żołnierzom jest Państwo!!!Jeżeli motywują to prawami własności lub jakimś znakiem towarowym to sie mylą,muszą posiadać kwit o przekazaniu wyłącznych praw do tego znaku pułkowego przez Państwo a nie przez Koło lub osobę z orginalną odznaką i legitymacją,co jes niemożliwe.......chyba,że Państwo wcześniej te prawo sprzedało!!!(sprywatyzowało) (2012/11/07 22:38)

formoza58

Reasumując,Drodzy Koleżanki i Koledzy,na dzień dzisiejszy obowiązuje w temacie odznak kawaleryjskich II Rzeczypospolitej : 38 odznak pamiątkowych,Znak Pułkowy 14P.Uł i...Znak Towarowy 12 P.Uł....Nie wiem,czy cieszę się,że mogłem dożyć do takich groteskowych czasówAle spoczko,Jarku,dam radę ponieważ..."To ja,typ niepokorny!!" ;-)Jeśli Włodek udostępnił na potrzeby tomika,poświęconego 12P.Ul. swoje prywatne odznaki i ich dokumenty,to nie rozumiem, o co chodzi...Obecnie zbieram materiały i przygotowuję opracowanie,poświęcone jednemu z najdzielniejszych i jednym z niewielu oficerów pułku,którzy przeżyli walki w 1939 roku.Od Jego Syna wśród pamiątek otrzymałem wspaniałą orginalną odznakę z pracowni Nagalskiego,z pięknym grawerukiem okolicznościowym.Mam pytanie,czy w moim opracowaniu jeśli wykorzystam jej zdjęcie , to czy mogę się spodziewać listu,takiego jaki otrzymał Krzysiek i sprawę w perspektywie ?? Zadaję pytanie Kolegom ze szczecińskiego KŻ12P.Uł,którzy są w naszym portalu i zapewne czytają ten wątek.Proszę tylko po żołniersku: krótko,zwiężle i bez "zasłony dymnej"... (2012/11/08 01:12)

yano57

Witam

Otwieram ten wątek już kilka razy i czytam. (wypowiedzieć się czy nie ?)

Nie jestem rekonstruktorem, nie znam Waszego środowiska, poza kilkoma wspaniałymi osobami.

Ale to co czytam to wręcz żenada. Połączenie pięknych tradycji, które kultywujecie z poj...ą rzeczywistością aktualnych czasów. Chyba w Szczecinie się komuś w dupie przewróciło, nie wiedzą co znaczy pierwsze słowo inskrypcji na głowni polskiej szabli.

Panowie potraktujcie moją wypowiedź jako wypowiedź przeciętnego polaka, któremu tradycje polskiego oręża nie są obce. Jestem osobą starszą (ale nie starą) i w głowie mi się nie mieści aby jakiś „cwaniak” zawłaszczył odznakę jakiegoś pułku i za jej używanie kazał sobie płacić. A czy on(oni) zapłacili osobie, która przed wojną zaprojektowała tę odznakę ?

(2012/11/08 08:14)

ArturSz

Jestem zbulwersowany tym zdarzniem.

Podobne praktyki jak próba przywłaszczania sobie na wyłączność znaków historycznych będących w gruncie rzeczy dobrem i skarbem powszechnym, budzą we mnie zawsze głęboki niesmak.

Należy przypomnieć, że historia nie podlaga prywatyzacji podobnie jak i  pozostawione nam przez poprzednie pokolenia Polaków  znaki i symbole historyczne.

Zwraca uwgę także widoczna skala małości i niskości  intencji i pobudek do przeszkadzania wobec powiedzmy to wprost - wilekiego i znaczącego dzieła , jakim jest w naszych obecnych czasach praca nad tworzeniem i wydaniem WKKP.

Mozna nie być w stanie pomóc, to rozumiem.

Ale żeby przeszkadzać???? Tego nie pojmuję.

(2012/11/08 10:20)

slupski1

Sprawą zajmie się pewno sąd, ale na razie tym "kawalarzystom" można ręki nie podawać i ogólnie nie zapraszać ich nigdzie, bo "Kto tradycji nie szanuje niech nas w dupę pocałuje" a z tradycjami kawaleryjskimi nie ma to absolutnie nic wspólnego

Mój Boże, przyłączam się do słów dezaprobaty wyrażanej przez Koleżanki i Kolegów. Jedynym dla mnie logicznym wytłumaczeniem takiej sytuacji jest sprawa finansów. Ileż to zachodu, aby ukompletować umundurowanie i wyposażenie zbliżone do epoki. A tu co? Mają za friko sporo kasy na działalność statutową, uszycie umundurowania, itp. Mam cichą nadzieję, że to nie będzie standardem w działaniach nic nieznaczących grup, stowarzyszeń czy pieniaczy, z którymi i ja się niestety spotkałem. (2012/11/08 11:49)

kiler

Może warto zainteresować sprawą jednostkę wojskową, którą mają w swoich linkach - jak widac oni też używają na swojej stronie tej odznaki - ciekawe czy mają zgodę właściciela "prawa ochronnego"

12 Batalion Dowodzenia UP

(2012/11/08 12:14)

formoza58

Krzychu,Koledzy przed kamerami na you tubie,nie mają nic wspólnego z KŻ12P.Ul i od kilku lat będąc w GRH "Borujsko" kultywują równolegle barwy 12 Pułku Ułanów Podolskich.Tak,że, to nie oni są sprawcami tej "szopki"... (2012/11/08 12:14)

Kangur AIF

Eeee no, nogi mi podcięło jak to przeczytałem...
Myślałem, że już wszystko widziałem ale to przeszło już wszystko.
No to se "koledzy rekonstruktorzy" bicza na siebie ukręcili. (2012/11/08 13:17)